Chicago (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Současná válka v Iráku a v Afghánistánu ovlivňuje psychický stav velkého množství obyvatel USA, tvrdí Americká psychoanalytická asociace.
Od roku 2001 prošlo vojenským nasazením v těchto dvou zemích 1,6 milionu příslušníků amerických vojenských sborů. Zhruba třetina z nich, tedy asi půl milionu mužů i žen, může v nějakém měřítku trpět pocity deprese, projevuje se u nich takzvaná posttraumatická stresová porucha, případně dokonce důsledky poranění mozku.
Asi 1,4 milionu dětí v USA má nyní některého z rodičů nebo dokonce oba rodiče nasazené ve vojenské službě v Iráku nebo Afghánistánu, a to někdy už i poněkolikáté. Právě děti, které bývají citlivé a snadno zranitelné, jsou tak v dětství vystaveny psychickému tlaku války, jež je zeměpisně vzdálená, ale jim bezprostředně blízká.
Další články z konference v Chicagu: Plejáda dění v současné vědě |
Problémy pro rodiny
Válečné nasazení klade velké nároky na rodiny vojáků a válečných navrátilců a na jejich rodinné vztahy, připomněla asociace psychoanalytiků. Upozornila, že americká společnost musí počítat s možnými mentálními potížemi veteránů a jejich rodin a být připravena jim při jejich řešení pomáhat.
O svém prohlášení informovali psychoanalytici na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v Chicagu.
Psychoanalýza je směrem psychologie, který vznikl v Evropě; jejím zakladatelem byl Sigmund Freud narozený roku 1856 v moravském Příboru a působící ve Vídni. Nyní je oblíbená spíše v USA.