Afrika se modlí, stav Nelsona Mandely je vážný

Jana Černá
10. 6. 2013 11:41
Jihoafrický exprezident bojuje s plicní infekcí, mše se o víkendu zúčastnily stovky lidí
Podobizna Nelsona Mandely v kostele Regina Mundi v Sowetu.
Podobizna Nelsona Mandely v kostele Regina Mundi v Sowetu. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrická republika se modlí za 94letého Nelsona Mandelu.

Nedělní mše v kostele Regina Mundi v Sowetu, jenž se stal symbolem boje proti apartheidu, se zúčastnily stovky lidí.

Exprezident byl v noci z pátku na sobotu hospitalizován v nemocnici v Pretorii, a to opět kvůli plicní infekci. "Jeho stav je vážný, ale stabilizovaný," oznámila v pondělí kancelář Jacoba Zumy, současné hlavy JAR.

Pro "Madibu", jak zní Mandelovo kmenové jméno, jde o třetí pobyt v nemocnici za posledního půl roku. Do nemocnice musel už v loni prosinci a také koncem března.

Nositele Nobelovy ceny za mír a známého bojovníka proti rasové diskriminaci navštívily o víkendu obě dcery. Manželka Graca Machelová zrušila cestu do Londýna, aby mohla zůstat po jeho boku.

"Čas nechat ho odejít"

Nelson Mandela minulý rok v prosinci.
Nelson Mandela minulý rok v prosinci. | Foto: Reuters

Mezi Jihoafričany panují obavy o život muže, jenž se stal symbolem konce apartheidu.

"Je načase nechat ho odejít," hlásal podle BBC hlavní titulek jihoafrických novin The Sunday Times v neděli.

Ostatní deníky situaci prožívají podstatně méně dramaticky, píše zpravodaj Andrew Harding. V zemi je podle něj spíše znát pocit smíření s tím, že vzhledem k okolnostem může Mandela lid již brzy opustit.

Ačkoli se od roku 2004 zřídka objevoval na veřejnosti, zůstává silným morálním symbolem. Mandela byl během apartheidu 27 let uvězněný a už tehdy se objevily jeho problémy s plícemi. V ostrovním vězení Robben Island dostal tuberkulózu.

V roce 1994 se pak stal prvním černošským prezidentem země, ve funkci byl pět let. Téměř deset let už není veřejně aktivní. Až na výjimečná oficiální vystoupení o něm veřejnost v posledních několika letech slyší zejména v souvislosti se zhoršujícím se zdravím.

Mandelův zdravotní stav je ostře sledován, protože mnozí obyvatelé se obávají, že jeho smrt může ohrozit křehkou stabilitu demokracie v zemi a pokojné soužití různých skupin jihoafrického obyvatelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy