Etiopie chce svrhnout somálské islamisty

man, pev, Reuters, ČTK
25. 11. 2006 15:50
Addis Abeba - V Africe zřejmě už brzy propukne další válka. Etiopská vláda chystá invazi do Somálska, aby vyhnala od moci islámské milice.
Vojáci somálského Svazu islámských soudů v Mogadišu. Zanedlouho budou možná čelit etiopské ofenzívě.
Vojáci somálského Svazu islámských soudů v Mogadišu. Zanedlouho budou možná čelit etiopské ofenzívě. | Foto: Reuters

Etiopský parlament schválil ve čtvrtek usnesení, které dává vládě volnou ruku. Umožnil jí totiž, aby učinila vše, co považuje za nezbytné k obraně vlastní země. 

Tu přitom ohrožují nestabilní poměry v sousedním Somálsku. Tamní islámští fundamentalisté totiž údajně plánují invazi do Etiopie. 

Podle dokumentu, který parlament na žádost vlády schválil, mohou etiopští ministři zabránit invazi všemi legálními prostředky, tedy i případnou intervencí v Somálsku.

Ačkoliv podle parlamentu hrozí Etiopii výrazné nebezpečí, doporučil vládě, aby se nejdříve pokusila urovnat vztahy mírovou cestou.

Fanatici mají v rukou velkou část Somálska

Etiopský premiér Meles Zenawi.
Etiopský premiér Meles Zenawi. | Foto: Reuters

Sdružení islámských fundamentalistů Svaz islámských soudů v červnu dobylo metropoli Mogadišu a dnes kontroluje velkou část země. Jeho odpůrci vedení prozatimním prezident zvoleným  v exilu se opevnili na jihu v přístavu Baidoa.

Sousední Etiopie se chystá odpůrcům islamistů přijít na pomoc. Milice podle etiopského premiéra Melese Zenawiho vyhlásily vůči jeho zemi džihád,snaží se získat popdoru somálské etnické menšiny v Etiopii a destabilizují celou oblast.

Somálci nemohou sledovat fotbal

Hlavní somálské město Mogadišu padlo zcela do rukou islámských fundamentalistů.
Hlavní somálské město Mogadišu padlo zcela do rukou islámských fundamentalistů. | Foto: Aktuálně.cz

Vůči Svazu islámských soudů jsou nepřátelské i Spojené státy a evropské země. Podezírají nové vládce v Mogadišu, že udržují kontakty se členy Al-Káidy.

Islamisté také zavedli na území, které kontrolují, velmi přísné islámské zákony. Některé z nich připomínají vládu hnutí Taliban v Afghánistánu. Somálci mají například zakázáno sledovat v televizi fotbalové přenosy.

Vojáky k boji v Somálsku nemáme, tvrdí Etiopie

Na hranici mezi Etiopií a Somálskem dochází v posledních měsících k častým přestřelkám.

"Když nějaká země čelí jasnému nebezpečí, má právo se bránit. Snažili jsme se o dohodu a jednání, ale nevedelo to k žádným výsledkům," citovala agentura AFP etiopského premiéra.

Podle OSN působí v Baidoi asi pět tisíc etiopských vojáků v plné zbroji. Zenawi tvrdí, že vojáků je jen několik stovek a v Somálsku pouze trénují a připravují vojáky, bojující proti islamistům.

Svaz islámských soudů už oznámil, že se bude bránit. "Je-li Etiopie připravena na válku, my také," řekl mluvčí svazu abrarahím Muddej.

Několik stovek bývalých vládních vojáků se tento týden v Mogadišu připojilo k islamistům, mezi nimi i čtyři generálové. Podle agentury Reuters je to další známka toho, že se oba tábory připravují na propuknutí války.

Somálsko: Země zmítající se v chaosu

Etiopie je převážně křesťanská země, ale na jihovýchodě žije početná muslimská menšina. Etiopští muslimové jsou etnicky blízcí Somálcům.

Invazi do neklidného Somálska podnikli Etiopané již v 90. letech. V zemi řádila od roku 1991 občanská válka. Vyvolalo ji několik povstalecký skupin, které svrhly režim prezidenta Siada Barrého a následně mezi sebou rozpoutaly bratrovražednou válku.

Katastrofální hladomor, který se v zemi v důsledku války objevil, zmírnila až o rok požději intervence OSN. Na novém mocenském uspořádání v zemi se však Somálci dodnes nedokáží dohodnout. Nevyřešený konflikt si vyžádal statisíce lidských životů.  

 

Právě se děje

Další zprávy