Agenti pomohli vyzbrojit mexickou mafii, šéf ATF padl

Václav Viták
31. 8. 2011 16:06
Akce "Rychle a zběsile" zkrachovala, šéfa Úřadu pro alkohol, tabák a zbraně to stálo místo
Zbraně se do Mexika pašují z USA ve velkém (ilustrační foto).
Zbraně se do Mexika pašují z USA ve velkém (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Washington - Administrativa prezidenta Baracka Obamy odvolala ředitele Úřadu pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF) Kennetha Melona kvůli skandálu s pašováním střelných zbraní do Mexika.

V souvislosti s tímto případem odstoupil také federální státní zástupce pro Arizonu Dennis Burke.

Melon připustil, že zvláštní akce jeho úřadu zaměřená na rozbití gangů pašujících americké zbraně do Mexika byla neúspěšná, a vedla naopak k tomu, že se do rukou drogových kartelů dostalo nejméně dalších 2000 střelných zbraní.

Americké ministerstvo spravedlnosti doufalo, že je nastrčené zbraně dovedou až k vůdcům mexických drogových kartelů. Agenti ATF ale ztratili jejich stopu poté, co je původní kupci předali pašerákům, kteří je pak přepravili přes hranice do Mexika.

Tato operace, jež dostala kódové označení Fast and Furious (Rychle a zběsile) skončila interním vyšetřováním na ministerstvu spravedlnosti, pod něž ATF spadá, a věcí se zabýval i Kongres.

Pověst úřadu navíc velmi poškodilo, když někteří jeho agenti vypověděli, že v určité etapě operace dostali zákaz pokračovat ve sledování příslušných zbraní.

Obamova administrativa se kvůli tomu dostala do palby kritiky ze strany republikánů.

Mexiko protestuje

Vyšetřování vedené Kongresem ukázalo, že zbraně prodané agenty ATF v rámci této tajné operace byly použity při řadě zločinů v USA i Mexiku.

 

V prosinci loňského roku například zahynul přim přestřelce na americko-mexické hranici agent americké pohraniční stráže Brian Terry. Na místě činu pak byly nalezeny dvě střelné zbraně, které dala do oběhu ATF.

Nebylo sice prokázáno, že by Terryho zabily kulky z nich, přesto tato skutečnost vyvolala vlnu kritiky.

Republikáni v Kongresu od té doby požadují, aby Obamova administrativa vysvětlila, kdo všechno věděl o tajné operaci ATF, kterou navrhla a řídila sekce tohoto úřadu ve Phoenixu.

Neúspěch tohoto pokusu omezit pašování zbraní do Mexika také opět zvýšil napětí v mexicko-amerických vztazích.

USA poskytují mexickému prezidentovi Calderónovi finanční a materiální pomoc v jeho boji proti drogovým kartelům, ale právě kvůli takovým americkým operacím jako Fast and Furious vládne mezi bezpečnostními složkami obou zemí stále větší nedůvěra.

Když minulý týden šílení ozbrojenci v mexickém městě Monterrey v jednom baru upálili třiapadesát lidí, vzkázal Calderón Spojeným státům: „Jsme sousedé, jsme spojenci, jsme přátelé, ale vy za to nesete také odpovědnost."

Jedná se o zjevnou narážku na zbraně valící se nelegálně z USA do Mexika.

Problém zvaný ATF

Úřad pro alkohol drogy a střelné zbraně je pro Obamovu administrativu sám o sobě problémem. Od roku 2006 nemá stálého šéfa - Melson byl jen úřadujícím ředitelem.

Pašeráky drog a zbraní nezastaví ani bariéry na mexicko-americké hranici.
Pašeráky drog a zbraní nezastaví ani bariéry na mexicko-americké hranici. | Foto: Wikimedia Commons

Obama na tento post nominoval Andrewa Travera, který vede chicagskou sekci ATF, toho však stále Kongres nepotvrdil do funkce, protože se proti této volbě staví mocná Národní střelecká asociace.

Obecně je ATF neustále předmětem střetů mezi stoupenci větší kontroly zbraní a jejich odpůrci.

Odvolaný Melson dostává nevýznamný post na ministerstvu spravedlnost, kde bude působit jako poradce v oblasti forenzní vědy.

Ministerstvo spravedlnosti se ve svém prohlášení k odchodu Melsona z funkce zcela vyhnulo jakémukoli zdůvodňování tohoto kroku.

Bílý dům se v úterý k personálním změnám v ATF nijak nevyjádřil.

 

Právě se děje

Další zprávy