Čína překonala očekávání, ekonomika rostla o 10,3%

Veronika Skálová Veronika Skálová
20. 1. 2011 8:58
Ekonomika zrychlila zejména v posledním čtvrtletí, zato inflace klesla méně, než experti čekali.
Foto: Reuters

Peking - Výsledek státní ekonomiky, o kterém si evropské státy mohou nechat jen zdát, oznámil čínský statistický úřad.

Hrubý domácí produkt asijské velmoci se v loňském roce zvýšil o 10,3 procenta, rostl tedy nejrychleji od roku 2007.

Růst ekonomiky podle agentury Reuters zrychlil zejména v posledním čtvrtletí, kdy se meziroční růst HDP rychlil za čtvrtletí na 9,8 procenta.

Vývoj čínské ekonomiky tak překonal nejen očekávání odborníků, kteří v posledním čtvrtletí čekali zvolnění růstu na 9,2 procenta, ale také oficiální čínská místa, která předpovídala celoroční růst HDP maximálně o 10,1 procenta.

Meziroční inflace naopak v prosinci svůj růst zmírnila na 4,6 procenta. Přitom o měsíc dřív dosáhla maxima za 28 měsíců, tedy 5,1 procenta. Experti oslovení agenturou Reuters však čekali ještě větší zpomalení.

Boj s vysokou inflací ale pro Čínu ještě neskončil. "Prosincová inflace je vyšší než naše očekávání. Pokračoval růst cen potravin, zejména kvůli sezónní poptávce. Lednová inflace se velmi pravděpodobně vrátí nad pět procent," uvedl Hua Zhongwei, analytik Huachuang Securities v Pekingu.

Je pravděpodobné, že nová data povedou k dalším protiinflačním opatřením čínské vlády, právě jejich očekávání dnes oslabilo čínský akciový trh.

Čína je po USA druhou největší ekonomikou světa, v loňském roce za sebou nechala Japonsko. Spojené státy by však podle expertů mohla předehnat za 20 let. Průměrné tempo růstu nastartované už v 70. a 80. letech zaváděním tržních reforem, je 9,5 procenta za rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy