Čína překonala očekávání, ekonomika rostla o 10,3%

Veronika Skálová Veronika Skálová
20. 1. 2011 8:58
Ekonomika zrychlila zejména v posledním čtvrtletí, zato inflace klesla méně, než experti čekali.
Foto: Reuters

Peking - Výsledek státní ekonomiky, o kterém si evropské státy mohou nechat jen zdát, oznámil čínský statistický úřad.

Hrubý domácí produkt asijské velmoci se v loňském roce zvýšil o 10,3 procenta, rostl tedy nejrychleji od roku 2007.

Růst ekonomiky podle agentury Reuters zrychlil zejména v posledním čtvrtletí, kdy se meziroční růst HDP rychlil za čtvrtletí na 9,8 procenta.

Vývoj čínské ekonomiky tak překonal nejen očekávání odborníků, kteří v posledním čtvrtletí čekali zvolnění růstu na 9,2 procenta, ale také oficiální čínská místa, která předpovídala celoroční růst HDP maximálně o 10,1 procenta.

Meziroční inflace naopak v prosinci svůj růst zmírnila na 4,6 procenta. Přitom o měsíc dřív dosáhla maxima za 28 měsíců, tedy 5,1 procenta. Experti oslovení agenturou Reuters však čekali ještě větší zpomalení.

Boj s vysokou inflací ale pro Čínu ještě neskončil. "Prosincová inflace je vyšší než naše očekávání. Pokračoval růst cen potravin, zejména kvůli sezónní poptávce. Lednová inflace se velmi pravděpodobně vrátí nad pět procent," uvedl Hua Zhongwei, analytik Huachuang Securities v Pekingu.

Je pravděpodobné, že nová data povedou k dalším protiinflačním opatřením čínské vlády, právě jejich očekávání dnes oslabilo čínský akciový trh.

Čína je po USA druhou největší ekonomikou světa, v loňském roce za sebou nechala Japonsko. Spojené státy by však podle expertů mohla předehnat za 20 let. Průměrné tempo růstu nastartované už v 70. a 80. letech zaváděním tržních reforem, je 9,5 procenta za rok.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po dnešních dvouhrách 2:1

Tenisté Evropy vedou pro prvních třech zápasech úvodního dne Laver Cupu nad výběrem světa 2:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Program dnes ve Švýcarsku uzavře čtyřhra, v níž nastoupí domácí hvězda Roger Federer s Alexandrem Zverevem proti Denisi Shapovalovi se Sockem.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Další zprávy