Posílí studenti českou vědu, nebo se dají na víno?

Josef Tuček
17. 9. 2007 16:15
Ve Valencii vrcholí evropská soutěž mladých vědců
Vědecké muzeum ve Valencii, v němž soutěž probíhá.
Vědecké muzeum ve Valencii, v němž soutěž probíhá. | Foto: Josef Tuček

Valencie /Od našeho zpravodaje/ - Nemají to lehké: čtyři čeští studenti bojují ve španělské Valencii s kolegy a konkurenty ze 35 dalších evropských i mimoevropských zemí, včetně USA, Číny a Izraele.

Právě nyní vrcholí rozhodování poroty o tom, kdo zvítězí v Soutěži mladých vědců pořádané Evropskou unií. Porotci si prostudovali soutěžní práce, popovídali si s účastníky, kteří museli své nápady obhájit, samozřejmě anglicky.

Své rozhodnutí porota vyhlásí v úterý kolem poledne.

Eva Černohorská vysvětluje, o čem je její geometrický algoritmus.
Eva Černohorská vysvětluje, o čem je její geometrický algoritmus. | Foto: Josef Tuček

Pomůcka pro geometricky vzdělané dlaždiče

Evropská soutěž je vlastně mezinárodní obdobou české Středoškolské odborné činnosti. A z Česka do ní postoupili vítězové jejího národního finále. Tedy přesněji nejúspěšnější účastníci ze tří spíše technických či biologických oborů, které je možné mezinárodně porovnávat. Například výsledky různých historických bádání se do evropské soutěže nezařazují...

Práce českých účastníků mají široké rozpětí.

Eva Černohorská ještě jako studentka karlovarského gymnázia vymyslela originální algoritmus, který určí, jestli plocha jakéhokoli tvaru nejde pokrýt trojúhelníkovými nebo šestiúhelníkovými dlaždicemi. Spíše než reálnou pomůckou pro skutečné dlaždiče je samozřejmě její práce příspěvkem k teoretické geometrii.

Jak vybrat účinné antibiotikum

Milan Trojánek: Prozkoumal jsem dvě stovky bakteriálních kmenů.
Milan Trojánek: Prozkoumal jsem dvě stovky bakteriálních kmenů. | Foto: Josef Tuček

Milan Trojánek zase na pardubickém gymnáziu prozkoumal a popsal některé vlastnosti 200 kmenů bakterií enterokoků. Tyto bakterie běžně žijí v lidských střevech. Když však proniknou do močového ústrojí, způsobují infekci, která může někdy i zabít, zejména zesláblé lidi.

Nemocný se léčí antibiotiky. A to už začíná být problémem, protože bakterie se postupně stávají proti některým lékům z této kategorie odolné. Pacienty jimi tedy nejde léčit. Milanova práce může vést k rychlejšímu a levnějšímu poznání, která antibiotika nemocnému pomohou.

Josef Valihrach (vlevo) a Tomáš Nevídal milují motocykly Ducati.
Josef Valihrach (vlevo) a Tomáš Nevídal milují motocykly Ducati. | Foto: Josef Tuček

Lepší spojka pro motocykl za miliony

Dvojice spolužáků z gymnázia v Kloboukách u Brna Tomáš Nevídal a Josef Valihrach zase miluje italské motocykly Ducati. O tom, že by si je koupili, zatím neuvažují; ceny závodních strojů této značky se počítají v milionech korun.

Kluci jsou ale ve styku se závodníky, a dokonce pro ten to motocykl vyvinuli vylepšenou protismykovou kluznou suchou spojku. Neboli zařízení, které umožňuje bezpečnější jízdu i ve vyšších rychlostí, protože brání prokluzování zadního kola. V některých strojích se už používá.

Foto: Aktuálně.cz
Další informace o nápadech českých studentů i o jejich dramatickém příletu do Valencie si můžete přečíst v blogu docenta Petra Klána, který je na soutěž doprovází, ZDE.

Věda, nebo víno?

Eva Černohorská už dnes studuje Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Co bude dělat po škole, zatím neví. "Možná by mě bavila vědecká práce, protože mi připadá kreativní. Určitě míň nudná než matematické výpočty někde v bance," říká.

Současně však uznává, že vědec si v České republice vydělá míň než bankovní analytik. Zatím jí to nevadí.

Stánky, u nichž studenti ze 37 zemí světa obhajují své nápady.
Stánky, u nichž studenti ze 37 zemí světa obhajují své nápady. | Foto: Josef Tuček

Také Milan Trojánek je už vysokoškolákem. Podle očekávání si zvolil medicínu, na 2. lékařské fakultě Karlovy univerzity. Ani on ještě neví, kam zamíří po studiích. "Ovšem v medicíně je možné dělat vědu a současně léčit konkrétní lidi. A to by mě bavilo," zamýšlí se.

Tomáše Nevídala a Josefa Valihracha čeká maturita teprve v tomto školním roce. Určitě pak chtějí na vysokou školu, ovšem jaká to bude, to si ujasní až za pár měsíců, až budou podávat přihlášky.

"Asi nakonec skončím v rodinné vinařské firmě," konstatoval Josef Valihrach a bylo poznat, že by mu to až tak nevadilo.

Jistě, dobří vinaři jsou zcela nepochybně lidem užiteční. Ovšem talentovaní vědci a technici jsou pro budoucnost země přece jen podstatnější.

 

Právě se děje

Další zprávy