Praha - Registrované partnerství za osm let jeho existence uzavřelo 1812 dvojic gayů a lesbických žen. O "svatbu" víc stojí muži než ženy. Podle dostupných údajů se dosud rozpadlo zhruba 11 procent soužití. Letos v prvním pololetí si své "ano" řeklo 116 párů.
Vyplývá to ze statistik, které od počátku z údajů matrik zaznamenává aktivista Milda Šlehofer. Oficiální statistika se nevede. Partnerství je možné v Česku uzavírat od července 2006.
Za osm let matriky zaregistrovaly 593 párů lesbických žen a 1219 párů gayů. Největší zájem byl hned po uzákonění. Tehdy svazek za prvních šest měsíců uzavřelo 235 homosexuálních dvojic. V roce 2007 se nechalo zaregistrovat 252 dvojic. Pak zájem klesal.
Bez právních důsledků
Nejméně svazků bylo v roce 2011 - celkem 177. Předloni jich bylo 206, loni pak 201. Letos v prvním pololetí na matriku dorazilo 40 ženských a 76 mužských párů.
"Legalizace stejnopohlavních svazků, jak prokazatelně dosvědčila praxe, nepřinesla do života společnosti žádné riskantní, nebezpečné a závažné právní důsledky, jak se obával i tehdejší prezident Václav Klaus," uvedl Šlehofer. Podle něj se ukázalo, že obavy z ohrožení rodiny a manželství byly neopodstatněné. Registrované partnerství na nízký počet sňatků a vysokou rozvodovost v Česku nemělo žádný vliv, dodal. Podle něj se dosud rozpadlo 201 partnerství.
V ČR vzniklo také 220 partnerství, kdy jeden z páru pocházel z ciziny. Nejčastěji byli partner nebo partnerka ze Slovenska, evropských zemí či USA. Matriky registrovaly ale i lidi z Venezuely, Filipín, Kolumbie, Gruzie, Thajska, Číny či Ázerbájdžánu.
Osvojení potomka
O možnost uzavírat oficiální svazek usilovaly organizace homosexuálů od 90. let minulého století. Povedlo se to až na několikátý pokus, a to přes veto tehdejšího prezidenta Klause. Norma zaručuje partnerům třeba nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či možnost dědit po sobě. Ukládá jim vyživovací povinnost, adopce zakazuje.
Skupina poslanců z různých stran se teď chystá předložit novelu, podle níž by si registrovaní partneři mohli osvojit potomka svého protějšku. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 v Česku se dvěma otci či dvěma matkami vyrůstalo devět stovek dětí. Oficiálně ale mohou mít jen jednoho rodiče.
Stejnou úpravu adopcí v zákoně navrhovali už loni na jaře zákonodárci minulé Sněmovny. Kvůli pádu vlády a rozpuštění dolní komory se norma nestihla projednat.
Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění mají lesby a gayové právo na uzavření registrovaného partnerství podle 73 procent Čechů a Češek. V roce 2005 jim ho přiznávalo 61 procent lidí. Roste i podpora adopcí. V roce 2005 si to, že by homosexuálové měli mít právo osvojit si děti, myslela pětina dotázaných.
Letos by partnerům a partnerkám adopci potomků jejich protějšku umožnilo 58 procent respondentů. Celkem 45 procent lidí si myslí, že by homosexuálově měli mít právo adoptovat děti z ústavů.