Volba prezidenta: Lidovecké hlasy jsou na prodej

Martina Macková a Petr Holub
8. 11. 2007 11:22
Stoupenci Klause v lidoveckých řadách mlží
Jan Švejnar na klubu KDU-ČSL.
Jan Švejnar na klubu KDU-ČSL. | Foto: Ondřej Besperát

ANALÝZA - Jan Švejnar bude muset rozlousknout tvrdý oříšek, na který mu zřejmě nebude stačit ani Paroubkova měsíční zkušební doba. Tím jsou lidovci.

Do měsíce má získat podporu politiků mimo ODS, pak bude vyhlášen kandidátem na Hrad oficiálně.

Odstup komunistů se k někdejšímu emigrantovi, který navíc podporuje stavbu radaru, dal čekat, ovšem ulovit hlasy u křesťanských demokratů bude nyní velmi zapeklité.

Nedobytný příslib

Lidovci se na úterním zasedání celostátní konference vůbec nedohodli na termínu sjezdu, který by měl zvolit nového předsedu strany. Sám Čunek navrhuje co nejbližší termín v dubnu nebo v květnu. Na sjezdu chce sám kandidovat, pokud do té doby příznivě skončí vyšetřování korupčního případu.

Druhé křídlo vedené ministrem financí Miroslavem Kalouskem a místopředsedou sněmovny Janem Kasalem chce volební sjezd odložit až po volbách do krajů na podzim 2008. Prohrané volby by znamenaly pád nejen oslabeného předsedy, ale celého stranického vedení, které bylo zvoleno na Čunkův návrh.

Spor o termíny se rozhodne na další schůzce celostátní konference za čtrnáct dnů.

Švejnarovi úterní rozhodnutí lidovců neuškodilo, ale ani nepomohlo. Delegáti stranické konference odhlasovali, že nechají svého "problémového" předsedu Čunka u moci, strana ovšem zůstává rozdělena v názorech na vedení i na to, kdo by se měl stát prezidentem.

Tento stav se také díky Čunkovým potížím konzervoval. Klaus i jeho vyzyvatel mají předem jasné příznivce v poslaneckém klubu. Přitom platí pravidlo, že Kalouskovi lidé jsou spíše pro Klause a Čunkovi pro Švejnara či jiného kandidáta.

Oba hlavní zájemci o prezidentské křeslo tedy mohou s větším úspěchem lovit v klubu senátorů, kteří se zatím rozhodují. 

Klaus je průměrný jako Češi

"Klaus se v podstatě k Čechům tak nějak hodí. Je stejně průměrný jako my. Navíc každý ví, co od něj může čekat. Švejnara neznáme," říkají někteří z lidovců.

Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Aktuálně.cz

Předseda lidovců naopak Švejnara osobně zná. Přesto se navenek vyjadřuje rezervovaně. Důvod je jediný, jeho pozice ve straně je silně otřesena.

"Podpořím toho, na kom se dohodne KDU-ČSL, a nebude to bránit mému svědomí. Protože tato dohoda ještě není dokončena, nemohu vám nic sdělit," uvedl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Lidovci, u kterých se předpokládá, že by Klause volili, se k tomu nechtějí otevřeně přiznat. Přiznávají se tak jen k tomu, že se budou rozhodovat až na poslední chvíli a určitě ne podle stranických doporučení. Ostatně u lidovců se na doporučení nebo povinně jednotná hlasování nehraje ani v jiných případech.

Svědčí o tom i shovívavý postoj k poslanci Ludvíku Hovorkovi, který si postavil hlavu a nikoliv v tajné volbě nepodpořil vládní ekonomickou reformu.

"Nechceme na Hradě Klause, ale necháme se překvapit, jestli získá v prvním kole dost hlasů, jak tvrdí ODS. Pokud ne, pak se můžeme bavit o někom jiném," přemýšlí část strany.

Jan Švejnar v Senátu.
Jan Švejnar v Senátu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zastánci tradičních hodnot, odpůrci razantních řezů a rychlých změn jen s malou mírou ochoty připouští působení málo známého amerického ekonoma na Hradě.

"Třeba nás překvapí, přesvědčí, že je dobrý kandidát," říkají skepticky. Sám Švejnar dobře ví, že pro něj tajná prezidentská volba může být dvousečná zbraň. Rizika si spočítá během měsíce.

Zatím říká: "Volba by skutečně měla být tajná a byl bych rád, aby to respektovala i média."

 

Právě se děje

Další zprávy