Homosexuálové chtějí další práva pro partnerství

Martina Macková
6. 8. 2007 22:30
Připravují novelu, zaručí třeba vdovský důchod
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha/Brno - Homosexuálové v Česku si chtějí pro své partnerské svazky prosadit další práva. Adopce dětí to ale nebude.

Chystají podklady pro novelu zákona o registrovaném partnerství. Letos by měla být hotova studie k novému zákonu, pak organizace osloví vládu nebo jednotlivé poslance.

Jestli norma i tentokrát projde Parlamentem, záleží do jisté míry i na tom, zda bude na Hradě stále Václav Klaus. Ten totiž loni v březnu vetoval zákon o registrovaném partnerství. I když sněmovna jeho veto nakonec překonala, po volbách je dnes už v jiném složení.

Společné jmění a půjčky

Gayové a lesby nyní debatují o novele zákona, která by mohla pomoci vyřešit některé další komplikace, které v jejich soužití nastávají.

Nejdůležitějšími změnami v novele by mělo být přiznání společného jmění registrovaným párům a vdovských či vdoveckých důchodů, což nynější norma neumožňuje.

Podle průzkumu, které několik měsíců po schválení zákona provedly organizace gay a leseb mezi téměř pěti sty příslušníky komunity, považují oslovení za vůbec nejdůležitější vyřešení právě těchto dvou problémů.

Kromě nich by podle průzkumu čeští homosexuálové přivítali i nárok na dávky při ošetřování člena rodiny, stejné daňové zařazení pro dědickou daň, společné zdanění partnerů nebo nárok na poskytování zvýhodněných partnerských půjček.

Novelu zákona pokládá za nutnou 398 z 498 oslovených respondentů.

"Jsou to ale další desítky byrokratických maličkostí, se kterými se potýkáme. Například - pokud registrovaní partneři chtějí mít stejné jméno, není to vůbec nijak automatické, musí to zdůvodňovat. Jsou problémy se společným nájmem bytu. Partneři musí registraci dokládat potvrzením o občanství, i když mají občanství zapsáno v občanském průkazu," řekl Aktuálně.cz Martin Strachoň z Gay a lesbické ligy.

Čech a cizinec, vše jinak

Už když má jeden z partnerů české a druhý slovenské občanství, nastávají podle Strachoně zbytečné komplikace. "Navíc český zákon není kompatibilní s podobnými normami v zahraničí, takže je problematické například uznat u nás registrované partnerství uzavřené například v Kanadě, kde je možné uzavírat plnoprávné sňatky," říká Strachoň.

Komunita poukazuje i na to, že pokud cizinec uzavře registrované partnerství, nezíská trvalý pobyt v Česku. Nemůže být proto vlastníkem nemovitosti jako cizinci v heterosexuálních svazcích.

"Máme srovnávací studie, které říkají, že z osmdesáti manželských práv jich bylo do zákona o registrovaném partnerství zapracováno třicet," dodal Strachoň.

Registrace na brněnské matrice.
Registrace na brněnské matrice. | Foto: Martin Strachoň

Adopce? Později

Na změnu zákona, která by jim umožnila adopce dětí, čeští homosexuálové nespěchají. I když průzkumy veřejného mínění počet Čechů, kteří by homosexuálním párům umožnili adoptovat děti, vzrostl.

Pro umožnění adopcí se letos v průzkumu společnosti RCA Research vyslovilo 39 procent respondentů z zhruba tisíce oslovených lidí. V roce 2005 s ní souhlasilo o dvanáct procent méně.

V nejbližší době by ale chtěli vyřešit právní vztahy k dětem, které už vychovávají z předchozích manželství nebo vztahů.

Nevlastní rodič, který s dítětem prožije velkou část života, se například v případě úmrtí partnera nestane automaticky poručníkem dítěte. Vyloučeno také není, že o dítě přijde a vychovávat ho budou příbuzní vlastního rodiče.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy