Equa bank končí, klienty převezme Raiffeisenbank. Změna účtu se týká půl milionu lidí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
13. 9. 2022 6:16
Equa bank oznámila o víkendu svým klientům, že se ke 14. listopadu spojí s Raiffeisenbank. Slibuje, že jim zachová stávající produkty a bude fungovat stejně, jak byli zvyklí. Podle banky nepřijdou ani o výhodné podmínky spoření. I tak se s přechodem pojí určité nepříjemnosti - jde například o nutnost vyřídit změnu čísla účtu nebo nutnost sžít se s novým mobilním bankovnictvím.
Equa bank
Equa bank | Foto: Equa bank

"Máme pro vás důležitou informaci. Equa bank se 14. listopadu 2022 spojí s Raiffeisenbank a veškeré služby vám budeme poskytovat pod značkou Raiffeisenbank," píše Equa bank svým klientům v e-mailu, který má Aktuálně.cz k dispozici. Podle údajů z loňského roku jde o více než půl milionu lidí.

Banka avizuje, že klientům zachová dosavadní nastavení služeb. "Naší prioritou je, aby klienti byli maximálně spokojeni. Proto jim zachováme všechny jejich oblíbené produkty za podmínek, které používají dnes, včetně vedení účtu a výběru z bankomatů zdarma nebo podmínek jejich půjček. Věříme proto, že nebudou mít důvod přemýšlet o změně banky," říká mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Do 14. listopadu zůstávají beze změny i čísla účtů. Ta se ovšem po tomto datu postupně začnou měnit tak, aby do šesti měsíců byli všichni klienti definitivně převedeni pod Raiffeisenbank. "Po dobu šesti měsíců bude platit jak původní kód Equa bank 6100, tak i kód Raiffeisenbank 5500," pokračuje mluvčí.

V praxi to podle ní znamená, že u odchozích plateb z účtu uvidí jejich příjemce u původního čísla účtu už kód Raiffeisenbank 5500 a příchozí platby na účet klienta mohou být poslány jak na kód Equa bank 6100, tak na kód Raiffeisenbank 5500. "V tomto překlenovacím období bude dostatek času na změny, se kterými klientům pomůžeme. Poté se kód banky sjednotí," upozorňuje dále Kaiseršotová. 

Klientům zůstanou čísla účtů stejná, změní se jim pouze kód banky za lomítkem. Může se ovšem stát, že se číslo účtu před lomítkem bude zdvojovat s číslem účtu klienta u Raiffeisenbank. Podle informací banky je ale takových klientů minimum a banka s nimi bude vzniklý problém řešit individuálně. 

Pozor na nastavení plateb

Tak či onak, změna čísla účtu, byť jen za lomítkem, znamená nahlášení nových údajů, zvláště u opakovaných příchozích plateb - například u výplaty či důchodu.

Lidé tak například budou muset zaměstnavateli nahlásit nové číslo účtu, stejně tak sociální správě v případě pravidelného zasílání důchodu. 

U odchozích plateb je situace jednodušší. Nastavení inkas a SIPO banka převede tak, jak mají lidé nastaveno. Platební karty vydané Equa bank zůstávají i nadále platné. Jakmile se bude blížit termín konce platnosti karty, bude klientům automaticky zaslána nová karta.

"K některým krokům ale bude zapotřebí součinnost klientů. Všechny platby i inkasa přesměrujeme automaticky. Klienty jsme informovali, aby do 14. listopadu 2022 neprováděli ani nehlásili žádné změny," dodává Kaiseršotová. 

Noví klienti Raiffeisenbank získají i některé benefity, které zatím jako klienti Equa bank využívat nemohli. Jde především o bankovní identitu, díky které lze jednoduše komunikovat s veřejnou správou a mnoha dalšími společnostmi. Raiffeisenbank už službu spustila dříve, klienty Equa bank do ní bude postupně přidávat. 

Dále získají nově slevový RB klub, ve kterém lze za platby u vybraných obchodníků získávat slevy, mohou mít více disponentů na jednom účtu nebo  podnikatelé mohou propojit online bankovnictví s účetním systémem. Získají také mnohem širší síť poboček. 

Klienti obou bank začnou také od 14. listopadu využívat nové mobilní bankovnictví, které kombinuje původní mobilní bankovnictví obou bank. 

Skupina Raiffeisenbank International (RBI), do které patří Raiffeisenbank, koupila sto procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners už loni. Doposud se pro klienty nic nezměnilo, Equa bank na svých webových stránkách dokonce v těchto dnech dál láká zájemce: "Převeďte si účet k nám, je to jednoduché."

Převedením klientů Equa bank pod Raiffeisenbank bude mít banka zhruba 1,3 milionu klientů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy