Afričané růst ekonomické moci Číny vítají, Západ ne

Václav Viták
28. 3. 2011 12:30
Negativní pohled na ekonomickou moc Pekingu mají rozvinuté demokracie
Čínský ekonomický růst. Bouřlivá výstavba v Šanghaji
Čínský ekonomický růst. Bouřlivá výstavba v Šanghaji | Foto: Reuters

Londýn - Svět si s rozporuplnými pocity pomalu zvyká na novou Čínu, která se stále rychleji propracovává na pozici největší a nejdůležitější ekonomické mocnosti světa.

Jednoznačně pozitivní ohlas má růst hospodářské moci Pekingu v Africe, zbytek světa je ale mnohem opatrnější.

Podle průzkumu, který firma Globe Scan/PIPA provedla pro stanici BBC ve 27 zemích na různých kontinentech, "všechny africké státy vnímají rostoucí ekonomickou sílu Číny pozitivně."

Pouze v Africe, konkrétně v její subsaharské části, je také několik zemí, v nichž by většina lidí přivítala, kdyby Čína zvyšovala i svou vojenskou moc.

Globálně padesát procent dotázaných ve zmíněných 27 zemích vnímá příznivě vyhlídku, že Čína bude bohatnout, a jen třicet procent nemá z tohoto vývoje radost.

Tato čísla se příliš neodchylují od výsledků předchozího průzkumu provedeného před šesti lety.

Do deseti let bude důležitější než USA nebo EU

V rozvinutém světě ale averze ke zvyšující se hospodářské moci Číny od roku 2005 narostla. Většina respondentů v USA, Francii, Kanadě, Německu a Itálii tento vývoj sleduje s nevolí.

Podobný názor se začíná také prosazovat v zemích, které s Čínou přímo sousedí - v Rusku, Japonsku a Jižní Koreji.

Celkově většina lidí očekává, že v průběhu příštích deseti let se Čína stane důležitějším obchodním partnerem jejich země než USA nebo Evropská unie.

Obecně ve všech rozvojových zemích, které byly zařazeny do průzkumu, má většina dotázaných na Čínu pozitivní názor - výjimkou je pouze Mexiko.

Zneklidněný Západ

Skutečnost, že především západní země vnímají zvyšující se globální význam Číny, má přirozeně řadu důvodů. Ještě před pěti lety byla tato asijská země považována za významnou, ale stále rozvojovou zemi.

Nikdo nebyl připraven na rychlost, s jakou se čínská ekonomika prodrala na druhé místo za americkou, ani na ambici Číny stejně rychle proniknout na první příčku.

Západ a především Spojené státy se tak musejí vyrovnávat s pro ně velmi psychologicky složitými skutečnostmi, že je to poprvé v historii, kdy pro globální zotavení ekonomiky bude rozhodující nikoli spotřeba v USA, ale v Číně.

Asijský obr tak představuje, pokud jde o hospodářský vývoj po těžké recesi v posledních letech, pro Západ největší naději i největší obavu.

"Nelze se divit, že pozoruhodný vzestup Číny některé lidi zneklidňuje," řekl v této souvislosti již v roce 2010 generální ředitel Světové obchodní organizace Pascal Lamy.

Čína se totiž vzmáhá v době, kdy rozvinutý svět stagnuje a v mnohých západních demokraciích převládá pocit paralýzy.

Veřejnost v rozvinutých zemích i mnozí odborníci navíc Číně vytýkají, že se sice stala mocným globálním hráčem, ale přitom nehraje podle pravidel.

 

Právě se děje

Další zprávy