Čína mění recept růstu, straší ji arabská revoluce

Karel Toman
5. 3. 2011 14:57
Laciný export a zdražování nepřináší bohatství chudým, Čína obrací k domácí spotřebě
Čína popravy 1
Čína popravy 1 | Foto: Reuters

Peking - Čína potřebuje změnit základy své ekonomiky i způsob, jak hospodářství rozděluje společnost.

Hlavní závazky, které v sobotu před třemi tisíci delegáty sjezdu čínské komunistické strany představil premiér druhé největší ekonomiky světa Wen Ťia-pao, nejsou nové, teď ale zní naléhavěji než jindy.

Důraz, jaký premiér Wen v nejdůležitějším projevu roku kladl na budování "pokojné a spořádané společnosti" potvrdil, že nervozita z šíření arabské revoluční "nákazy" v nejvyšších patrech čínské politiky vzrostla.

Napjatou atmosféru kolem letošního Národního lidového sjezdu jen podtrhly policejní manévry v okolí sjezdového paláce, nebo razance, s jakou dnes možnost šíření revoluce v Číně odmítl tamní komunistický list The Bejing Daily.

Vzpomínka na Foxconn a vůdce Tenga

"Zlepšení života lidí musí být klíčem propojujícím reformy, rozvoj a stabilitu. Je třeba zajistit, aby lidé byli spokojeni se svým zaměstnáním, společnost byla pokojná a spořádaná a země se mohla těšit dlouhodobému klidu a stabilitě," řekl v úvodním sobotním projevu premiér v pasáži upomínající k loňské masivní vlně sebevražd a protestů dělníků v čínských továrnách započatá ve firmě Foxconn, která vedla ke zvyšování platů.

Wenův projev srovnávaný svým významem s americkou Zprávou o stavu Unie byl letos důležitý i z dalších dvou důvodů - desetidenní sjezd totiž schválí v pořadí dvanáctý pětiletý plán Číny do roku 2015, která má obrátit kurz Číny z čistě exportní ekonomiky na posílení domácí spotřeby.

Premiér Wen, jehož osmiletá vláda chtěla snižovat sociální rozdíly mezi chudými a bohatými, tak dostává poslední šanci tuto prioritu naplnit, protože roku 2012 se čeká změna vedení strany. Až dosud se mu to totiž příliš nedařilo a v pátečním projevu proto uznal, že rostoucí nerovnost je "vážný problém".

"Jak řekl Teng Siao-ping: Prvním krokem je zbohatnutí části lidí, dalším pak všech," připomněl agentuře Reuters ekonom Šen Ťien-kuang myšlenku zakladatele čínských ekonomických reforem v 70. letech.

Inflace v Číně okrádá tři čtvrtě miliardy chudých

"V prvním kroku si Čína vede skvěle a někteří lidé ohromně zbohatli. Ale v druhém kroku země zaostává," dodal. BBC navíc připomíná, že raketový vzestup Číny s sebou přinesl ohromné znečištění tamního ovzduší a řek ale i korupci a zábory půdy, proti kterým se ročně v Číně konají desítky tisíc lokálních protestů.

Podívejte se, proč ve Foxconnu spáchalo sebevraždu 11 lidí

Právě chudí teď přitom v Číně chudnou nejrychleji. Ani po třech zvýšeních úrokové sazby se Číně nepodařilo zkrotit rostoucí ceny tažené hlavně realitní bublinou a zdražováním potravin. Inflace, kterou chce pro letošek vláda stlačit na čtyři procenta, dosahuje 4,9 procent a podle expertů ještě není na vrcholu.

Nejvíc tím trpí bezmála tři čtvrtě miliardy lidí z venkova včetně 153 milionů migrantů do měst. Ti totiž dávají polovinu příjmů na jídlo, jehož ceny letí poslední dobou vzhůru na celém světě.

Říše středu objevuje potenciál vlastního trhu

Premiér Wen proto slíbil zvýšit dotace venkovským farmářům a městským chudým, což má zvýšit domácí poptávku.

"V domácím trhu je velký potenciál, zdroje financí jsou bohaté, všeobecná vědecká a vzdělanostní úroveň lidí roste," zdůraznil čínský premiér, podle něhož je rozvoj domácího trhu „dlouhodobým strategickým principem a základním výchozím bodem ekonomického rozvoje Číny."

Silný růst si tak podle něj Čína zachová po celou příští pětiletku, letošní plán na osmiprocentní růst HDP podle ekonomů Čína překoná.

Na konci pětiletky v roce 2015 se Čína, která letos velikostí ekonomiky předstihla Japonsko, dostane podle premiéra na polovinu velikosti ekonomiky USA (dnes je sotva třetinová).

Nedávný průzkum renomované agentury Bloomberg ale potvrdil rostoucí obavy investorů z toho, že Čínu do pěti let postihne finanční krize.

Přečtěte si, proč vsadit milion na možnou finanční krizi Číny

 

Právě se děje

před 5 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy