Lev bez ocasu, spoutaný tygr. V čínských cirkusech často týrají zvířata, v zemi chybí zákony

ČTK ČTK
31. 7. 2018 20:10
Agentura AFP přinesla reportáž o tom, jak v některých čínských cirkusech týrají zvířata. Problémem jsou i nedokonalé čínské zákony, které neupravují životní podmínky zvířat.
Fotografie z představení cirkusu v Číně.
Fotografie z představení cirkusu v Číně. | Foto: ČTK

Tung-kuan (Čína) - Spoutaný tygr, lev bez ocasu, medvěd samá jizva. Aby mnohé čínské cirkusy ekonomicky přežily a přilákaly obecenstvo, představují v šapitó ohrožené druhy a často týraná zvířata.

V obrovském šapitó cirkusu Čung-sin se tygr vztyčí na zadní tlapy a proskočí hořící obručí. Následují čísla se lvy a medvědem zraněným na čumáku. Avšak za úmorného vedra ve městě Tung-kuan v provincii Kuang-tung na jihu země je diváků málo. Sedí jich tu sotva tucet, píše agentura AFP. Právě ta o otřesných podmínkách v čínských cirkusech informovala.

Cirkusová představení s volně žijícími druhy zvířat vyvolávají ve světě čím dál větší pobouření a některé země či města je zakázaly.

Čína má ovšem, pokud jde o blaho zvířat, poměrně shovívavé zákony. Není tu například žádný zákon, který by upravoval životní podmínky zvířat v kočujících cirkusech. Nicméně tyto cirkusy hrají výchovnou roli ve stále více urbanizované zemi, prohlašuje ředitel cirkusu Čung-sin Li Wej-šeng. "Mnoho Číňanů žije ve velkých městech, kde je obtížné vidět volně žijící zvířata. Odhalujeme jim přírodu," tvrdí.

Šelmy jsou tahákem, který má zabránit poklesu návštěvnosti, který v posledních letech čínské cirkusy pociťují," vysvětluje Li.

Oba majitelé cirkusu byli v roce 2016 zatčeni z toho důvodu, že převáželi ohrožené druhy bez povolení. Původně byli odsouzeni k osmi a deseti letům vězení, ale po druhém procesu byli loni propuštěni.

Život v klecích

Cirkus Čung-sin vlastní jednoho tygra, dva lvy, jednoho dvouletého černého medvěda a smečku psů. Všichni tráví většinu času v klecích.

Tygr a lvice s useknutým ocasem jsou v jedné kleci, kde nervózně přešlapují. Několikrát denně vystupují. Pokud jde o medvěda, drží se horních mříží a rychle se kymácí dopředu a dozadu.

Přítomnost šelem je však zároveň nebezpečím pro umělce. Osmnáctiletý akrobat Ču Ming-ming ukazuje paži pokrytou jizvami: "Jako kluk jsem si hrál s tygrem," vysvětluje. Loni v jiném cirkuse v provincii Liao-ning na severovýchodě země tygr zaútočil na krotitele.

Cirkusy mají v Číně více než 2500 let trvající historii a původně šlo o akrobacii na cválajících koních. Využívání šelem či opic je v této asijské zemi mnohem mladší praxe. Ta přitom naráží na rostoucí odpor veřejného mínění, které je stále citlivější, pokud jde o podmínky života zvířat v zajetí.

Podmínky se musí zlepšit

Na internetu se často objevují videa, na nichž je vidět, jak špatnému zacházení jsou šelmy vystaveny. Snímky tygra přivázaného k zemi v cirkuse, aby se s ním diváci mohli fotografovat, vyvolaly vlnu odporu.

Jang Č'-jüan, předseda sdružení Jung-čchiao, které dělá reklamu cirkusu v provincii An-chuej v centrální Číně, prohlašuje, že zacházení se zvířaty se musí zlepšit.

"Jejich reprodukční podmínky, zdravotní stav a strava musejí odpovídat jistým požadavkům a ty musejí být vtěleny do zákonů," říká.

Členové cirkusu Čung-sin si však hodlají své tradice udržet. "Každý umělec se učí od dětství a ti nejstarší své umění předávají mladým. Jen málo z nás chodilo do klasické školy," říká starý akrobat Čchi Š'-min.

Karavana se dá brzy do pohybu. Má před sebou 28 hodin trvající cestu na severovýchod Číny. Všichni doufají, že tam budou příznivější teploty a kasa se naplní.

Video: Cirkusy dělají ze zvířat psychické mrzáky. Zvířecí herci nemají možnost dát výpověď, říká Buksová

Opravdu vás baví chodit do cirkusu? Myslíte, že váš potlesk předčí rány bičem, ptá se Alena Buksová v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy