Bratislava - Slováci mají možnost v sobotním referendu vyslovit se k registrovanému partnerství, adopcím dětí homosexuálními páry a k povinné sexuální výchově ve školách.
Hlasování, které vyvolala iniciativa Aliance pro rodinu, ovšem bude platné pouze tehdy, zúčastní-li se ho nadpoloviční většina oprávněných voličů.
Soudě podle posledních průzkumů to vypadá, že se tak nestane, přestože Aliance pro rodinu se v kampani snaží Slováky přesvědčit, aby šli hlasovat a vyjádřili svůj názor.
Premiér Robert Fico řekl, že se referenda zúčastní, ale neřekl, jak bude hlasovat.
Otázky jsou tři:
1) Souhlasíte s tím, aby se manželství nemohlo nazývat žádné jiné spolužití osob kromě svazku mezi jedním mužem a jednou ženou?
2) Souhlasíte s tím, aby párům nebo skupinám osob stejného pohlaví nebylo umožněné osvojení (adopce) dětí a jejich následná výchova?
3) Souhlasíte s tím, aby školy nemohly vyžadovat účast dětí na vyučování v oblasti sexuálního chování či eutanazie, pokud by jejich rodiče nebo samotné děti nesouhlasily s obsahem vyučování?
Online deník Aktuálně.cz hovořil s Antonem Chromíkem, aktivistou a jedním z mluvčích Aliance pro rodinu.
Aktuálně.cz: Čím je na Slovensku podle vás rodina ohrožena? Slovensko patří mezi země, kde ani není uzákoněno registrované partnerství...
Chceme, aby si Slovensko zachovalo takové rodinné hodnoty, jaké má nyní. Opakují se pokusy o prosazení odlišných hodnot, například prostřednictvím Evropského soudu pro lidská práva. Manželství chápeme pouze jako svazek mezi mužem a ženou, uzavřený proto, aby mohli mít a vychovávat děti. Rodina je podle nás tam, kde se rodí děti. To považujeme za důležité a chceme to pro Slovensko uchovat.
Musíme o tom hovořit dopředu a občané by měli mít právo říci, jaký je jejich názor na věc. Mají o tom rozhodovat oni, ne politici nebo elity.
Dvakrát se zde předkládaly návrhy zákonů o registrovaném partnerství. Dokonce tu byl takový, že registrované partnerství má být partnerství osob, bez určení počtu. Podle nás mají říci občané, co považují za manželství a rodinu. A co to pro ně znamená.
A.cz: Takže referendum je pro vás jakousi prevencí proti tomu, aby někdo v budoucnu na Slovensku nepředkládal návrhy na registrované partnerství, manželství homosexuálů nebo adopce dětí homosexuálními páry?
Ne. Referendum je o tom, aby lidé sami dali najevo, co si myslí a co chtějí. Aby za ně nerozhodoval někdo další. Nevodil je za ručičku. Aby oni byli těmi, co rozhodnou. Svobodně.
A.cz: Nakolik tedy podle vás má být homosexualita slovenskou společností tolerována?
Nejde o homosexualitu ani toleranci. Jde o definici manželství a rodiny. A o to, co je důležitější. Zda požadavky dospělých mají přednost před právy dětí na otce a matku. My se domníváme, že toto právo dětí má přednost před jakýmikoliv požadavky dospělých.
Máme úctu před svobodou každého člověka zvolit si svůj životní styl. Každý člověk má právo na své soukromí. My ale nechceme, aby někdo říkal, že všichni musejí změnit svůj názor na manželství a že to je něco jiného než svazek mezi mužem a ženou. Tam už svoboda končí.
A.cz: Je pro vás nějakou inspirací ruský zákon o zákazu propagace homosexuality? Nebo jak se na něj vůbec díváte?
Znovu říkám, že respektujeme právo každého člověka na jeho soukromí. Zajímavé je, že se často hovoří o zákonu v Rusku, ale ne o tom, že podobné zákazy existují v některých amerických státech. Ale to není důležité, to pro nás není téma.
A.cz: Proč vám vadí povinná sexuální výchova ve školách?
Vaše otázka není korektní. Nejsme proti výchově k manželství a rodičovství. Nemáme problém se současnými osnovami. Naopak, děti se mají učit o rozmnožování, mají znát rizika různých životních stylů.
Jsme ale proti konfliktu školy a rodičů. V případě některých experimentů v některých školách mají mít rodiče právo odmítnout účast svých dětí. Vezměte si třeba případ, který je u nás. Projekt, který se jmenuje Hrou proti AIDS. Děti mají v jeho rámci pantomimou ukázat sexuální styk. Nebo ukázat francouzský polibek nebo být gay, být lesba. Na základní škole? Promiňte, ale co to má být? To by snad rodiče měli mít právo říci ne. Oni jsou první, kdo jsou za své děti odpovědní. Je třeba v tomto zachovat svobodu rodičů. To je prostě o svobodě.
A.cz: Kdo vaše hnutí, vaši iniciativu a vaši kampaň před referendem financuje?
Máme tisíce drobných dárců. Žádné velkého, ale tisíce drobných, kteří nám přispěli od deseti do padesáti eur. Někteří sto eur i víc. Díky nim jsme mohli zorganizovat naši kampaň.