Vládkyně financí Citigroup končí

aju
22. 1. 2007 16:12
New York - Zhruba dva a půl roku drží titul nejmocnější bankéřky světa. Ovládá finanční toky jedné z největších bank světa - americké Citigroup. A dnes říká: končím.

Sallie Krawchecková, finanční šéfka bankovního gigantu Citigroup, dnes v tiskové zprávě oznámila, že opouští svou vysoce postavenou pozici a vrací se k řízení divize, které se stará o bohaté klienty.

"Ve funkci skončím ve chvíli, kdy bude nalezen můj nástupce," uvedla v tiskové zprávě.

Citigroup již oznámila, že zahájila hledání - jak uvnitř firmy, tak vně.

Poslední upřímná analytička

Kariéra 42leté Krawcheckové, v převážně mužském světě bankovnictví a investičního poradenství, byla závratná. Po mateřské dovolené začala pracovat ve společnosti Sanford C. Bernstein jako obyčejná analytička. Přesné a včasné předpovědi jí třikrát vynesly titul nejlepší bankovní analytičky odborného časopisu Institutional Investors.

Magazín Fortune šel ještě dál a přiřkl jí titul "poslední upřímná analytička". Krawchecková je totiž pověstná tím, že klade velký důraz na etiku, říká vše na rovinu a nepoctivé zaměstnance okamžitě propouští.

Cesta Krawcheckové do bankovnictví však nebyla přímá. Původně se chtěla stát novinářkou a v módních časopisech typu Vogue popisovat trendy střihu a barev vlasů. Praktikum u londýnské Baring-Brothers-Bank ji však přesvědčilo, že má větší vášeň pro peněžnictví než pro módu.

Své schopnosti pak právě u Sanford C. Bernstein měla šanci prokázat. Ve 34 letech se stala šéfkou oddělení, v sedmatřiceti už vedla celou společnost s více než pěti sty zaměstnanci. Při své práci ostře kritizovala fúzi společností Traveller Group a Salomon Brothers, čímž si vysloužila hněv Sanforda Weilla, tehdejšího šéfa Traveller.

Přivedl ji Weill

To však v roce 2002 Weillovi jako šéfovi Citigroup nebránilo talentovanou bankéřku a absolventku prestižní Columbia University najmout, aby podle jeho slov "provětrala" nefungující makléřskou divizi Smith Barney.

Hned po svém nástupu v roce 2002 musela čelit skandálu. Analytik Jack Grubman držel velmi dlouho akcie společnosti WorldCom na hodnocení "kupujte". V té době však již dlouho věděl o mezerách v účetnictví telekomunikačního gigantu a hodnocení nesnižoval, protože v představenstvu firmy měl dobré známé. Smith Barney tehdy zaplatila 300 milionů dolarů pokutu. Úkolem Krawcheckové bylo rozdělit analytické a investiční oddělení firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy