Plejáda dění v současné vědě: od mikrobů po teroristy

Věda a Příroda
10. 3. 2009 19:05
Obří hotel Hyatt Regency v Chicagu. Tady se sešli američtí vědci na svém výročním setkání.
Obří hotel Hyatt Regency v Chicagu. Tady se sešli američtí vědci na svém výročním setkání. | Foto: Josef Tuček

Chicago (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Největším vědeckým uskupením na světě je Americká asociace pro povznesení vědy (AAAS), která sdružuje 262 vědeckých organizací a deset milionů individuálních členů.

Její výroční zasedání bývají vždy přehlídkou nového dění ve vědě. Letos se jeho účastníci sešli v Chicagu a připravili tu 175 paralelních přednášek a specializovaných seminářů. Přítomen byl i zpravodaj Aktuálně.cz. Zde jsou jeho články, které by vás mohly zajímat:

  

Foto: EPA
Změny v mořích:
Ryby se kvůli oteplování stěhují k severu a ubývá jich
Origami: kolibřík poskládaný jen z papíru.
Origami: kolibřík poskládaný jen z papíru. | Foto: Robert Lang
Origami zajímá konstruktéry:
Medicínu i kosmonautiku inspirují letité skládanky
Budoucí prosperita se rodí ve výzkumných laboratořích.
Budoucí prosperita se rodí ve výzkumných laboratořích. | Foto: JRC
Syntetická biologie v laboratoři:
Chytré molekuly hledají nemocné buňky, aby je zničily
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Jaderná energie ano, nebo ne?
Musíme mít nové reaktory, tvrdí vědci. Ne každý souhlasí
Foto: Wikimedia Commons
Vývoj lidské civilizace:
Klon neandertálce by stál 30 milionů. Risknou to vědci?
Lavička s jezírkem a kachničkami
Lavička s jezírkem a kachničkami | Foto: Reuters
Výhody přírody na dosah:
Bydlení se stromy prodlužuje život a zahání zločinnost
Slon se sprchuje prachem. Zoologická zahrada v Chhatbiru na severu Indie
Slon se sprchuje prachem. Zoologická zahrada v Chhatbiru na severu Indie | Foto: Reuters
Dorozumívání slonů:
Země se chvěje: roztoužená slonice shání partnera
Foto: Aktuálně.cz
Varování před proměnou klimatu:
Planetu čeká malér, když se USA nezmění, alarmují vědci
Aktuální snímek z družice Terra z výšky asi 700 km ukazuje poloostrov Pelopones. Vyhořelé oblasti jsou na něm dobře patrné.
Aktuální snímek z družice Terra z výšky asi 700 km ukazuje poloostrov Pelopones. Vyhořelé oblasti jsou na něm dobře patrné. | Foto: JRC
Přínos starého kontinentu:
Evropský počítačový program hlídá americké lesy
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty.
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty. | Foto: Ludvík Hradilek
Jak zabránit zneužití vědy:
Vědci v USA si hlídají výzkum, aby nepomohli teroristům
Foto: Reuters
Dopad války na USA:
Války ničí psychiku Američanů, oznámili psychoanalytici
Foto: Ludvík Hradilek
Antropologové vysvětlují naši současnost:
Proč býváme obtloustlí? Kvůli mozku našich praprapředků
Struktura vnějšího obalu lidského rhinoviru, který způsobuje nachlazení.
Struktura vnějšího obalu lidského rhinoviru, který způsobuje nachlazení. | Foto: University of Wisconsin-Madison
Genetikové popisují vznik nemocí:
Vědci rozpoznali geny virů nachlazení, hledají léky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Další zprávy