Kvůli dešti by se mohly zvednout hladiny menších toků v Čechách už dnes a v noci na úterý. Pro Moravu a Slezsko jsou předpovídané úhrny menší a projeví se v úterý.
Podle hydrologů by hladiny neměly nikde přesáhnout třetí stupeň povodňové aktivity.
Infobox
POVODNĚ JARO 2006
...Přečtěte si o letošních jarních povodních v souvislostech... CELÝ SPECIÁL NAJDETE ZDE
POVODNĚ VAŠIMA OČIMA
...Podívejte se na fotografie, které z povodněmi postižených oblastí poslali čtenáři deníku Aktuálně.cz... FOTOGRAFIE ČTENÁŘŮ NAJDETE ZDE
Hladiny budou klidné i díky tomu, že na horách, ale i ve středních polohách by opět mělo sněžit. Meteorologové dokonce upozorňují, že ve výškách nad 600 metrů nad mořem se mohou tvořit sněhové jazyky.
V Praze se voda vrátí k normálu asi za týden
V Praze nyní platí stav bdělosti neboli první stupeň povodňové aktivity. Vltavou v Malé Chuchli protékalo dnes dopoledne 750 metrů krychlových vody za sekundu.
Podle primátorova náměstka Rudolfa Blažka (ODS) je situace příznivá, průtok by měl i nadále klesat a už ve čtvrtek by měl dosahovat méně než 600 metrů krychlových za sekundu, což je hranice pro povolení lodní dopravy v metropoli.
Škody, které velká voda v Praze způsobila, by se měly pohybovat kolem 25 milionů korun, přesnější čísla však Blažek neuvedl.
Největší škody budou zejména na Zbraslavi, především pak na silnicích a inženýrských sítích. První stupeň povodňové aktivity přestává platit, pokud řekou protéká méně než 450 metrů krychlových vody za sekundu. Pokud se předpovědi nezhorší, mohla by podle ředitelky závodu Dolní Vltava Povodí Vltavy Blanky Brožkové hladina pod tuto hranici klesnout příští týden.
Rekord na jižní Moravě
V Jihomoravském kraji napáchaly letošní povodně podle předběžných odhadů škody za jednu miliardu korun. Hrubý odhad zatopené plochy je 60 tisíc hektarů, což je podle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka dosavadní rekord.
Voda však postihla méně lidských obydlí a průmyslových objektů než při předchozích povodních. Jinak by škody byly daleko vyšší. V okolí Břeclavi je proto podle hejtmana nutno bezodkladně investovat do protipovodňových opatření.
Lidé na jižní Moravě už od krizového štábu dostali 120 vysoušečů zdiva. Z toho dvacet vysoušečů putovalo na Znojemsko, padesát na Hodonínsko a třicet do okresu Blansko. Deset vysoušečů bude pomáhat na Ivančicku, stejný počet na Brněnsku.
Znojmo: Škody budou mnohem nižší
Škody, které napáchala letošní velká voda ve Znojmě, jsou podle prvních odhadů ve srovnání s rokem 2002 mnohonásobně nižší. Novinářům to dnes řekl starosta Pavel Balík.
Rozbouřená řeka Dyje přitom koncem března zalila ulice města a vyhnala z domovů stovky lidí. Škoda, kterou způsobila, však zřejmě nepřesáhne deset milionů korun. V roce 2002 to bylo 50 milionů korun.
Před čtyřmi lety zasáhly povodně ve Znojmě na padesát rodinných domů a celková škoda na nich byla 25 milionů korun. Letos voda zaplavila tři až deset domů a škoda se odhaduje na jeden milion korun. Zhruba stejně byly zasaženy zahrádky, se škodami přibližně za tři miliony korun.
Povodně se podepíší na psychice
Méně postiženy jsou zřejmě podnikatelské subjekty, před čtyřmi lety nahlásily škody za 15 milionů korun. Škody na obecním majetku starosta odhadl na 1,5 až dva miliony korun, což je zhruba polovina poškozeného obecního majetku z roku 2002.
Levnější bude zřejmě i likvidace následků. V roce 2002 stála přes milion korun, teď by se náklady podle Balíka měly pohybovat spíše v řádech statisíců.
Ovšem dopad letošních povodní na psychiku lidí jimi postižených bude nejspíš horší právě kvůli předešlým zkušenostem. Jejich domy v záplavové oblasti jsou nepojistitelné a prakticky neprodejné.
Malá naděje lidem svitla s informací o záměru státu tyto objekty odkoupit. K vyvlastňování se města však zatím uchylovat nechtějí. O vyvlastňování a bourání domů, které stojí v zátopové zóně, zatím neuvažuje ani Znojmo, které patří mezi nejvíce postižené.
Lidé z Ústí se vracejí do svých domovů
V Ústí nad Labem dosahuje řeka obvykle výšky 2 metrů, v noci na úterý zde Labe kulminovalo na výšce 886 cm. Dnes má řeka hladinu ve výši 664 cm, stejně jako v Děčíně zde ovšem stále zůstává třetí stupeň povodňové aktivity, zatímco v Litoměřicích ho dnes vodohospodáři snížili na druhý.
Druhý povodňový stupeň nadále platí na Ohři v Lounech a ve Stranné na odtoku z Nechranické přehrady.
V Ústeckém kraji bylo kvůli vodě evakuováno asi 1645 osob, nyní se vracejí uklízet spoušť po povodni, vyklidit zatopené domy a byty. Silnice a chodníky pak obstarávají hasiči spolu s armádou a dobrovolníky.
Škody spíše na tržbách než na majetku hlásí ústecká Setuza, která začala v pátek obnovovat výrobu. Lepší situace se projevuje také v dopravě, všechny důležité komunikace jsou znovu v provozu.