Adopce pro homosexuály? Slovensko dělí referendum o rodině

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 2. 2015 21:30
Sobotní hlasování se zabývá právy homosexuálních párů na uzavírání sňatků, registrované partnerství či adopce dětí. Podle všeho ale nebude kvůli nízké účasti platné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Bratislava - Na Slovensku vrcholí vyhrocená kampaň před sobotním referendem o ochraně rodiny.

Bude se v něm mimo jiné rozhodovat o návrhu zákona o právech homosexuálů.

Voliči se mají vyjádřit k tezi, že by páry stejného pohlaví neměly mít právo uzavírat manželství, registrovat své soužití ani adoptovat děti.

Dalším bodem je pak odpověď na otázku, zda školy mají, nebo nemají právo vyžadovat účast dětí na výuce týkající se sexuality či eutanazie.

"Doufáme, že referendum bude úspěšné. Toto referendum je o dětech. Každý, kdo přijde, bude hlasovat o tom, že pro ně je nejlepší táta a máma. Toto referendum je základ, na kterém má být postavena další konkrétní podpora rodin,“ řekl novinářům Anton Chromík, mluvčí nevládní organizace Aliance za rodinu, která sbírala podpisy za vypsání referenda.

JBM Alianci za RDN

Podle někdejší slovenské premiérky Ivety Radičové ale referendum, ať už dopadne jakkoliv, nepovede k lepší ochranně rodiny, ale spíš přinese odpověď na otázku, do jaké míry jsou Slováci nesnášenliví vůči homosexuálům.

Odpůrci plebiscitu, kteří jej považují za útok na práva sexuálních menšin, se veřejných debat se odmítli zúčastnit, jelikož aliance podle nich nemá dostatek věcných argumentů.

Proti hlasování veřejně vystupuje i několik známých osobností, včetně herečky Zuzany Fialové či jejího kolegy Richarda Stankeho. Ti - spolu s dalšími - zdůvodňují svou neúčast v referendu na webové stránce nejdeme.sk

Větší pozdvižení ovšem způsobil útok na billboardy aliance, které nabádaly k účasti na hlasování, všímá si ČTK.

Řadu z nich v posledních dnech přelepili odpůrci heslem "JBM Alianci za RDN", jehož první zkratku si mnoho lidí vykládá jako vulgarismus.

Tvůrci hesla to však odmítají. "Billboardy a trička byly myšleny ve formě JBM: Ježíš byl milosrdný, Aliance za rodinu nebyla," řekl portálu Sme.sk jeden ze spoluautorů kampaně Dominik Smrek.

Výsledek referenda těžko předvídat, průzkumy nejsou

O tom, jak referendum dopadne, lze jen spekulovat. Aktuální průzkumy veřejného mínění na toto téma neexistují. Z toho posledního - ze září loňského roku - nicméně vyplynulo, že je pro "ochranu tradiční rodiny" okolo tří čtvrtin Slováků.

Kvůli nízké účasti voličů bylo však až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu země do EU, neplatných všech dalších šest lidových hlasování v novodobé historii Slovenska.

A podle průzkumů tomu nebude jinak ani v tomto případě.

Hlasování bude platné v případě, že se ho zúčastní nadpoloviční většina voličů, ochotu přijít k urnám ale v čerstvém průzkumu Agentury Focus vyjádřilo jen 35 % respondentů.

Navíc platí, že i kdyby Slováci v referendu, iniciovaném organizací Aliance pro rodinu, odpověděli "Ano", parlament odpovídající zákon schválit nemusí.

Papež drží palce rodinám

Chtěl vyjádřit podporu církvi na Slovensku a povzbudit všechny, aby pokračovali v boji za ochranu rodiny, životadárné buňky společnosti,

Chystané všelidové hlasování u našich východních sousedů přesto budí pozornost. A to i za hranicemi. Podporu slovenským církvím v jejich snaze za ochranu rodiny ve středu při audienci na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu vyjádřil papež František.

"Zdravím všechny slovenské poutníky. Chtěl bych jejich prostřednictvím vyjádřit podporu církvím na Slovensku a povzbudit všechny, aby pokračovali v boji za ochranu rodiny, životadárné buňky společnosti," prohlásil František.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy