Houston - Od roku 2002 zachytily satelity NASA po celém světě desítky milionů požárů. Experti teď vytvořili vizualizaci, jejímž prostřednictvím se můžete na "Zemi v plamenech" podívat.
Obrázky dodaly spektroradiometry umístěné na satelitech Terra (funguje od roku 1999) a Aqua (v provozu od roku 2002), vlajkové lodě satelitního systému EOS (Earth Observing System), jehož cílem je pozorovat dlouhodobé proměny naší planety.
Na videu je k vidění jak rozsah vegetace, tak sněhový pokryv v konkrétní dobu, takže si lze požáry lépe spojit s jednotlivými ročními obdobími.(Článek pokračuje pod vizualizací.)
Na vizualizaci, jak "hořela Země" mezi červenci 2002 až 2011, se podívejte tady:
Na vysvětlenou: Video začíná požáry suchých a travnatých oblastí střední Austrálie. Ty se postupně přesunují dále k severu, kde plameny zachvátily zejména eukalyptové lesy.
V Asii potom převažují takzvané zemědělské požáry; ty jsou ve vizualizaci dobře vidět především v Číně, Thajsku a indickém Pandžábu.
Velkým skokem se pak přesouváme do Evropy, respektive do západní části Ruska. Požáry v ruské tajze mnohdy dosahují katastrofických rozměrů (což se naposledy stalo v srpnu loňského roku). Následná obnova vegetace potom trvá velmi dlouhou dobu.
Přízvisko "nejohnivější kontinent" si bezesporu zaslouží Afrika. Každoročně se právě tady odehraje na 70 procent všech světových požárů.
Kromě přirozených požárů suché vegetace se tu také velmi často rozhoří uměle vyvolané požáry, jež jsou součástí péče o půdu a "kultivace" krajiny.
V sekvenci z Jižní Ameriky můžete vidět jak ohně používané k udržení pastvin v Amazonské nížině, tak požáry vyvolané za účelem získání nové plochy pro zemědělství - a to na úkor deštných lesů.
I ve Spojených státech je většina požárů uměle vyvolaná a spojená s lesnickou správou a zemědělstvím. Na videu jsou však patrné i nedávné požáry ve státě Texas.