O nelegálně získaných verzích hollywoodského trháku v ruských kinech informoval deník The Moscow Times na počátku srpna čili jen dva týdny po světové premiéře. Nezákonná kopie si například na začátku září našla cestu do kina pod širým nebem v sibiřském městě Ťumeň. Někteří ruští kritici ale posléze promítání odsoudili za jeho "mizernou" kvalitu a všudypřítomné reklamy na hazardní hry, uvádí server.
Organizátor se ale proti nim tehdy ostře ohradil a uvedl, že bude v improvizovaných projekcích pokračovat. "Chceme jen promítat filmy a zajistit přístup k nějaké zábavě v této drsné realitě," bránil se pořadatel, který se představil pouze jako Vladimír, pro tamní vysílací společnost RTVI. "Chápu reakce lidí, kteří říkají, že je to nezákonné a nečestné vůči držitelům autorských práv. Ale pro obyčejné lidi, kteří chtějí strávit večer venku, je to zcela normální alternativa k chybějícím velkofilmům," dodal.
Nelegálně získané verze se podle dostupných zdrojů postupně začaly promítat i v dalších kinech po celé zemi, a to včetně hlavního města. Například v síti moskevských kin Afisha se snímek promítá i několikrát denně, lístky lze na webových stránkách koupit od ceny 400 rublů (v přepočtu asi 100 korun). Kdo by ale čekal stoprocentní zážitek věrný originálu, bude nejspíš zklamán. Na sociálních sítích se totiž šíří záběry, podle nichž jsou údajně v kinech "závadné" scény, jako například když představiteli Kena dávají dva muži pusu na tvář, rozmazány.
Ačkoliv ruské úřady podle státní agentury TASS po světové premiéře popřely, že by pro snímek připravovaly oficiální ruský dabing, tamní zpravodajský server RBC před několika dny uvedl, že se film bude s ruským hlasem brzy promítat ve více než 120 městech. Snímek má uvést síť Kinomax, podle níž mohou diváci očekávat "čistý digitální obraz a vysoce kvalitní zvuk". Kde a za jakých podmínek ruský distributor film získal, ale server už nepíše.
Barbie ovládla i Rusy
I kvůli nelegálně získaným kopiím tak "růžová" mánie v posledních týdnech pohltila i Rusko. Na konci srpna v Moskvě otevřeli fotozónu s názvem "Barbie House", ruské oděvní značky uvedly na trh kolekce s motivem slavné panenky, po zemi se pořádají růžové večírky a řada tamních celebrit zveřejňuje obsah s Barbie tematikou a k ikonické hračce se samy připodobňují.
Jedna z moskevských populárních influencerek se na svých kanálech například radovala z toho, že si koupila tričko Barbie, a pozastavovala se nad tím, jak v Rusku mohlo dojít k takovému "zuřivému Barbie hnutí", informuje server CNN. K panence se přirovnala i ruská Miss, dvaatřicetiletá Žanna Specialnajová, která pro státní agenturu TASS uvedla, jak panenku miluje a sama má spousty růžových šatů.
Mnozí ruští představitelé ale takové nadšení z hollywoodského trháku nesdílejí a film hromadně odsuzují - podle nich totiž propaguje "morálně pokleslé západní hodnoty a kulturu", připomíná CNN. Poslanci Státní dumy snímek obvinili především z propagace LGBTQ+ komunity. "Co vidíme ve filmu Barbie: homosexuály, shemale, ženy, které ovládly svět. O žádném svazku mezi mužem a ženou nemůže být řeč. Naším úkolem je ale prosazovat vlastní představy a ideje," komentovala ruská poslankyně Maria Butinová pro státní televizi DumaTV.
Podle místopředsedkyně výboru ruské Státní dumy pro rodinu, ženy a děti Taťány Butské zase může mít hračka - a s tím i nejnovější snímek - špatný vliv na psychiku dítěte a propaguje anorexii. "Pokud vezmete parametry Barbie a nasadíte je na člověka, jedná se o pas s obvodem 35 centimetrů. Je velmi těžké si představit dívku s takovým pasem," uvedla na tiskové konferenci v polovině srpna.
Film Barbie se již stal v letošním roce celosvětově nejvýdělečnějším filmem roku. Utržil 1,38 miliardy dolarů (zhruba 31 miliard korun), a překonal tak příjmy u pokladen kin dosud nejúspěšnějšího filmu Super Mario Bros. ve filmu, informoval zpravodajský server BBC. Už předtím se snímek režisérky Grety Gerwigové stal nejvýdělečnějším filmem roku v Severní Americe.