Koalí hrdinka, která přežila požáry, uhynula

Reuters Reuters
6. 8. 2009 10:34
Sydney - Byl to příběh, který pohnul srdcem statisíců. Teď přišel jeho hodně smutný konec.
Koala Sam
Koala Sam | Foto: Reuters

Záběry malé koaly, která zázrakem přežila ohnivé peklo v Austrálii a hltavě pije, zatímco si popálenýma packama přidržuje láhev s vodou, kterou jí podal záchranář, díky internetu obletěly svět.

Pro Australany se koala stala symbolem naděje a dostala jméno Sam.

Nyní místní deníky oznámily, že koala svůj druhý boj o přežití prohrála. Lékaři museli čtyřletou koalu nechat uspat.

Jen pár měsíců po záchraně z plamenů byly u Sam diagnostikovány cysty související se smrtelnou chorobou.

Sam napadli mikroby chlamydie, kteří podle posledních poznatků decimují koalí populaci v Austrálii. Odhaduje se, že až padesát procent koal touto nákazou trpí a předčasně umírá.

Chlamydie se přenášejí při pohlavním styku, u koal vyvolávají záněty močového měchýře, neplodnost, zánět očí. Mnohá zvířata oslepnou.

Úleva od bolesti

Sam se měla podrobit operaci. Veterinář John Butler z Morwellovy kliniky však zjistil, že cysty už způsobily nevratné změny v močovém a rozmnožovacím ústrojí a nelze je už odoperovat.

"Naneštěstí už nešlo nic dělat. Nechali jsme Sam uspat. Je to nesmírně smutné," řekla právnička parku Southern Ash Wildlife Peita Elkhornová. "Nebyla jiná cesta, jak jí ulevit od bolesti."

Australské požáry před půl rokem zabily 173 lidí a zničily přes dva tisíce domovů. Bez střechy nad hlavou se ocitlo na 75 tisíc osob.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy