Praha - Po měsících váhání se lidovci rozhodli: Na Hradě chtějí mít i v dalších pěti letech Václava Klause. Zároveň chtějí, aby se o prezidentovi hlasovalo v parlamentu& veřejně.
Celostátní výbor v pondělí odhlasoval, že doporučí právě jeho jméno poslancům a senátorům za KDU-ČSL. Ti budou spolu se členy ostatních parlamentních stran volit novou hlavu státu 8. února.
"Většina členů výboru hlasovala pro Klause. Pro Švejnara byli jen jednotlivci. Já osobně jsem už dávno rozhodnutý pro Klause. Jako prezident neudělal zásadní chybu a zná českou politiku. Na Švejnarovi mně nevadí nic, ale v souboji těchto dvou titanů, u mě vítězí Klaus," komentoval jednání lidovců, kteří se sešli v Lipnici, poslanec Ladislav Šustr.
Pro Klause byly dvě třetiny výboru, třetina pro Švejnara. Podle informací Aktuálně.cz byl proti doporučení volit Klause i šéf strany Jiří Čunek. Mluvčí lidovců Martin Horálek tento fakt nepopřel.
Čtěte také: On-line přenos: KSČM do vlády nepustím, řekl Klaus v Plzni Reportáž: Mám to v krvi, jsem Moravák, říkal Švejnar v Brně |
"Dnes tady převážil názor, že strana by měla dát nějaký signál, nějaké doporučení, koho by měli zákonodárci KDU-ČSL volit. Pro mě je to rozhodutí celostátního výboru zklamáním, hlasoval jsem pro Jana Švejnara," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany David Macek
Prohlášení lidovců
Celostátní výbor KDU-ČSL žádá své poslance a senátory, aby jako první krok na cestě k přímé volbě prezidenta prosazovali veřejnou volbu prezidenta republiky a tím zabránili podezřením o obchodování s hlasy. Celostátní výbor KDU-ČSL při respektování svobodné vůle volitelů doporučuje svým poslancům a senátorům podpořit v první volbě prezidenta ČR Václava Klause. Pozn. red: Celostátní výbor je širším vedením strany. Má 29 členů. Sedí v něm lidovečtí ministři, hejtmani, předsedové a místopředsedové parlamentních komor, předsednictvo KDU-ČSL; zbytek tvoří zvolení zástupci. |
Doporučení je nezávazné, jasně však říká, jaká volba je pro stranu prioritou.
"My nechceme, aby nikdo z našich zákonodárců byl nucen k závaznému hlasování, všichni se mohou rozhodnout podle svého svědomí," uvedl David Macek.
"Osobně jsem překvapený, že se kolegové dokázali shodnout a vydali takové usnesení. Je to jasné stanovisko a když už tady je, zřejmě se bude respektovat, není to žádný trhací kalendář," řekl Aktuálně.cz poslanec Pavel Severa.
Dále čtěte:
Fakta:
- Pokud by všichni zákonodárci lidovců skutečně Václavu Klausovi dali hlas, znamenalo by to, že by byl ve třetím kole první volby zvolen.
- ODS a lidovci mají dohromady v senátu 52 hlasů, ve sněmovně 94.
- V prvním kole by přitom byl zvolen ten, kdo v obou komorách získá nadpoloviční většinu všech hlasů. Klaus má tedy díky ODS jisté vítězství v senátu, ve sněmovně mu i s případnou podporou lidovců chybí sedm hlasů.
- Ve druhém kole by se zřejmě opakovala situace z prvního. Ústava předepisuje, že na druhý pokus kandidátovi stačí pouze nadpoloviční většina hlasů přítomných zákonodárců z obou komor. Dá se však předpokládat, že účast na volbě bude stoprocentní.
- Ve třetím kole volby by pak byl zvolen ten, kdo získá nadpoloviční většinu přítomných volitelů bez ohledu na to, z jaké jsou komory - při plné účasti tedy minimálně 141 hlasů. Tady by už Klausovi podpora 146 občanských demokratů a lidovců stačila.
Speciál:
Nepřehlédněte:
Klaus versus Švejnar - zprávy, analýzy, reportáže, fotografie
Redakci Aktuálně.cz se přesto podařilo v anketě mezi lidoveckými zákonodárci zjistit, že někteří jsou napevno rozhodnutí hlasovat pro Švejnara.
KDU-ČSL má ve sněmovně 13 poslanců, v senátu pak obsadila 11 křesel. Zcela jednoznačnou podporu Švejnarovi vyjádřili poslanci Ludvík Hovorka či Tomáš Kvapil. Mezi senátory je to Petr Pithart a Josef Vaculík.
"Budu opravdu volit podle svého svobodného přesvědčení, nikoli podle doporučení strany," zopakoval v pondělí večer Vaculík.
Stejně to vidí i poslanec Tomáš Kvapil. "Jde o doporučující usnesení. Budu v souladu se svým názorem a svědomím podporovat Švejnara," řekl.
Rozhodnou restituce i Čunek
Lidovci posledního půl roku oscilovali mezi Klausem a dalšími kandidáty. Předseda strany Jiří Čunek nakonec před měsícem řekl, že nechá svým lidem volnou ruku, ať se rozhodnou, pro koho chtějí.
Deník Aktuálně.cz nicméně už před týdnem zjistil, že vyjednavači ODS mají zvolení Klause za domluvené. Zvednout ruku pro nynějšího prezidenta má nejen zhruba osm poslanců z ČSSD, ale i lidovci.
"Až na jednoho či dva lidi můžeme počítat s kompletními lidovci, jejichž podporu jsme získali dohodou o odluce církví od státu. Případný návrat Jiřího Čunka do vlády, jakkoli je pravděpodobný, už bude jen jakýsi bonus," řekl Aktuálně.cz vyjednavač za ODS.
Oslovení politici KDU-ČSL pod podmínkou anonymity potvrdili, že církevní restituce budou rozhodujícím proklausovským argumentem pro většinu poslanců i senátorů. "Je to pro nás klíčové téma, mimo jiné jsme pod tlakem biskupů, kteří chtějí restituce za každou cenu," vysvětlil motivaci jeden ze zákonodárců KDU-ČSL.
David Macek však takový výklad zpochybňuje. "Bylo by velmi smutné, kdyby se dohoda o církevním majetku nějak svazovala s podporou pro Václava Klause. Vyslovili jsme se pro veřejnou volbu, a to právě z toho důvodu, aby nás nikdo nemohl podezírat z kupčení."
V pondělí v Lipnici pak znovu odmítli, že by se jejich doporučením potvrdila slova zelených o obchodu - Čunek do vlády, hlasy pro Klause. "Samozřejmě jsme o tom diskutovali a je to nesmysl," řekl Aktuálně.cz poslanec Šustr.
Čtěte více: ODS: Klaus bude prezidentem. Dojednali jsme mu podporu |