Šarm aš-Šajch - Summit šéfů států a vlád 53 členských zemí Africké unie ustál svou kritickou fázi - státníci se shodli na rezoluci, která vyzývá Mugabeho, aby vytvořil vládu národní jednoty a začal vyjednávat.
Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem jednání v egyptském Šarm aš-Šajchu.
Výsledky voleb, které se v zemi konaly minulý pátek, světové společenství ostře odmítlo. Rezoluci předložila Tanzanie, která unii momentálně předsedá, spolu se Svazijskem a Angolou.
Čtěte také: Zimbabwe je pro Afriku momentem pravdy, říká OSN
Nový předseda Evropské unie - Francie - navíc prohlásila, že uzná pouze vládu vedenou opozičním vůdcem Morganem Tsvangiraiem.
Podle dřívějších zpráv byli státníci Africké unie rozděleni v pohledu na to, jaký postup v případě Zimbabwe zvolit.
Tamní prezident Robert Mugabe, který se prohlásil za legitimního vítěze voleb i přesto, že opozice hlasování bojkotovala, má mezi africkými státníky řadu zastánců coby někdejší hrdina antikoloniálního boje za nezávislost.
Prezident západoafrické Sierry Leone Ernest Bai Koroma, který patří mezi Mugabeho kritiky, v rozhovoru pro BBC prohlásil, že Unie by měla "zcela jednoznačně odsoudit, co se (v Zimbabwe) stalo".
Podle Koromy by měli sousedé Zimbabwe Mugabeho přimět k zahájení přímých rozhovorů s opozičním předákem a vítězem prvního kola prezidentských voleb Morganem Tsvangiraiem o vytvoření přechodné vlády a vypsání nových voleb.
Mugabeho mluvčí George Chiramba ale tuto myšlenku, označovanou za "keňský scénář" v narážce na řešení povolebního patu v Keni počátkem roku, odmítl.
Čtěte více: Keňa má vládu národní jednoty. Krize je u konce
"Keňa je Keňa. Zimbabwe je Zimbabwe. U nás máme vlastní historii dialogu a řešení politických nesnází. Zimbabwskou cestou, nikoli keňskou," prohlásil Chiramba, který také odmítl západní kritiku Mugabeho režimu.
"Ať se jdou bodnout. Třeba milionkrát. Nemají do zimbabwské politiky co mluvit," řekl.