Spořitelna přichází s ověřením půjček zdarma. Problém je i nepoužitá kreditka, varuje

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 9. 2022 6:17
Česká spořitelna nově nabízí všem lidem přehled jejich půjček, kontokorentů a kreditních karet. A to včetně těch, které mají u jiných bank i nebankovních firem. Banka argumentuje tím, že mnozí často ani netuší, jaké úvěrové produkty vlastní a jak ovlivňují jejich bonitu. Službu spořitelna poskytuje zdarma a na počkání. Pro lidi, kteří nejsou jejími klienty, má však získání přehledu podmínku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Z průzkumu České spořitelny vyplynulo, že každý pátý klient si neuvědomuje, že je držitelem kreditní karty, kterou získal například v rámci nákupu zboží na splátky přímo u prodejce.

Lidé přitom produkty, jako je kreditní karta či kontokorent, ani nemusí využívat. Jen samotný fakt, že daný produkt vlastní, ale stačí k ovlivnění jejich bonity třeba v případě, kdy budou žádat o půjčku. "Už jen fakt, že jsou jejich vlastníky, poměrně významně snižuje jejich úvěryschopnost a potenciálně ohrožuje i jejich finanční zdraví," potvrzuje Daniela Pešková z České spořitelny.

Banka se tak podle Peškové rozhodla svým klientům na pobočkách zdarma a na počkání nabídnout přehled všech jejich půjček včetně těch, které mají u jiných bank a nebankovních společností. Nevyužívané karty či další produkty tak mohou následně zrušit. Právě finanční minulost totiž hraje roli v takzvaném scoringu, což je proces ověření bonity klienta, tedy zda bude schopen řádně a včas úvěr splácet. 

"Znalost rozpočtu klienta je pro naše bankéře zcela zásadním předpokladem pro poskytnutí poradenství. Zvláště v této době, kdy inflace dosahuje rekordních hodnot, chceme klientům pomoci situaci zvládnout a udržet jejich rozpočet v plusu. Součástí je tak i tato služba, jež má za úkol ověřit, zda má klient své splátky pod kontrolou. Ať již se jedná o splátky úvěrů stávajících, tak i úvěrů aktuálně či do budoucna zvažovaných," vysvětluje dále Pešková. 

Služba je primárně určena klientům České spořitelny. Klienti ostatních bank mohou službu využít také, ale už s jistým omezením. Aby totiž mohli bankéři spořitelny nahlédnout do bankovních a nebankovních registrů, musí lidé, kteří mají účet u jiné banky, v prvním kroku požádat banku o konsolidaci půjček.

Může jít pouze o formální krok, ale až na základě této žádosti mohou posléze bankéři zjistit informace o všech úvěrových produktech žadatele. Klient ovšem může konsolidaci následně odmítnout a informace o svých závazcích přesto získá. 

Placené služby i další zdarma

Podobnou službu nabízí na českém trhu také portál kolikmam.cz, který provozuje společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Například služba MůjKredit zahrnuje informace o dluzích u bankovních a nebankovních finančních institucí včetně informací z veřejných zdrojů, jako je Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, ARES, databáze neplatných dokladů ministerstva vnitra.

Obsahuje také informace z registru REPI (Registr platebních informací), který sdružuje například poskytovatele mikropůjček, dodavatele energií a další společnosti se službami založenými na splátkách. Klient tak získá v jednom reportu, ovšem za poplatek 100 korun, informace o dluzích u těchto společností.

Za cenu 499 korun je pak k dispozici roční služba, která žadatelům pošle čtyřikrát do roka výpis z registrů, přehled jejich závazků a ještě navíc úvěrové osobní hodnocení žadatele. Ke službě je možné se přihlásit přes Bankovní identitu. 

Je také možné si objednat výpis z negativních registrů Solus, a to přes službu NejsemDlužník.cz. Služba vyhledá závazky po splatnosti u finančních institucí, telefonních operátorů, poskytovatelů elektrické energie a dalších firem. Navíc žadatel získá ještě výpis z Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku. I tato služba je placená a vyjde na 250 korun. 

V tuzemsku funguje také webový portál Nedlužímstátu.cz, který Čechům zdarma pomáhá s vyhledáním dluhů u státních institucí. Nabízí nejenom ověření existence dluhů, ale i řešení případných závazků.

Podle autorů portálu, kterými jsou Česko.Digital a Institut prevence řešení předlužení, lidé dluží státu podle odhadů ministerstev až několik desítek miliard korun. O dluzích přitom často ani nevědí.

Zjistit totiž možný dluh u státních institucí, jako je finanční úřad, sociální správa, zdravotní pojišťovna či celní úřad, je poměrně komplikovaný a zdlouhavý proces.

S dluhy pomůže Milostivé léto

Pokud lidé nějaké dluhy u státu najdou, mohou se jich celkem snadno zbavit v oddlužovací akci Milostivé léto II., která v současnosti běží až do konce listopadu. 

Dlužníkům přitom stačí, aby zaplatili jistinu a odměnu exekutorovi ve výši 1815 korun. Zbytek dlužné částky jim pak bude odpuštěn. Vztahuje se ale pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Je to proto, že jde vlastně o opakování původního milostivého léta, které začínalo na konci října loňského roku.

Milostivé léto II. se vztahuje na dluhy u veřejných institucí nebo státních či polostátních podniků včetně zdravotních pojišťoven. Jde například o dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetickým úřadům v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám, které evidují nejvíce dlužníků - zhruba 200 tisíc. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy