Velvyslancem na Slovensku bude Jindrák z Hradu, bývalý zmocněnec pro vztahy s Ruskem

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2022 10:23
Novým českým velvyslancem na Slovensku se stane dosavadní ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Slovenská strana již s jeho působením souhlasila a udělila mu takzvaný agrément, potvrdil Jindrák. Postu by se měl ujmout pravděpodobně na počátku příští roku. Ve funkci vystřídá Tomáše Tuhého. O vyslání Jindráka rozhodla ještě předchozí vláda Andreje Babiše (ANO).
Rudolf Jindrák se ujme funkce velvyslance na Slovensku od ledna.
Rudolf Jindrák se ujme funkce velvyslance na Slovensku od ledna. | Foto: ČTK

Kariérní diplomat Jindrák se dlouhodobě zabývá vztahy se zeměmi střední Evropy. V minulosti působil jako český velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a především v Německu, kde vedl ambasádu téměř osm let. Podílel se například na přípravě Česko-německé deklarace. Pracoval také jako náměstek ministra zahraničí.

Ke jmenování velvyslancem na Slovensku měl blízko již za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). V roce 2017 nahradil na postu ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynka Kmoníčka, který se stal velvyslancem ve Spojených státech.

Jindrák uvedl, že se vztahy se Slovenskem fakticky zabývá více než 30 let, protože slovenská agenda zasahovala do všech jeho předchozích diplomatických funkcí.

Poznamenal, že českého velvyslance v Bratislavě nikdy nepovažoval za čistě diplomatický post, protože česko-slovenské vztahy jako takové jsou mimořádné a mají nadstandardní přesah do domácí politiky obou zemí.

V čele ambasády se chce soustředit především na udržení nadstandardních vztahů mezi Českem a Slovenskem. "Chci, abychom na vztahy se Slovenskem vždy pohlíželi jinak než na vztahy s jinými zeměmi. A chci pro to vytvořit podmínky," řekl. Dodal, že se Slovenskem ho pojí i rodinná historie, kdy předci jeho matky dlouhodobě na Slovensku žili.

Funkce se Jindrák zřejmě ujme od ledna. Současný velvyslanec Tuhý tak ambasádu povede do konce českého předsednictví Evropské unii. Jindrák poznamenal, že díky lednovému nástupu bude mít možnost být od počátku u vzpomínkových akcí, které budou připomínat 30 let od rozdělení Československa.

Byl jsem naivní, že se dá s Ruskem domluvit

Osmapadesátiletý Jindrák je od března 2017 ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Od roku 2020 byl vládním zmocněncem pro česko-ruské konzultace. Letos v červnu Fialova vláda rozhodla, že tato funkce zanikne. Konzultace zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze.

Letos v březnu, krátce po ruském útoku na Ukrajinu, Jindrák označil za naivní, že věřil v domluvu s Ruskem. "Já jsem byl naivní, to říkám zcela narovinu. … Byl jsem dobré vůle, že jsme schopni se domluvit. Ale já už dneska bych měl velký problém si s nějakým ruským diplomatem z této reprezentace sednout a seriózně s ním něco vyjednávat," řekl. 

V červenci Národní bezpečnostní úřad uložil čtyřtisícovou pokutu zaměstnanci zahraničního odboru Pražského hradu kvůli nakládání s utajovanými dokumenty. Aktuálně.cz a Radiožurnál už dříve uvedly, že úřad vedl správní řízení kvůli nakládání s utajovaným dokumentem z listopadu 2021 ohledně setkání Jindráka s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čching. 

Jindrákovo jméno se začátkem roku 2020 objevilo v souvislosti s dopisem čínské ambasády, který dostal během novoročního oběda s prezidentem Milošem Zemanem tehdejší šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Velvyslanectví v něm varovalo před Kuberovou plánovanou cestou na Tchaj-wan. Kubera si dopis odnesl z Hradu i s Jindrákovým přípisem. "Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické," napsal Jindrák. 

VIDEO: Šéf Senátu: Nevím, kdo na Hradě vládne, Mynář s Jindrákem mají krytí od prezidenta (7. 5. 2020)

Kancelář republiky nepochopitelně není schopna popsat, kde se vzal čínský dokument, Česko se mělo razantně ohradit, říká předseda Senátu Vystrčil. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy