Veřejné hlasování krach volby nezpůsobí, tvrdí Bursík

Kateřina Eliášová
7. 2. 2008 8:34
Zelení chtějí zvolit prezidenta veřejně
Ministr životního prostředí Martin Bursík.
Ministr životního prostředí Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Roztržka obou parlamentních komor na páteční společné schůzi, jejímž cílem je zvolit prezidenta republiky, je po středě o něco reálnější.

Strana zelených se rozhodla, že kvůli schůzkám prezidentova kancléře Weigla s lobbistou Miroslavem Šloufem bude prosazovat veřejnou volbu. Hrozí tak reálně, že zatímco Senát ovládaný ODS bude pro tajné hlasování, sněmovna si bude většinově přát veřejnou volbu.

Ačkoli se premiér Topolánek snaží ještě rozhodnutí Zelených zvrátit, jejich předseda Martin Bursík trvá na svém.

ČTĚTE VÍCE: Bursík: O volbě prezidenta rozhodne předseda sněmovny

"Chceme eliminovat nekalé praktiky při volbě a při obstarávání hlasů pro volbu," říká Bursík a ujišťuje, že procedurálnímu patu se podaří zabránit.

A: Řekli jste, že chcete hlasovat veřejně. Pokud bude Sněmovna pro veřejnou volbu a Senát pro tajnou volbu, může se ta volba zablokovat a nemusí být zvolen prezident. Toho se neobáváte?

Zasedání obou komor se řídí jednacím řádem Poslanecké sněmovny a zároveň to jednání řídí šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. My jsme požádali šéfa legislativy Poslanecké sněmovny, aby nám poskytl analýzu, kterou dělali právníci. Ta ukazuje, že existuje stezka, po které je tu proceduru možno úspěšně projít a zároveň eliminovat zablokování té situace.

Mirek Topolánek a Jiří Čunek při projednávání reformy veřejných financí.
Mirek Topolánek a Jiří Čunek při projednávání reformy veřejných financí. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
V koalici to vře, Bursík a Topolánek se hádají o volbu

My tady cestu vidíme a o to taky opíráme naše stanovisko volit veřejně. Nevidím jinou cestu, jak se bránit neférovým a nekalým kšeftům při získávání toho či onoho hlasu pro prezidenta. Veřejná volba je v tomto smyslu nejtransparentnější a je obranou, jak se bránit těmto nekalým obchodům.

A: Jaká je to tedy cesta?

To je poměrně podrobný popis, já se teď do toho nechci pouštět tak, abyste z toho použili jednu větu. Ta analýza prostě ukazuje, že se můžeme vyhnout patové situaci určitou procedurou, kterou zvolí předseda Sněmovny Miloslav Vlček.

Je docela možné, že kolem toho bude ostuda, je možné, že se celý ten pátek bude týkat jen procedurálních záležitostí. To záleží na tom, jak kdo k tomu přistoupí nebo jaký je kruciální názor právníků.

A: Premiér vám vyčinil, že jste se ve věci volby přiklonili na stranu Jiřího Paroubka a Davida Ratha. Co na to říkáte?

Na prezidenta nekandiduje ani Paroubek, ani Rath, ale náš kandidát Jan Švejnar. A my především chceme pomoci našemu kandidátovi. Zároveň chceme eliminovat nekalé praktiky při volbě a při obstarávání hlasů pro volbu.

Tady vznikla koalice na podporu Jana Švejnara a od první vteřiny fungování vládní koalice všichni víme, že nemáme společného kandidáta. Tohle je respektováno a jestliže my podporujeme kvůli Janu Švejnarovi veřejnou volbu, tak je to pro nás obrana před nekalostmi. Nikdo nám nemůže vyčítat, že je to naše strategie pro volbu Jana Švejnara.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Zelení chtějí volit veřejně. Kvůli schůzce Weigl-Šlouf

A: Můžete tedy říci, co na té schůzce zaznělo?

Nebudu komentovat obsah schůzky, mně celé téma té schůzky přišlo jaksi nepatřičné, tohle prostě není koaliční téma.

A: Dokázali byste se bavit přeci jen o tom, že ta volba bude tajná?

Ne, nikdo nedokáže věrohodně vysvětlit, proč šedá eminence ČSSD propojená s Milošem Zemanem na Vysočině, spojená s poslanci ČSSD, se schází s kancléřem prezidenta pár dní před volbou. Ta vysvětlení jsou legrační. Je to doklad toho, co se děje na pozadí shánění hlasů.

Miloslav Vlček odpovídal online ze své kanceláře předsedy sněmovny.
Miloslav Vlček odpovídal online ze své kanceláře předsedy sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Sněmovna bude pro veřejnou volbu prezidenta

A: Řekl vám premiér Topolánek, že by to mohlo ohrozit vládní koalici, že to způsobí značné problémy v ODS?

Premiér Topolánek řekl na té schůzce mnoho věcí, já jsem řekl taky mnoho věcí a já nevím, proč bychom to měli říkat na veřejnosti.

A: Mluvil premiér o tom, že je ohrožena vládní koalice?

Nezvolením Václava Klause přece vláda nepadá. Koaliční smlouva to neřeší. Demokracie nestojí na jednom člověku, když nebude zvolen Václav Klaus, tak to přece neznamená konec demokracie u nás.

A: Trváte na tom, že chcete volit veřejně? Nezmění na tom nic schůzka s premiérem?

Budeme klidně jednat, jestli nás o to požádají. My se shodujeme v tom, že chceme, aby ta volba byla důstojná, myslíme si, že důstojnosti té volby nepřidají tahle zákulisní dohadování a zároveň ta volba může být důstojná právě proto, že bude veřejná.

Stejně tak mohou senátoři za ODS změnit názor. Pak by mohli být všichni tihle Šloufové být eliminováni. 

 

Právě se děje

Další zprávy