Kyjev - Boje na východě Ukrajiny trvají už několik měsíců a jejich konec je v nedohlednu. Vše navíc ještě zhoršilo sestřelení malajsijského boeingu s 298 lidmi na palubě.
Přečtěte si, kdo patří mezi hlavní postavy současného dění na Ukrajině.
Igor Girkin-Strelkov, vojenský velitel povstalců
Rus Igor Girkin, známý pod přezdívkou Strelkov (Střelec), je jedním z nejvlivnějších vojenských velitelů separatistů.
Dříve působil v ruské armádě a sloužil například v Čečensku, Srbsku či Podněstří. Velí ozbrojeným jednotkám dvou samozvaných republik. Tvrdí, že se svými dobrovolníky přišel z Ruskem anektovaného Krymu a odmítl názor, že by je vyzbrojila Moskva.
Západ Girkina podezřívá, že pracuje pro ruskou tajnou službu GRU. Figuruje na seznamu sankcionovaných. Bezprostředně po pádu malajsijského boeingu umístil na svůj facebookový účet zprávu, že jeho muži sestřelili ukrajinské vojenské letadlo. Poté, co se ukázalo, že se jedná o civilní let, příspěvek smazal.
Alexandr Borodaj, premiér samozvané "Doněcké lidové republiky"
Rodák z Moskvy sám sebe označuje za "odborného poradce, který na Ukrajině působí jako dobrovolník". Před příchodem do Doněcku pracoval jako "politický stratég" na Krymu. I on má za sebou působení v Čečensku a Podněstří.
Po prohlídce vraku boeingu prohlásil, že jej sestřelila ukrajinská armáda. Také Borodaj je údajně agentem GRU. Když se ho na to ptali novináři, odvětil, že i kdyby byl, neprozradil by to.
Pavel Gubarev, guvernér samozvané "Doněcké lidové republiky"
Byl propuštěn z vazby výměnou za tři důstojníky ukrajinské kontrarozvědky SBU, které drželi separatisté ve Slavjansku. Gubarev působí v ostře proruské Progresivní socialistické straně Ukrajiny.
Po únorovém svržení prezidenta Viktora Janukovyče se vynořil z neznáma a řídil okupaci veřejných budov, za což ho Ukrajinci drželi ve vazbě. Internetové fotografie dokazují, že byl stoupenec neonacistického hnutí Ruská národní jednota.
Valerij Bolotov, guvernér samozvané "Luhanské lidové republiky"
Bývalý výsadkář Rudé armády byl klíčovým hráčem při formování domobrany v Luhanské oblasti a dobytí místní budovy tajné služby SBU.
V květnu přežil atentát. Útočníci na něj stříleli, když byl v autě a svá zranění léčil v Rusku. Bolotov byl krátce zajat ukrajinskou armádou, když se pokoušel vrátit do Luhansku. Separatisté však na ukrajinské pozice zaútočili a osvobodili ho.
Rinat Achmetov, nejbohatší Ukrajinec
Rinat Achmetov je jeden z nejvlivnějších lidí na východní Ukrajině. Jmění majitele fotbalového klubu Šachťar Doněck se odhaduje na 11 miliard dolarů a ve svých uhelných a ocelářských podnicích zaměstnává 300 000 lidí z Donbasu.
Ačkoliv se nejbohatší Ukrajinec nebojí svoji "armádu zaměstnanců" použít jako páku k prosazování vlastních zájmů, jeho cíle jsou nejasné. Byl důvěrný přítel exprezidenta Janukovyče a jeho obchodní vazby míří do Ruska.
Nemalé finanční prostředky sice investoval do boje proti separatistům, podle kritiků by ale svůj vliv mohl využít více. Achmetov nicméně deklaroval, že si přeje jednotnou Ukrajinu.
Serhij Taruta, guvernér Doněcké oblasti
Klíčový muž Kyjeva na východu země. Jeho úkolem coby guvernéra je potlačit protesty v oblasti. Oligarcha a zakladatel mezinárodní hutní společnosti ISD o sobě prohlašuje, že do politiky nikdy jít nechtěl.
Taruta tvrdí, že bývalý prezident Janukovyč a jeho spojenci sehráli klíčovou roli v nepokojích na východě. Proukrajinští aktivisté ho obviňují, že dostatečně se separatisty nebojuje.
Ihor Kolomojskij, guvernér Dněpropetrovské oblasti
Jeden z nejbohatších ukrajinských oligarchů zastává post guvernéra od března. Tento Ukrajinec židovského původu působí zejména v bankovním sektoru. Právě jemu se přičítá udržení regionu, ve kterém žije velký počet Rusů, v relativně klidném stavu bez násilí.
Před měsícem například navrhl, že dá 10 000 dolarů každému, kdo zachytí jakéhokoli ruského vojáka na ukrajinském území. Také finančně odměnil ukrajinské vojáky, kteří odrazili útoky separatistů.
Gennadij Kernes, starosta Charkova
Městu vládne od roku 2010. Před čtvrt rokem byl postřelen a vážně zraněn neznámým atentátníkem. Dříve patřil ke stoupencům Janukovyče, ale po jeho pádu se přidal na stranu nové vlády.
Kernes je často popisován jako mini-oligarcha, který měl dostatek peněz, aby mohl zahájit kariéru v politice. Svými kritiky je obviňován, že svou obchodní dráhu začal jako šéf organizovaného zločinu. To ale Kernes popírá. Nicméně dříve uznal, že byl v minulosti odsouzený kvůli podvodům.
Petro Porošenko, prezident Ukrajiny
Petro Porošenko jako jediný z oligarchů veřejně podporoval protesty v Kyjevě. Kvůli jeho byznysu s cukrářskými výrobky se mu přezdívá "čokoládový král". Od roku 2007 byl šéfem bankovní rady ukrajinské centrální banky. Působil i jako ministr zahraničí.
Za vlády Viktora Janukovyče zastával post ministra hospodářství. Před květnovými prezidentskými volbami, které vyhrál už v prvním kole, mu vyjádřil podporu jeden z vůdců majdanských protestů Vitalij Kličko. Za svůj hlavní úkol ve funkci si vytkl stabilizaci země.
Arsenij Jaceňuk, bývalý premiér Ukrajiny
Ministerským předsedou byl od konce února. Předtím prošel několika významnými politickými funkcemi - byl předsedou parlamentu i ministrem hospodářství.
Jaceňuk patřil k nejvýraznějším osobnostem při protestech na Majdanu. Viktor Janukovyč mu dokonce nabídl premiérský post, což ovšem odmítl a dál požadoval vypsání nových voleb.
Na premiérský post rezignoval poté, co parlamentem neprošel balík klíčových zákonů o energetice a armádě. Zákonodárci ale jeho rezignaci - a vystřídání dosavadním ministrem pro místní rozvoj Volodymyrem Hrojsmanem - nepřijali.
Arsenij Jaceňuk je členem strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Patří k zastáncům orientace Ukrajiny na Západ i členství v Evropské unii, již považuje za nositele svobody a modernizace. Byl také proti uznání ruštiny coby úředního jazyka na Ukrajině.
Arsen Avakov, ministr vnitra Ukrajiny
Současný ukrajinský ministr vnitra, který je ve funkci od února, označil proruské separatisty za "teroristy". Je trnem v oku Rusku, které žádá Interpol, aby jej zařadil na seznam hledaných.
Do parlamentu byl zvolen v roce 2012 za stranu Vlast. Kvůli jeho aktivitě na sociálních sítích ho novináři s nadsázkou nazývají "ukrajinským ministrem Facebooku".