Africký Stalin dostal doživotí

rst, BBC, ČTK
11. 1. 2007 13:41
Addis Abeba - Dvanáct let trvající proces je u konce. Etiopský soud dal bývalému diktátorovi Mengistuovi Haile Mariamovi doživotní trest.

Už v prosinci 2006 byl Mengistu uznán etiopským nejvyšším soudem vinným ze zločinů proti lidskosti, z genocidy a vražd. Výši trestu tehdy soudce neoznámil. Mengistovi hrozil i nejvyšší trest - trest smrti.

Do vězení ale pětašedesátiletý "Rudý něguš" Mengistu, který je také držitelem československého Řádu bílého lva, s největší pravděpodobností nepůjde. Verdikt byl vynesen v jeho nepřítomnosti, neboť bývalý diktátor žije od svého svržení v roce 1991 v zimbabwském exilu jako oficiální host prezidenta Roberta Mugabeho.

Během jeho vlády, známé jako "rudý terror", bylo v letech 1977-1991 popraveno 50 tisíc až 200 tisíc lidí a další asi milion zemřel hlady.

Unikl trestu

Zimbabwe zatím k rozsudku nevydalo žádné oficiální prohlášení, ale opozice okamžitě zdůraznila, že by měl být bývalý diktátor vydán do Etiopie, aby čelil spravedlnosti.

Jenže zimbabwský prezident Robert Mugabe již několikrát prohlásil, že Mengistua nevydá, a to ani v případě, že ho soud shledá vinným.

Zimbabwská vláda dnes svůj postoj potvrdila, když prohlásila, že Mengistu zůstane v zemi jako "zvláštní host". "Navzdory soudnímu rozhodnutí Etiopie zůstává stále soudruh Mengistu zvláštním hostem zimbabwské vlády," řekl prozatímní ministr informací Paul Mangwana.

Etiopané nicméně doufají, že rozsudek především pomůže udělat tlustou čáru za jedním z nejtemnějších období v dějinách země.

"Rudý terror"

Počet mrtvých za "rudého teroru" není znám, odhaduje se na desítky tisíc, další tisíce byly zatčeny či donuceny k odchodu ze země. Podle historiků se dělil na tři fáze:

  • První fáze - Mengistu se zaměřil na stoupence Etiopské lidové revoluční strany (EPRP), která dříve obvinila vládnoucí juntu z "fašistické ideologie". V této fázi - do poloviny roku 1977 - bylo zabito údajně na 2500 příznivců EPRP.
  • Druhá fáze - Mengistu se obrátil proti svým někdejším spojencům z Etiopského socialistického hnutí (MEISON); zabito bylo na 4000 lidí.
  • Třetí fáze - do jara 1978 se vypořádal se zbytky oponentů. Na veřejnosti se již nepopravovalo, obětí ale bylo údajně hodně.

Doživotní trest vězení soud vynesl také nad jedenácti vysokými představiteli Mengistuova režimu; dalších 47 souzených dostalo tresty do 25 let vězení, uvedla agentura Reuters s odvoláním na soudce Medhina Kirose.

Svržení císaře Selassieho

Mengistu stál v čele levicových armádních pučistů, kteří v roce 1974 svrhli tehdejšího císaře Haileho Selassieho I.

Moc převzala Prozatímní vojenská správní rada (Derg), která vzápětí zrušila parlament a ústavu a popravila 68 vysokých úředníků císařství včetně nástupce trůnu prince Eskindera Desty, dvou premiérů, 15 ministrů či 18 generálů.

Bývalý císař za nejasných okolností zemřel ve vězení. Derg nato znárodnil veškerý průmysl i půdu v zemi.

O tři roky později již měl moc v rukou výhradně Mengistua, který v Etiopii rozpoutal "rudý teror", jehož obětí se nejprve stali stoupenci bývalého režimu a následně i jeho bývalí spojenci.

Režim plukovníka Mengistua svrhli v roce 1991 povstalci vedení současným premiérem Melesem Zenawim.

Plukovník Mengistu, jehož vzorem byl kubánský vůdce Fidel Castro, však "rudý teror" brání. V rozhovoru pro jihoafrický deník The Sun v prosinci 1999 řekl, že "došlo k mnoha špatným událostem, které však byly mimo naši kontrolu".

Teror byl podle něj "válkou na obranu socialistické revoluce, která zlepšila život milionům lidí v zemi".

Československo Afrického Stalina podporovalo

Vládu "Afrického Stalina" podporoval tehdejší Sovětský svaz a státy jeho bloku. Československo mu v roce 1987 udělilo Řád bílého lva.

Bývalý diktátor po pádu svého režimu uprchl do jihoafrického Zimbabwe, kde žije v přepychu jako "osobní host" autoritářského prezidenta Mugabeho.

Proces proti Mengistuovi a dalším šesti desítkám představitelů jeho režimu začal v prosinci 1994. Rozsudek měl být vynesen už letos v květnu, soud jej ale odložil.

 

Právě se děje

Další zprávy