Rychle a zběsile. USA omylem vyzbrojily mexickou mafii

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 7. 2011 21:27
Američtí agenti pustili na černý trh 2000 zbraní s tím, že je budou sledovat. Nepovedlo se
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko - Protřelá lest amerických tajných agentů skončila velkou ostudou.

V rámci operace Rychle a zběsile Úřadu pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF) poslali agenti na mexický černý trh 2000 střelných zbraní.

Hodlali je sledovat a dostat se tak na kobylku drogovým gangům.

Plán ale nevyšel. ATF zbraně nedokázala pohlídat a 1430 kusů střelných zbraní federální vlády skončilo v rukou mafiánů na obou stranách hranice, informovala televize CNN s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

"Ve Spojených státech se podařilo vystopovat 363 zbraní a v Mexiku 227. To znamená, že chybí dalších 1430," vypočítal nejmenovaný zdroj obeznámený s případem.

Trestuhodně hloupé

Idea byla taková, že se díky sledování zbraní podaří rozkrýt strukturu některých mexických drogových gangů a ještě bude možné některé jejich členy dohnat před soud.

Problém byl v tom, že poté, co ATF zbraně pustila do oběhu, je mohla znovu identifikovat až ve chvíli, kdy byly použity k trestnému činu a policisté je v místě jeho provedení našli.

Operace byla v americkém Kongresu vystavena silné kritice a jeden ze členů vyšetřovací komise údajně nápad označil za trestuhodně hloupý.

Vládní zbraně už zabíjely

Podobného názoru je i bývalý atašé ATF v Mexico City Rene Jaquez. "Zbraně nejsou pro podobné účely používány právě proto, že by se věc mohla vymknout kontrole a mohl by s nimi být spáchán zločin.

To už se koneckonců stalo. Když byl v prosinci minulého roku v Arizoně zastřelen pohraničník Brian Terry, našli pohraničníci u jeho těla dva samopaly AK-47. Později vyšlo najevo, že se jedná o zbraně z operace Rychle a zběsile.

Veřejnost, novináři i opoziční politici se teď začínají ptát, kdo všechno o riskantní operaci věděl. Podle Jaqueze je vysoce nepravděpodobné, že by o ní nevěděl nikdo z amerického ministerstva spravedlnosti.

Už 18 mrtvých v jednom dni

Bezpečnostní situace v Mexiku se přitom stále zhoršuje. Mezi drogovými gangy doslova zuří válka a mexická vláda se zlobí, že v ní zabíjejí výhradně americké zbraně.

Jen během úterý si boje mezi kartely v mexickém Ciudad Juarez poblíž hranice s Texasem podle ČTK vyžádaly osmnáct lidských životů. Jednou z obětí je i dvanáctiletý chlapec.

V poledne neznámí pachatelé zastřelili tři hlídače na parkovišti u nemocnice. Později během dne ozbrojenci začali střílet přímo na fotbalovém stadionu při zápasu mládeže. Zabili čtyři lidi a další čtyři vážně zranili. Zda spolu případy souvisí, zatím není známo.

Násilí spojené s drogami si v Mexiku za poslední čtyři roky vyžádalo už přes 35 tisíc obětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy