Obešli jste občany, o stavbě nemocnice ve Zlíně musíte rozhodnout znovu, řeklo vnitro

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2020 16:59
Zastupitelé Zlínského kraje musí znovu projednat rozhodnutí o stavbě nemocnice ve Zlíně. Vyzvalo je k tomu ministerstvo vnitra. Informace o projednání musí být podle ministerstva v souladu se zákonem o krajích předem zveřejněna na úřední desce. Zastupitelstvo by mělo o věci rozhodnout po řádné diskusi, při níž se uplatní právo zastupitelů i občanů kraje vyjádřit se k věci, což se původně nestalo.
Vizualizace nové krajské nemocnice ve Zlíně
Vizualizace nové krajské nemocnice ve Zlíně | Foto: ateliér-r

Až po diskusi by podle mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky mělo zastupitelstvo o výstavbě nemocnice znovu rozhodnout, případně potvrdit, že setrvává na přijatých usneseních. "Zlínský kraj byl požádán o zaslání vyjádření a informace k dalšímu postupu do 29. února. Ministerstvo vnitra v závislosti na postoji kraje určí svůj další postup," uvedl mluvčí. 

V případě, že zastupitelé výzvu ministerstva neuposlechnou, může to mít podle Krátošky za následek pozastavení výkonu přijatého usnesení a případné podání návrhu na jeho zrušení správním soudem.

Výstavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně prosazuje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), podle kterého bylo hlasování v pořádku. "Ministerstvo z našeho pohledu vyjadřuje sociálnědemokratický názor pana ministra, který se ale bohužel neopírá o platné zákony. Je nesporné, že zastupitelstvo Zlínského kraje žádný zákon neporušilo. Pan Hamáček si bude muset zvyknout na to, že coby ministr vnitra má dbát na zákonnost a ne že on se stal majitelem výkladu zákona," řekl Čunek.

"Znovu panu ministrovi zašleme naše právní stanovisko podložené judikáty a podložené také dřívějším rozhodováním ministerstva vnitra v podobných záležitostech, kde jasně poukážeme na to, že jsme žádný zákon neporušili a že i občané byli dlouhodobě dobře informováni o tom, co kraj projednává. Téma nové nemocnice rezonovalo nejméně rok do rozhodnutí kraje," doplnil hejtman.

Proti rozhodnutí přišlo přes 20 podnětů

Plán rozděluje krajskou koalici KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS. Hlasování o výstavbě nové krajské nemocnice Čunek v prosinci neplánovaně zařadil do programu zastupitelstva krátce před jeho skončením. 

Návrh tehdy i díky některým opozičním zastupitelům získal dostatek hlasů, 23 z 38 přítomných. Pro stavbu nemocnice hlasoval mimo jiné opoziční zastupitel Lubomír Vaculín (ČSSD). O tom, jak by hlasoval v případě nového projednání bodu, je podle něj nyní zbytečné spekulovat. "Myslím si, že usnesení je platné. Z mé zkušenosti se domnívám, že ministerstvo nemá sílu to změnit," řekl nyní Vaculín.

Z vyjádření ministerstva vnitra vyplývá, že prosincové hlasování bez předchozího zveřejnění by mohlo vést k porušení zákona o krajích. K návrhu se totiž na zasedání nemohli vyjádřit občané kraje, navíc mohla být podle ministerstva porušena povinnost kraje hospodařit s majetkem transparentně.

Ministerstvo vnitra se hlasováním o výstavbě nemocnice zabývalo na základě zpráv z médií i více než 20 vnějších podnětů. Mezi podateli byli mimo jiné město Kroměříž, členové zastupitelstva Zlínského kraje, odborníci ze zdravotnictví a občané.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy