Soud EU vyhověl Ryanairu a zrušil státní pomoc aerolinkám Condor

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2021 13:20
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vyhrála v soudním sporu kvůli státní pomoci německé charterové letecké společnosti Condor zasažené následky pandemie nemoci covid-19. Druhý nejvyšší soud EU anuloval rozhodnutí Evropské komise, které státní pomoc povolilo, a to pro nedostatek odůvodnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Je to již třetí vítězství firmy v boji proti státní pomoci v řádu miliard eur, kterou obdrželi její konkurenti, upozornila agentura Reuters.

Condor však podle rozhodnutí Tribunálu zatím nemusí podporu vracet kvůli pandemii nemoci covid-19, a to do doby, než EK vydá nové rozhodnutí.

Ryanair přivítal rozhodnutí soudu. "Podpora německé vlády pro společnost Condor v letech 2019 a 2020 byla v rozporu se základními zásadami práva EU a narušila trh v neprospěch spotřebitelů. Dnešní rozsudek je důležitým vítězstvím pro spotřebitele a hospodářskou soutěž," uvedl v prohlášení mluvčí Ryanairu.

"Tribunál zrušil pro nedostatek odůvodnění rozhodnutí komise, kterým se schvaluje státní podpora poskytnutá Německem ve prospěch letecké společnosti Condor Flugdienst," uvedl soud v prohlášení.

Podle soudců unijní orgán pro hospodářskou soutěž nedostatečně odůvodnil, proč do výpočtu škod způsobilých k náhradě prostřednictvím státní pomoci zahrnul i náklady spojené s prodloužením doby platební neschopnosti aerolinek. Povinností EK je podle Tribunálu, aby pečlivě prozkoumala přímou příčinnou souvislost mezi náklady způsobenými dobou platební neschopnosti a zrušením letů nebo změnou letových časů společnosti Condor z důvodu cestovních omezení uložených v kontextu pandemie.

EK loni schválila pro Condor státem garantovanou půjčku 550 milionů eur (14 miliard Kč). Uvedla, že opatření je v souladu s pravidly EU pro státní pomoc.

Rozhodnutí je v mnoha ohledech podobné rozsudkům z května, kdy soud zrušil státní podpory pro nizozemské aerolinky KLM a portugalské TAP. Také v těchto případech však bylo uplatnění rozsudku zatím pozastaveno do doby, než EU přijme nová rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy