V Kodani soutěží mladí vědci, Češi nechybějí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Jan Červenka
23. 9. 2008 9:18
Prestižní mezinárodní akce se koná již podvacáté
Obhajoba studentských projektů před porotci.
Obhajoba studentských projektů před porotci. | Foto: EUCYS

Kodaň /Od zpravodaje Aktuálně.cz v Dánsku/ - Prostory největšího hotelu ve Skandinávii se otevřely vědě. V dánské Kodani se totiž koná dvacáté mezinárodní klání mladých vědců EUCYS 2008. Akce financovaná Evropskou unií umožňuje setkání úspěšným vědcům většinou středoškolského věku, při němž mají možnost představit projekty, na nichž pracují, ať už se jedná o matematiku, biologii, chemii, informační technologie, strojírenství, ekologii nebo společenské vědy.

Postavení vědy? Vysoce ceněná

Věda má v Dánsku v žebříčku společenských priorit velmi vysokou pozici. Patronát nad soutěží převzal sám dánský princ, kterého bylo možné během pondělního večera potkat, jak si se zájmem prohlíží stánky s prezentacemi jednotlivých mladých vědců. "Když v Dánsku vystudujete univerzitu, práci seženete takřka lusknutím prstu, velké firmy se o vás samy budou zajímat,  protože se často finančně podílejí na financování vysokoškolských výzkumů," vysvětluje jedna z organizátorek soutěže.

Letos se v prezentační hale objevilo 87 stánků, tedy 87 projektů studentů z celého světa. Ačkoliv v soutěži převažuje Evropa, podle docenta Petra Klána, jednoho z bývalých porotců, Evropská unie letos navýšila rozpočet této akce, a tak bylo možné zařadit mezi účastníky například i výpravu z Mexika, Izraele, Brazílie, Číny nebo Turecka.

Příprava soutěžního exponátu.
Příprava soutěžního exponátu. | Foto: EUCYS

Léčba Alzheimerovy choroby, vážky i černé díry

Na čem tedy pracují studující vědci? Zejména ve Skandinávii převládají témata spojená s medicínou: jeden ze Švédských projektů se věnuje novému způsobu léčby epilepsie pomocí medikamentů určených původně pro Alzheimerovu chorobu, jiný zkoumá výskyt chronické bolesti u dospívajících.  V medicíně by časem možná našel uplatnění i projekt Kanaďana Aarona Hakima. Ten zkoumal vliv stárnutí na genetickou výbavu octomilek - jeho výsledky by mohly přispět k boji s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí.

Řeší se však i matematické problémy, například Italové přišli s novým způsobem lyžování podle matematických principů, kdy lyžař, ačkoliv sjíždí delší trasu, může dosáhnout cíle dříve, pokud bude mít jeho dráha určitý geometrický tvar. Fyzikální projekty zkoumají například černé díry, mnoho ekologických projektů se zabývalo sluneční energií.

Klání i inspirace

Soutěže se samozřejmě účastní i Češi, rovnou se třemi projekty, kdy jeden je věnován úloze alejí v krajině a jejich využití, druhý se zabývá výzkumem populací vážek v chráněné lokalitě, které hrozí zástavba, a třetí je praktický: systém editace a tvorby webových stránek pro internetové neználky. Více o těchto projektech bude Aktuálně.cz informovat v následujících dnech.

Soutěž není jen místem, kde se mladí badatelé potkávají a mohou změřit své síly. Je také nahlédnutím, jak "to dělají jinde" a jaké jsou kde, nejen díky lepšímu finančnímu zabezpečení, možnosti. V neposlední řadě se mladí adepti vědy mohou setkat s předními vědci, například v úterý s laureáty Nobelových cen.

Tři hlavní vítězové obdrží na svá bádání 7000 euro, ve hře je však i spousta dalších cen, včetně nejrůznějších vědeckých stáží. Se soutěží je navíc propojená organizace EIROforum, v níž spolupracuje sedm předních vědeckých pracovišť, například CERN, který se zabývá jaderným výzkumem, nebo Evropská vesmírná agentura ESA.

Ohlédnutí za předchozím ročníkem evropské soutěže středoškoláků:


 

Právě se děje

Další zprávy