New York - Poprvé v historii se vědcům povedlo přesně změřit nejhlubší místo na povrchu Země. Mariánský příkop v severní části Tichého oceánu je hluboký 10 994 metrů, zjistilo americké Středisko pro pobřežní a námořní kartografii (CCOM).
O zatím posledním a nejpřesnějším měření informovala stanice BBC.
Rekordní hloubka Mariánského příkopu, který leží u Mariánských ostrovů nedaleko ostrova Guam, není žádným překvapením. Místo bylo prozkoumáno už několikrát, ale údaje o maximální hloubce nebyly přesné - pohybovaly se mezi 10 911 a 11 034 metry.
Teď ho změřilo speciální plavidlo s přístrojem mapujícím dno pomocí odrazu zvukových vln.
Američané prozkoumali celý příkop dlouhý 2500 kilometrů a kromě nejhlubšího bodu známého pod jménem "Challenger Deep" zmapovali i další extrémně hlubokou lokalitu "HMRG Deep". Ta má hloubku 10 809 metrů.
Mariánský příkop se nachází na rozhraní dvou zemských desek - Pacifické a Filipínské. Jeho výzkum má velký význam pro určování dynamiky a četnosti podmořských zemětřesení.
Na dno příkopu se zatím vydali jen dva lidé, výzkumníci Don Walsh a Jacques Piccard v batyskafu Trieste v roce 1960. V nejbližší době chtějí jejich misi zopakovat hned čtyři americké týmy, a to s pomocí speciálních ponorek.
Bohatí muži jako podnikatel Richard Branson, výkonný předseda společnosti Google Eric E. Schmidt nebo slavný režisér James Cameron investují desítky milionů dolarů do konstrukce nové generace ponorek schopných vydat se bezpečně i do těch největších hloubek.
Zatímco se Walsh s Piccardem před půlstoletím vydali prakticky do neznáma, jejich následovníci budou mít už k ruce přesné mapy mořského dna, uvedla BBC.
Badatelé mají každopádně co objevovat: Jen pět procent Mariánského příkopu je zachyceno stejně podrobně jako například povrch Měsíce.