Data: Kdy byl Silvestr nejmrazivější? I na horách bývá v posledních letech nad nulou

Aleš Vojíř Radek Dragoun Štefan Novák Aleš Vojíř, Radek Dragoun, Štefan Novák
31. 12. 2023 8:01
Loňské oslavy vítání Nového roku se odehrávaly už druhý rok v řadě v nezvykle teplém počasí. Hned 112 stanic ze 162, které v Česku měří alespoň 30 let, zaznamenalo rekordní teplotu. Běžně přitom bývá pod nulou. Například v roce 1996 bylo v centru Prahy v průměru minus 12,5 stupně.

Předchozích šest Silvestrů neklesla průměrná denní teplota na meteorologické stanici v pražské Ruzyni pod bod mrazu a třikrát zde byla překonána teplotní maxima. Na Labské boudě v Krkonoších, která leží 1320 metrů nad mořem, tedy necelých 300 výškových metrů pod Sněžkou, byla průměrná teplota poslední den v roce jen pětkrát vyšší než nula. Z toho čtyřikrát v posledních sedmi letech.

A podobné údaje lze vyčíst i z údajů z dalších stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Dlouhodobě přitom platí, že na Silvestra se průměrně drží teploty pod nulou.

Poslední opravdu mrazivý konec roku zažilo Česko v roce 1996, kdy například v Liberci bylo minus 19 stupňů. Tehdy v severočeském městě byla větší zima než na horách. Například na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd, bylo tehdy o více než pět stupňů tepleji. 

 

Právě se děje

Další zprávy