V koalici to vře, Bursík a Topolánek se hádají o volbu

Kateřina Eliášová, Martina Macková
6. 2. 2008 20:33
Premiéra pobouřilo, že zelení chtějí volit veřejně
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Do volby prezidenta zbývají už jen dva dny. Přesto by ale v pátek nemusel být zvolen vůbec. Zákonodárci se totiž neshodnou, jak vlastně prezidenta volit.

Kvůli sporům o způsobu volby (zda tajná nebo veřejná) a mechanismům volby se ve středu mimořádně sešli lídři trojkoalice. Odpolední schůzka byla plná křiku, popisují z místa zpravodajky Aktuálně.cz. Neměla navíc žádný závěr, takže se večer budou muset špičky vlády sejít znovu.

Mezitím se sešli i šéfové obou komor parlamentu, zatím bez výsledku. Sněmovna i Senát mají jiný názor na volbu.

"Musíme jednat o tom, jak se vyvarovat trapnostem při nezvládnutí procedury, která není jasně popsána. Tedy procedury volby prezidenta, způsobu hlasování," řekl předseda lidovců Jiří Čunek.

Topolánek chce především přimět zelené, aby odvolali své rozhodnutí při výběru z kandidátů odkrýt karty. Bursíkova strana ve středu ráno po zasedání klubu oznámila, že je pro veřejnou volbu. Důvodem je strach, že se bude s hlasy zákonodárců kupčit, pokud jim občané nebudou zřetelně vidět pod ruce.

Na názoru Zelených však nezměnilo nic večerní jednání s ODS. Nejmenší koaliční strana si i po něm trvá na svém, že je třeba v pátek hlasovat veřejně.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Zelení chtějí volit veřejně. Kvůli schůzce Weigl-Šlouf

Topolánek se zlobí

Premiéra to popudilo. Nijak se netajil tím, že ho rozhodnutí zelených překvapilo a že mu vadí.

"Udivuje mě, že Martin Bursík - ve stejném šiku s Davidem Rathem a Jiřím Paroubkem - hájí něco, co je obhajitelné jen složitě," řekl. "Myslím si, že samotná volba je o volbě mezi Klausem a Švejnarem, nicméně ta diskuze o způsoby volby je diskuze o důstojnosti té volby. Je to spíše diskuze o Topolánkovi a Paroubkovi," uvedl Topolánek.

Se zelenými nicméně souhlasí i lidovci - také ti chtějí volit veřejně. Nad to se na jejich stranu po poledni přiklonil i organizační výbor sněmovny, který páteční volbu připravuje. "Organizační výbor přijal usnesení, že Poslanecká sněmovna doporučuje hlasování veřejné," oznámil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Miloslav Vlček odpovídal online ze své kanceláře předsedy sněmovny.
Miloslav Vlček odpovídal online ze své kanceláře předsedy sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Sněmovna bude pro veřejnou volbu prezidenta

Hrozí krach

Nyní stačí, aby se horní komora, která chce volit tajně, nedokázala domluvit se sněmovnou, která by měla volit veřejně, a volba bude zablokovaná. Z kandidátů Václav Klaus-Jan Švejnar nemusí být nikdo v pátek vybrán.

Bursík věří, že se řešení najde. "Požádali jsme šéfa šéfa legislativy Poslanecké sněmovny, aby nám poskytl analýzu, kterou dělali právníci. Ta ukazuje, že existuje stezka, po které je možno úspěšně projít a zároveň eliminovat zablokování volby," řekl.

Dohoda má být hotová nejpozději ve čtvrtek večer. V té době už mají říct jasné slovo - zda chtějí volbu tajnou či veřejnou - i komunisté.

Pro další vývoj kolem hlasování to bude klíčové. Šéfové komor Miloslav Vlček i Přemysl Sobotka navíc připouští, že veřejná volba není nijak připravená. Všechny plány na to, jak volit, se odvíjí od tajné volby, protože komunisté dosud proklamovali právě tento způsob. Nyní váhají. 

Zákonodárci se nepřou jen o to, zda-li volit tajně či veřejně. Jde také o to, zda-li o tom hlasovat zvlášť po komorách, nebo společně. "Tento postup ale musí opět schválit všichni volitelé," upozorňuje Vlček. "Je to na politické jednání," dodal Sobotka.

Oba připustili, že nakonec situaci "jak volit" budou muset rozuzlit právníci. Opět do pátku.

Odejdeme a nezvolíme?

"My víme, co to znamená, když má Senát jiný názor na způsob volby než Poslanecká sněmovna. Neexistuje mechanismus a my jsme si vědomi toho, že se musí vyřešit do pátku," řekl šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa.

Obává se, že výběr nové hlavy státu bude nedůstojný. "Hrozí, že bychom se vůbec nemuseli dohodnout, jakým způsobem volit a celá volba prezidenta by skončila na tom, že bychom v pátek odcházeli, aniž bychom měli šanci vůbec prezidenta volit," dodal Severa.

Jiří Paroubek telefonuje ve sněmovně.
Jiří Paroubek telefonuje ve sněmovně. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Hra o veřejnou volbu: ČSSD našla fintu v paragrafech

Případné stížnosti na způsob volby by nakonec mohl řešit i Ústavní soud, volba by se tak mohla protáhnout až do okamžiku jeho rozhodnutí.

"Ukazuje se, že volba prezidenta měla být obsažena v koaliční smlouvě. Společné hlasování koalice mělo být stejné v tomto případě, jako v jiných věcech," komentoval rozpory kolem volby poslanec ODS a vůdce vnitrostranické frakce Vlastimil Tlustý. Na otázku, zda spor o veřejnou a tajnou volbu mezi koaličními stranami může vládní trojlístek rozbít, nechtěl spekulovat.

 

Právě se děje

Další zprávy