Afriku sužuje znečištěné ovzduší. Zabíjí více lidí než podvýživa

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
23. 10. 2016 16:37
Podle nové studie Světového politického fóra umírá stále více obyvatel Afriky kvůli znečištěnému ovzduší. Na špatně dýchatelném vzduchu se ve většině afrických zemích podílí hlavně nedokonalý systém dopravy.
Dopravní kolaps v Nairobi.
Dopravní kolaps v Nairobi. | Foto: Reuters

Nairobi – Znečištěné ovzduší v Africe má na svědomí více předčasných úmrtí než dětská podvýživa a kontaminovaná voda.

Studie Světového politické fóra ukazuje, že hlavním viníkem je špatně zavedený dopravní systém ve většině afrických zemí.

Zatímco jiné ekologické problémy se daří řešit, množství znečištěného venkovního vzduchu nadále prudce roste.

Problému čelí hlavně rychle se rozvíjejí země jako Egypt, Jihoafrická republika, Etiopie a Nigérie. Vinu na tom má především doprava, výroba elektřiny a také továrny.

Podle studie, která se pokusila vyčíslit lidské a finanční ztráty, by znečištěný vzduch mohl ročně způsobovat předčasnou smrt u 712 000 lidí. Oproti tomu kontaminovaná voda má za následek přibližně 542 000 úmrtí, podvýživa pak 275 000 a 391 000 obětí mají na svědomí špatné hygienické podmínky.

Studie se pokusila vyčíslit i ztráty, které africkému hospodářství způsobí úmrtí způsobená nekvalitním ovzduším. V roce 2013 šlo podle propočtů o 447 miliard dolarů (přes 11 bilionů korun).

"Roční počet úmrtí způsobených vnějším znečištěním prachových částic vzrostl napříč africkým kontinentem v letech 1990 až 2013 o 36 procent. Během tohoto období se zvýšily i lidské ztráty v důsledku špatného vzduchu uvnitř budov, ale pouze o 18 procent," vysvětlil The Guardian Rana Roy, vědecký pracovník z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Naráží tak na to, že v Africe propuká zejména problém se špatným venkovním ovzduším.

"Nový problém s vnějším znečištěním vzduchu je příliš rozsáhlý na to, abychom si mohli dovolit ignorovat nebo odložit na později. Stejně tak ale Afrika nemůže přehlížet problém znečištěného ovzduší v domácnostech nebo ho považovat za převážně vyřešený. Je jen několik států s vysokými příjmy, které se mohou zaměřit čistě na problém s venkovním ovzduším. Jde o Alžírsko, Egypt, Libyi, Mauricius, Maroko, Seychely a Tunisko," dodává Roy.

Jiná situace než v Londýně

Studie zdůrazňuje, že by se Afrika měla více soustředit na hlavní zdroje znečištěného vzduchu.

Opírá se o tvrzení britského vědce a profesora atmosférické chemie na Univerzitě v Yorku Matthewa Evanse, podle něhož mají města jako například Londýn a Lagos naprosto odlišné problémy s kvalitou ovzduší. Hlavního viníka nekvalitního vzduchu tu představují uhlovodíky a jejich spalování při dopravě. Naproti tomu v Africe jde hlavně o spalování odpadků, používání nevýkonných sporáků nebo také existenci petrochemických továren.

Podle Roye by se Afrika mohla inspirovat u vyspělých ekonomik například vybudováním systému hromadné dopravy. Například takovým, jaký funguje v marocké metropoli Rabatu nebo v Addis Abebě v Etiopii, kde vybudovali nový tramvajový systém.

Studie varuje, že pokud se problém bude přehlížet, mohla by v některých afrických zemích propuknout klimatická a zdravotní krize podobná té, s kterou zápasí v Indii.

"Znečištěné ovzduší v Africe stále více škodí lidem a také brání ekonomickému rozvoji. Aby se tyto problémy eliminovaly, je zapotřebí, aby vláda ihned začala řešit rychlé tempo urbanizace. Dnes žije v afrických městech 472 milionů obyvatel, v roce 2050 by počet mohl stoupnout až na miliardu," varuje Henri-Bernard Solignac-Lecomte z OECD.

 

Právě se děje

Další zprávy