Dívka excelující v matematice odpovídala čtenářům

26. 9. 2007 11:00
Eva Černohorská získala bronz v soutěži chytrých nápadů
Eva Černohorská on-line v redakci Aktuálně.cz.
Eva Černohorská on-line v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pro někoho je matematika strašákem. Pro Evu Černohorskou koníčkem. Přesto v odpovědi na jeden z dotazů čtenářů Aktuálně.cz odpověděla, že matematiku by nedávala povinně jako maturitní předmět. "Matematika by měla býát povinná ve škole, aby člověk získal povědomí, ale u maturity ne," uvedla.

V době, kdy loni maturovala na karlovarském gymnáziu, vyhrála i celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti za práci z teoretické matematiky.

Sestavila totiž originální algoritmus, díky němuž se dá ihned poznat, když se plocha jakéhokoli tvaru nedá pokrýt trojúhelníkovými nebo šestiúhelníkovými dlaždicemi. Nejde ani tak o pomoc pro matematicky zdatné dlaždiče jako spíše o příspěvek k teoretické geometrii.

Přílet v bouři

Tím postoupila do Soutěže mladých vědců pořádané před pár dny Evropskou unií ve španělské Valencii. Svou práci přeložila do angličtiny, a připravila si také její obhajobu před mezinárodní porotou. I ta samozřejmě probíhala v angličtině.

Eva připouští, že to bylo docela těžké. Jejím prvním jazykem na gymnáziu byla totiž francouzština, angličtina byla až na druhém místě.

Eva Černohorská vysvětluje, o čem je její geometrický algoritmus.
Eva Černohorská vysvětluje, o čem je její geometrický algoritmus. | Foto: Josef Tuček

Ovšem vysvětlovat členům poroty použité matematické postupy se nakonec ukázalo jako docela příjemný zážitek ve srovnání s příletem do Valencie. Bylo to za bouře, letadlo sebou zmítalo, propadalo se ve vzdušných vírech...

Teorie versus "hmatatelné" projekty

Eva neměla snadnou pozici. Jejími konkurenty byli studenti ze šestatřiceti evropských i mimoevropských zemí. A mnozí z nich představovali práce, které se daly pochopit snadněji než její teoretický algoritmus.

Například maďarský student Márton Spohn objasňoval, jak se rostliny máty, když jsou napadeny hmyzími škůdci, zachrání tím, že vyloučí chemické látky, které přilákají přirozené nepřátele škůdců.

Nebo tři rakouští studenti navrhli nový způsob "skladování" tepla s krystalcích soli. A tak by se dalo pokračovat.

Eva však přesvědčila, že její nápad a myšlenková konstrukce taky není k zahození. A dostala od mezinárodní poroty diplom za skvělé třetí místo.

Stánky, u nichž studenti ze 37 zemí světa obhajují své nápady.
Stánky, u nichž studenti ze 37 zemí světa obhajují své nápady. | Foto: Josef Tuček
Podrobněji čtěte:
Česká studentka získala bronz v evropské soutěži
Foto: Aktuálně.cz
Zážitky účastníků:
Zachytil je v blogu docent Petr Klán, který je doprovázel


Co vás zajímalo?

Eva Černohorská,která je dnes už studentkou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, odpovídala na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Její odpovědi vidíte zde:

Odpovězeno: 26. 09. | 10:46Autor: Jeník

Otázka: Dobrý den, chtěla byste se stát učitelkou matematiky? Možná bych Vás bral, kdybychom ale v hodinách nepočítali dlaždičky.

Eva Černohorská: Dobrý den, učitelkou matematiky bych se stát nechtěla, asi by mě nebavilo opakovat věci celý život dokola.

Odpovězeno: 26. 09. | 10:48Autor: al

Otázka: Chtěl bych se zeptat, jestli je tvá práce někde dostupná... A vedlo se ti v ostatních předmětech stejně dobře, jako v matematice nebo už to bylo poněkud horší?

Eva Černohorská: Ahoj, moje práce je v češtině na www.evajs.wz.cz/soc.pdf. Ve škole jsem měla ze všech předmětů povětšinou jedničky, ale musím se přiznat, ne všechny mě tak bavily.

Odpovězeno: 26. 09. | 10:49Autor: František

Otázka: Jen poděkování za dobrou reprezentaci a přání ať se daří.

Eva Černohorská: Děkuji.

Odpovězeno: 26. 09. | 10:51Autor: Alteregos

Otázka: Na kolik desetinných míst čísla π (Ludolfovo číslo) si vzpomenete? Kolik si jich pamatujete? :)

Eva Černohorská: Dobrý den, uměla jsem jeden čas 90 desetinných míst, teď už bych si vzpomněla tak 34, ale stále to stačí na vypočítání poloměru vesmíru s přesností na poloměr atomu vodíku:-)

Odpovězeno: 26. 09. | 10:53Autor: El Barto

Otázka: připravuji se na příjmačky na střední školu a příliš matematiku neovládám. Zatímco spolužáci spočítají 20 příkladů z Bělouna za 1 den, já za víkend. Neměla by jste nějaký tip na stránku s různými postupy při počítání atd.? Za nějaký tip za zlepšení soutředěnosti bych byl vděčný :)

Eva Černohorská: Dobrý den, postupy jsem nikde hledat nepotřebovala, takže asi žádnou stránku neporadím. Na zlepšení soustředění pomáhá, aby tě to bavilo.

Odpovězeno: 26. 09. | 10:55Autor: Eulerigolo

Otázka: Máte nějakého oblíbeného matematika? Je to Alonzo Church,Alfred Tarski, Kurt Gödel, Jan Sobotka nebo někdo jiný?

Eva Černohorská: Dobrý den, můj oblíbený matematik je René Descartes.

Odpovězeno: 26. 09. | 10:57Autor: Carnivora

Otázka: Bavila Vás matematika od první třídy? je to vůbec zábava, koníček nebo práce?

Eva Černohorská: Dobrý den, matematikou jsem se začala zabývat víc až asi v 8. třídě, ale bavila mě vždycky. A je to zábavný koníček i přestože ji teď studuji.

Odpovězeno: 26. 09. | 10:57Autor: Honza

Otázka: Moc gratuluju :)

Eva Černohorská: Děkuji:-)

Odpovězeno: 26. 09. | 11:00Autor: Petr

Otázka: Pěkný den, zajímalo by mne praktické využití vašeho algoritmu. Jak jste při jeho odvozování postupovala a co vás přimělo k řešení této úlohy? Jinak gratuluji k velkému úspěchu a přeju rovněž úspěšné studium MFF UK.

Eva Černohorská: Dobrý den, praktické využití může být kdekoli, kde se používá dláždění, protože zjistit, zda útvar lze nebo nelze pokrýt je obecně složitý problém, který se tímto zjednoduší. Přiměl mě k tomu takový pocit, že na tuto otázku musím znát odpověd.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:01Autor: Alan

Otázka: Blahopřál vám za reprezentaci naší země některý politik?

Eva Černohorská: Dobrý den, přiznám, že nepřál.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:04Autor: Tomáš

Otázka: Dobrý den, máte i nějaké normální zájmy?

Eva Černohorská: "Normálních zájmů" mám spoustu: basket (nebo i jiné sporty, běhání), hraju ráda na klavír či flétnu, historie - absolvovala jsem průvodcovský kurz po Praze, tančím v skupině historických tanců, turistika (teď myslím tu pěší). To je asi to hlavní.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:07Autor: e-Jirka

Otázka: Zdravím,
zajímalo by mě, jestli se někdy cítita "divná", nebo "odlišná". Přece jenom matematici, informatici a podobná sorta je v očích veřejnosti v různých pohledech ;-)

Eva Černohorská: Ano, určitě když jsem byla malá, tak to byl divný pocit, že člověka všichni odsuzují, ale po pubertě si většina mého okolí uvědomila, že každý má svůj koníček. Také jsem se začala stýkat s lidmi podobného smýšlení a to člověku také dodá odolnost vůči jízlivým poznámkám.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:07Autor: Jáchym

Otázka: Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je ten algoritmus možné někde najít na internetu. Docela by mě zajímalo, jak jsi ten problém vyřešila. Jinak držím palce.

Eva Černohorská: Ano, www.evajs.wz.cz/soc.pdf

Odpovězeno: 26. 09. | 11:07Autor: emigrant

Otázka: Jsi katolicka?

Eva Černohorská: Ne.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:08Autor: dimenze

Otázka: Dobrý den,
z článku pana Tučka není jasné, zda jde o jen síť z rovnostranných trojúhelníků ani zda se "plochou" míní jen mnohoúhelník v rovině.
Děkuji za odpověď.

Eva Černohorská: Ano, jedná se o síť rovnostranných trojúhelníků, tedy "plocha" musí být složená z nich.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:10Autor: diego

Otázka: ahoj
já taky řešim různý problémy - chtěl bych se zeptat jak se díváš na smrt a co od ní očekáváš? Podle mne logicky vychází, znovuzrození... Jak se na tuto problematiku díváš ty? Věříš v Boha? případně v jakého?
dík pa pa

Eva Černohorská: V boha a nebe nevěřím. O smrti smýšlím jenom tak, že všechno skončí, hra do které se nemůžu nijak vrátit, zakopou mě pod zem a už nic nebudu vnímat.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:12Autor: programator

Otázka: Dobry den, gratuluji vam... Programujete i v nejakem jazyce? Pouzivate linux?

Eva Černohorská: Děkuji. Programování nepatří k mým koníčkům, beru ho spíše jako nutnost. Umím jenom v Pascalu, co nás naučili ve škole. Linux používám, pokud někde je, ale na svém počítači ho nemám.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:13Autor: matematik

Otázka: Slečno, necítíte se trapně, když spolupracujete s redakcí AKTUÁLNĚ, která v diskusních příspěvcích preferuje vulgární urážky nejhrubšího zrna?

Eva Černohorská: Nemyslím si, že by se to v otázkách pro mě nějak zválště projevilo.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:14Autor: Michal

Otázka: Ahoj. Neznáš nějaký matematický vtip? Já znám chemický - H2SO5.

Eva Černohorská: Matematických vtipů znám spoustu, najdeš je třeba na nějakém matfyzáckém foru.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:15Autor: pedro

Otázka: Dost dobra prace. Gratuluju.
Jak si na ten algoritmus prisla ? Co te k tomu inspirovalo ?

Eva Černohorská: Algoritmus je zobecnění algoritmu Jamese Proppa, takže postup byl jasný, stejně jako inspirace.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:17Autor: M

Otázka: Dobry den,
predem bych vam popral peknemu umisteni v soutezi. Muzete v kratkosti nam problizit na jakem principu je postaven vas algoritmus? Dale bych se s vasim dovolenim zeptal, zda-li uz mate ve sve hlave vasi budouci praci, kterou se budete zabyvat na VS.

Eva Černohorská: Bohužel stručněji než na A5 to popsat neumím, ale můžete se kouknout na samotný článek. O tom, co bych chtěla dělat zatím ještě nepřemýšlím.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:17Autor: Jarda

Otázka: Matematicky konstrukce jsou prece nejkrasnejsi veci na svete. Tak si to hezky uzivejte. Preju spoustu peknejch zazitku.

Eva Černohorská: Souhlasím a děkuji.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:18Autor: Minonka

Otázka: Ahoj, mas me uznani. A lasku jednoho meho kamarada. Chtela bych se zeptat, jestli nahodou nebehas orientak?

Eva Černohorská: Běžela jsem orienťák asi 4x v životě a bavilo mě to. Ale nevěnuji se tomu.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:19Autor: Patrik

Otázka: Jelikoz jsem alg. nevidel rad bych se zeptal zda jde aplikovat do dalsich rozmeru, 3D, 4D, atd.

Eva Černohorská: Určitě by to bylo zajímavé zobecnit ještě dál.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:22Autor: TomasJ

Otázka: Ahoj Evo!
predne gratuluji ke skvelemu uspechu!
Chci se zeptat, jak jsi vychazela se svymi uciteli matematiky na gymplu.
Byli pro Tebe v necem inspirativni?
preji mnoho dalsich uspechu zrejme nejpuvabnejsi mlade matematicce v CR :-)
ppl. sold

Eva Černohorská: Ano, jedna z učitelek na gymplu mě k matematice inspirovala, doporučila mi korespondenční semináře MFF (PIKOMAT - teď ho organizuji). S ostatními to byl pozitivní vztah, ale v matematice mě dál asi neposunuli.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:24Autor: david

Otázka: Ahoj,
Chtel jsem jsem se zeptat jestli je matematika,nebo-li schopnopnost matematickeho mysleni vrozena a nebo ti vrazili sbirku uloh a rekl, az s tim skoncis muzes jit ven.

Eva Černohorská: Jde to oběma způsoby, ten první je i můj případ a člověka to baví, ten druhý přístup, když je člověk mladý, tak taky nese ovoce, ale co ty lidi znám, tak mají od matematiky spíše tendence utíkat.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:27Autor: Rufus T. Firefly

Otázka: Slečno Černohorská, lámu si hlavu, co způsobuje (téměř) všeobecnou aversi vůči matematice mezi vašimi vrstevníky - a z toho vyplývající negativní jevy jako přeplněnost humanitních oborů lidmi, kteří se prostě jen vyhýbají matematice. Máte na to nějaký názor? Napadá vás, co by se s tím dalo dělat?

Eva Černohorská: Myslím, že lidi od matematiky odpuzuje to, že všechno do sebe logicky zapadá a člověk před maturitou používá i věci ze základní školy. To humanisté nepožadují, na to aby člověk mohl dokonale znát historii 20. století nepotřebuje vědět nic o antice. Možná by pomohlo častější opakování.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:28Autor: Marek Matějka

Otázka: Čím byste se chtěla v budoucnu živit?

Eva Černohorská: Nevím, nejraději asi něco kreativního, žádný stereotyp. Ale možná jsem idealista:-)

Odpovězeno: 26. 09. | 11:31Autor: Thor

Otázka: Ahoj. Gratuluji, je to opravdový úspěch.
Jak se ti obhajovalo? Jistě jsi byla ve stresu, tak jak jsi to zvládala.
Pomáhal nějaký talisman? :)
A poslední dotaz, prozradíš hodnotu svého IQ? Jaká je? Děkuji a přeji ještě více podobných úspěchů.

Eva Černohorská: Porotců jsem se nejdříve bála, ale hned po první návštěvě mi došlo, že jsou to normální lidé a chtějí jenom vědět o čem to je, takže další obhajoby proběhly bez stresu. Talisman jsem neměla. Hodnotu svého IQ sama nevím a ani moc vědět nechci, žádné testy mi nepřijdou dostatečně objektivní, maximálně řádově.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:32Autor: Jerry

Otázka: Jaký je výsledný algoritmus?

Eva Černohorská: Neumím ho popsat dostatečně stručně, ale můžes si přečíst celý článek.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:33Autor: David Kubíček

Otázka: Ahoj Evo, gratuluji k úspěchu. Moje dcera chce studovat informatiku na Karlovce. Zajímá mě jen, zda Tví rodiče jsou z akademického prostředí ?

Eva Černohorská: Oba rodiče mají vysokou školu, ale nezůstali tam. Maminka učí češtinu, tatínek dělá programátora.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:34Autor: Mar

Otázka: Cau, co te na tak suchem predmetu jako je matematika bavi?

Eva Černohorská: Líbí se mi, jak všechno do sebe zapadá a je to svět, kde tě nic nemůže překvapit.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:36Autor: asdafer

Otázka: dobrý den, gratuluji Vám k úspěchu a přeji, aby se Váš talent rozvíjel. Moje otázka: Co si myslíte o využití matematických metod v řízení státu? Nebylo by možné nahradit intuitivní rozhodování "laiků" - politiků alespoň zčásti matematikou?

Eva Černohorská: Myslím si, že matematické myšlení schopné analyzovat situace a uvědomit si předem všechny důsledky, by politice občas neuškodilo. Na druhou stranu takoví lidé by na politiku asi psychicky neměli.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:37Autor: acko

Otázka: Dobrý den, nebojíte se, že strávíte celý život za obrazovkou počítače? A

Eva Černohorská: Bojím, stejně jako by se měl bát každý dnešní člověk. Budu se snažit se tomu vyhnout, uvidím, jak moc úspěšně. Počítač je dobrý sluha, ale špatný pán.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:40Autor: Fred

Otázka: Ahoj.
Jak ten algoritmus pracuje jde to popsat nějak jednoduše?
Vystačila sis při jeho vymýšlením s učivem ze SŠ?
Účastnila ses i matematických olympiád ? pokud jo jak ti šli ?

Eva Černohorská: Odkaz na článek už je výše. Tato práce vznikla, když jsem byla ve 4. ročníku gymnázia, takže si se středoškolskou matematikou vystačila, je založená spíše na logickém postupu. Účastnila jsem se i MO, ve druhém ročníku jsem byla na celostátním kole, ale později už ne:-) Časové omezení je občas věc, kterou ne každý zvládá.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:40Autor: Barbora B

Otázka: Mila slecno Cernohorska,moc Vam gratuluju k uspechu, je to krasa,kdyz se talent snoubi s pili!At se dari i na vejsce, at tam poznate same inspirativni ucitele a najdete si svoji parketu,ktera Vas bude nejvic bavit.A at jste s matematikou spokojena nejlepe naporad!

Eva Černohorská: Děkuji.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:42Autor: Petr Klán

Otázka: Evo, jaký je Váš názor na budoucnost matematiky. Která část matematiky má podle Vás nejlepší budoucnost z hlediska svého rozvoje? Nebo vznikne nová matematika?

Eva Černohorská: Dokud nepřijde nějaký obrovský talent, tak úplně nový obor podle mě nevznikne. Budoucnost vidím spíše v propojování existujících oborů a problémů.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:43Autor: Pekosek

Otázka: Da se nekde na internetu nalezt Tva prace?

Eva Černohorská: Ano, www.evajs.wz.cz/soc.pdf.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:44Autor: stan

Otázka: Jakou oblast matematiky máte nejraději?
Mají pro vás čísla barvu, vůni nebo jsou to prostě jen čísla?

Eva Černohorská: Nejraději mám asi geometrii. Čísla jsou jenom čísla, žádné zvláštní symbolice nevěřím.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:46Autor: zdenek

Otázka: Z tech nekolika malo pripadu relativne matematicky nadanych lidi ze sveho okoli vim, ze se takove schponosti vyskytly mezi jejich predky. Po kom jste zdedila sve matematicke nadani? Vedli Vas rodice k matematice?

Eva Černohorská: Nevím po kom jsem talent zdědila, zřejmě po rodičích, tatínek je programátor, tam bych asi začala, ale maminka k matematice odpor taky neměla. Rodiče mě vedli všemi směry a nenutili mě si vybrat, vybrala jsem si sama.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:47Autor: Zdenek

Otázka: Jaky mate vztah k pocitacum a programovani?

Eva Černohorská: Dobrý sluha, špatný pán.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:50Autor: zdenek

Otázka: Pomahali Vam rodice nekdy s matikou (treba na ZS), nebo jste pomoc nikdy nepotrebovala? Jak Vam sly jine predmety, treba fyzika, chemie?

Eva Černohorská: Se školními problémy jsem si vystačila sama, u dalších třeba těch z korespondenčních seminářů jsem za taťkou občas přišla, ale i doteď preferuji si potěšení z vyřešeného problému vychutnat sama. Hledám spíše inspiraci. Ostatní předměty mi docela šly, konkretně fyzika a chemie mě i dost bavily, dokážu si představit, že bych je i studovala.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:50Autor: Zdenek

Otázka: Uvazujete o studiu na nejake prestizni skole, napr. Oxford, Cambridge, Harvard?

Eva Černohorská: Neuvažuji. Prestižní určitě ne.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:52Autor: Zdenek

Otázka: Mate nejake dalsi jinou zalibu mimo matematiku? Venujete se sportu?

Eva Černohorská: Mám pocit, že tato otázka už padla. Ráda hraju basket, ale ostatním sportům se taky nebráním, na klavír, na flétnu, zajímám se o historii (absolvovala jsem průvodcovský kurz Prahou, tančím ve skupině historického tance), ráda chodím jen tak přírodou, atd.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:54Autor: Míra Vaněk

Otázka: národní jazyky mají velmi složitý algoritmus, viz francouzština a angličtina, které znáš. Zajímala jsi se o algoritmus plánových jazyků, třeba interlinguy nebo esperanta?

Eva Černohorská: Přiznám se, že jazyky jsem nikdy nechápala jako pole pro bádání, ale jako dorozumívací prostředek.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:54Autor: Vl.

Otázka: GRATULUJI !!! SUPER!!! Já se matematiky spíš bál :-)

Eva Černohorská: Děkuji a není čeho se bát.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:56Autor: Jiří Wabi

Otázka: Jaký je život matematika?

Eva Černohorská: Zatím nepociťuji rozdíl mezi mým životem a životem lidí z jiných škol. Možná se méně učím a víc přemýšlím ve škole.

Odpovězeno: 26. 09. | 11:58Autor: marketa novakova

Otázka: cau evi,strasne ti blahopreju.si fakt uzasna coz sme meli moznost postrehnout uz driv! :-) jo a to by me teta vazne zajimalo jak vidis sve kamarady kteri se matiky ve skole bali... :-)....jen tak dal!

Eva Černohorská: Ahoj Májo, vidím to stále stejně, ty zas umíš kreslit:-) Nikdy nehledám na lidech negativa, ale pozitiva. Každý může něčím inspirovat...

Odpovězeno: 26. 09. | 12:01Autor: honza

Otázka: dobry den, mela by jste zajem o praci kde by jste vyuzila vase nadani ?.. Pokud ano jak je vas mozne kontaktovat.Diky

Eva Černohorská: Spíše ano. Myslím, že například na stránkách PIKOMATu (pikomat.mff.cuni.cz)není těžké najít můj e-mail. (Nechci ho tu přímo zveřejňovat.)

Odpovězeno: 26. 09. | 12:03Autor: petr

Otázka: Ahoj proč si si vybrala zrovna matfyz?nelákalo tě třeba studium na FJFI?

Eva Černohorská: Hlavní důvod proč matfyz, že se tam dá studovat obecná matematika a dále jsem tam znala dost lidí.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:06Autor: Honza F.

Otázka: Co je hlavním rysem (charakterem) matematiky a co Vás na ní nejvíc zaujalo? Je to logika, jasná pravidla a zákonitosti, možnosti nebo třeba fantazie?

Eva Černohorská: No já myslím, že všechno, co jste uvedl dohromady. V matematice má člověk jistotu, že se nic nezmění ze dne na den, všechno do sebe logicky zapadá a fantazie umožní ty části správně poskládat, aby vznikla hezký důkaz nebo věta.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:06Autor: jaromir matejek

Otázka: Blahopřeji

Eva Černohorská: Děkuji

Odpovězeno: 26. 09. | 12:08Autor: He

Otázka: Ahoj Evi, moc gratuluju!
Myslis ze zustanes v cechach? Do jake zeme bys pripadne rada?

Eva Černohorská: Myslim, že z Čech nikam neuteču, asi by se mi stýskalo po spoustě věcí přírodou začínaje a lidmi konče. Kdybych si musela vybrat, tak asi nějaká severská země a nebo Francie.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:10Autor: Fischer

Otázka: Je matematika jako vědecký obor individuální nebo týmová práce?

Eva Černohorská: Do jisté míry týmová, protože člověk konzultací s někým jiných získá tolik, co sám za týden nevymyslí, každý myslí malinko jinak a to se může hodit. Jak to ale funguje ve vědě nevím, myslím, že podobně.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:11Autor: Plzeňák

Otázka: Kterou věc nedokážete vypočítat, ale chtěla by jste?

Eva Černohorská: To je relativní, většinou není těžké si zdůvodnit, že vlastně ani nechci.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:17Autor: NAJ RESCHIF

Otázka: Kterou věc počítač nevypočítá, ale člověk to dokáže? Napadne Vás něco?

Eva Černohorská: Na tom je založeno spoustu algoritmů, například když počítač hraje nějakou hru. Kdyby člověk nevymyslel nějaké zjednodušení, počítač to hrubou silou nezvládne.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:20Autor: RESCHIF

Otázka: Radši by jste někde počítala, než chodila po konferencích? Ale není to i o prezentaci výzkumu, studii nebo projektů? Jak to zvládáte?

Eva Černohorská: Možná je to otázka zvyku a já rozhodně zvyklá prezentovat sebe a svoje práce nejsem. Vím, že je to nutné, ale ještě to neříká, že mě to baví. Například když vezmu čas, který jsem věnovala této práci, tak bych řekla, že vymýšlení byla cca pětina času, zbytek byl prezentace, ať už psaná či mluvená.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:21Autor: Jean Jack Hans Giovanni

Otázka: Je důležité všechno "nosit" v hlavě, nebo je důležitější v dnešní době (kalkulaček, počítačů a internetu) si umět poradit?

Eva Černohorská: Myslím, že stále ještě je v matematice důležité mít nápady. Ale najít si, co kdo o tom už napsal začíná být čím dál tím více komplikované.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:22Autor: Robert Naxera

Otázka: Jak moc je matematika závislá na financích?

Eva Černohorská: Matematika ve volném čase se dá dělat jenom s tužkou a papírem. Myslím, že hůř je na tom fyzika či chemie, kdy mladí talenti nemají šanci si své pokusy zaplatit.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:23Autor: JIří Dušek

Otázka: Je někde na internetu možné najít onen algoritmus i s nějakym popisem? Rád bych se podíval. Děkuji moc

Eva Černohorská: Ano, viz výše.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:24Autor: Nika

Otázka: Seš šprka?

Eva Černohorská: To by asi museli říct moji spolužáci. Nerada jsem měla špatné známky, ale nebyla jsem ten kdo se nejvíc ve třídě učil a raději jsem poradila, než vynikala.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:25Autor: Martin

Otázka: Zdravím Evo, jste pro povinnou maturitu z matematiky?

Eva Černohorská: Určitě ne. Myslím, že každý má právo se zaměřit jinak. Matematika by měla být povinná, aby člověk získal povědomí, ale u maturity ne.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:27Autor: šíva

Otázka: Zdravim a kloubouk dolu pred tvym darem... co si myslíš o A. Einsteinovi a jeho teorii relativity??

Eva Černohorská: Byl to určitě geniální člověk, jakých po světě moc nechodilo, jeho teorie jsou krok dopředu, ale na druhou stranu si myslím, že by si lidstvo poradilo i bez něj (i když si to už dnes neumí představit).

Odpovězeno: 26. 09. | 12:28Autor: Martin Uhlíř

Otázka: Evo, předně gratuluji ke skvělému umístění! Před 13 lety jsem také maturoval na karlovarském gymnáziu, a zajímá mne, zda Vás KV gymnázium nějak zvláště podporovalo při rozvíjení Vašeho talentu, mám na mysli zda jste navštěvovala i nějaké speciální výukové předměty kromě těch standardních. Děkuji

Eva Černohorská: Ne, kromě standartních opravdu ne. Na druhou stranu tu administrativu, kterou nemám ráda za mě vždycky někdo udělal...

Odpovězeno: 26. 09. | 12:29Autor: Rostislav Pridal

Otázka: Dobry den Evo,
Moc gratuluji jako asi vsichni. Zajimalo by me, proc jste si vybrala zrovna problem trojuhelnikovych dlazdic. Take by me zajimalo zda je Vase prace publikovana na internetu, docela by me to zajimalo.

Diky

Eva Černohorská: Proč trojúhelníkové dlaždice je otázka momentálního nápadu. Pak to byl zajímavý problém a bavilo mě to.

Odpovězeno: 26. 09. | 12:30Autor: Anna

Otázka: Ahoj Evo!Srdecne zdravim :-)
Muj dotaz zni:co bys delala,kdyby ses dostala do situace,kdy bys byla v ohrozeni zivota ve sve zemi,pricemz bys nesmela pozadat o policejni nebo jinou ochranu,protoze to by situaci jeste zhorsilo,nesmela bys zazadat o azyl v jine zemi,protoze by neexistoval duvod,mela..

Odpovězeno: 26. 09. | 12:31Autor: Anna

Otázka: ..mela bys penize dejme tomu na 2 tydny,neznala bys jazyk zeme,do ktere bys chtela odjet,nikdo by ti tam nepomohl a ty bys nesmela nikoho pozadat o pomoc ani si hledat praci pres internet..?Nasla bys reseni?Dekuju :-)

Eva Černohorská: Věřit, že to vyjde. Nevzdat se. Když si sama sobě nepřipustíš, že to nevyjde, tak to vyjde, uvidíš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy