Vládní krize den po dni. Před měsícem Sobotka oznámil demisi a rozpoutal válku s Babišem i Hradem

Jan Menšík Jan Menšík
2. 6. 2017 20:40
V pátek uplynul přesně měsíc od vypuknutí vládní krize, která trvala téměř celý květen. Začala na začátku měsíce překvapivým oznámením premiéra Bohuslava Sobotky, že podává demisi, a skončila jmenováním nového ministra financí Ivana Pilného 24. května. Sobotka tak dosáhl svého cíle, kterým byl odchod Andreje Babiše z ministerstva financí kvůli jeho problémům s korunovými dluhopisy a ovlivňováním médií.

Praha - V polovině března poslanci vyzvali vicepremiéra, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše k vysvětlení okolností nákupu korunových dluhopisů Agrofertu. Učinit tak měl do konce dubna. Současně také Poslanecká sněmovna vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby vyvodil patřičné důsledky v případě, že Andrej Babiš své daňové podvody, jak bod nazval jeho navrhovatel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, nevysvětlí.

Babiš zaslal předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) několikastránkový dopis, kde vše vysvětlil. "Já jsem se z toho dopisu nedozvěděl nic nového. Je to dopis, který je formulován politicky, pan ministr si stěžuje, že je mu činěno příkoří, pokračuje v napadání Poslanecké sněmovny či některých poslanců," reagoval Hamáček na obsah dopisu v České televizi. Jako jeden z prvních vyzval Andreje Babiše k odchodu z vlády, postupně se k němu přidali další politici.

Vládní krizi přiostřily také nahrávky, zveřejněné anonymní skupinou vystupující na Twitteru pod jménem Julius Šuman. Na nich vystupuje Andrej Babiš při setkáních s dnes již bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Na sestříhaných nahrávkách spolu údajně řeší kompromitující články proti některým členům ČSSD či živý policejní spis.

Po prohlášení předsedy vlády Bohuslava Sobotky o demisi se do krize zapojil také prezident republiky Miloš Zeman, který avizoval, že ministra financí neodvolá. Postupně se také s odkazem na různé ústavní právníky snažil hledat cesty, jak prodloužit lhůtu na odvolání ministra financí.

Štěch
Štěch | Foto: DVTV

Víkend 6.-7. května: Chování prezidenta mi připomíná chování senilních starců na vesnici, řekl předseda Senátu Milan Štěch

Třetina senátorů avizovala, že jsou připraveni navrhnout ústavní žalobu na prezidenta, pokud bude jednat protiústavně. Předseda Senátu Milan Štěch přirovnal prezidenta k senilním starcům a schůzku na hradě k divadlu. Sobotka uvedl, že post ministra financí by po rezignaci Andreje Babiše měl obsadit někdo z hnutí ANO, ale bez vazeb na Agrofert. Babiš kandidáta vybral, ale jméno odmítl uvést.

Sobotka plánuje schůzku s ústavními právníky, pokud prezident nebude respektovat ústavu. 

Do pořadu Otázky Václava Moravce dorazili všichni předsedové vládních stran kromě Andreje Babiše, který to chvíli před začátkem pořadu napsal na svůj účet na Facebooku. Za své rozhodnutí sklidil kritiku. Babiš si poprvé poslechl nahrávky a obvinil ČSSD, která je podle něj za nahrávky zodpovědná. Proti tomu se špičky strany ostře ohradily.

 

Právě se děje

Další zprávy