Čunkův majstrštyk. Mimo program kraje protlačil stavbu nemocnice za 8 miliard

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2019 22:39
Zastupitelé Zlínského kraje v pondělí na konci svého jednání neplánovaně schválili stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za 8 miliard korun. O návrhu hlasovali už na konci června, koalice ale byla tehdy rozdělená a projekt, který prosazuje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), dostatečnou podporu nezískal. Dnes návrh zastupitelé 23 z 38 hlasů schválili.
Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně
Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně | Foto: ČTK

Kromě opozice nečekaný krok kritizovalo také koaliční hnutí ANO. "Vzhledem k postupu, který jste zvolili pro dnešní den, musíme oznámit, že budeme zvažovat setrvání v této koalici," uvedla krajská radní Margita Balaštíková (ANO).

Podle hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa (ANO) byl pondělní postup překvapivý. "Nikdo jsme netušili, že něco takového přijde. Bylo to připraveno bez konzultace s koaličním partnerem, cítili jsme se tam jako diváci," řekl Sukop, podle kterého se nyní ANO poradí o dalším postupu.

Podle Čunka však funkčnost koalice ohrožena nebude. "Protože koalice s ANO je tady celkem nefunkční, nijak to nevadí. A funkčnost kraje to v žádném případě neohrozí," dodal hejtman.

Pro novou nemocnici bylo 23 z 38 zastupitelů, proti jich bylo 14 a jeden se zdržel hlasování. Pro nemocnici na rozdíl od minulosti zvedl ruku také zastupitel koaliční ODS Stanislav Devátý a zastupitel opoziční ČSSD Lubomír Vaculín.

Koalice, kterou tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 29 křesel. Pro schválení je třeba nadpoloviční většina všech zvolených zastupitelů, návrh tedy musí získat 23 hlasů. V opozici je ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD. 

Napoprvé návrh neprošel

V červnu bylo pro stavbu nemocnice jen 21 zastupitelů z 41 přítomných, proti jich bylo osm, 12 se zdrželo. Pro tehdy byli lidovci, zástupci hnutí STAN, radní Jan Pijáček (ODS) a dva zastupitelé opoziční SPD. Proti návrhu hlasovali či se zdrželi Stanislav Devátý (ODS), zástupci ANO a opozice.

Stavba nemocnice by podle hejtmana měla trvat 6 let a stát asi 8 miliard korun. Postupná rekonstrukce a dostavba stávajícího areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně, který stojí na opačné straně města, by podle něj stála 10 miliard a trvala 12 let.

Zastupitelé, kteří se stavbou nové nemocnice nesouhlasili, již dříve požadovali, aby kraj vypracoval kromě záměru nové nemocnice také studii na modernizaci a dostavbu areálu KNTB. Zastupitelé na návrh hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa (ANO) v září vypracování této studie schválili. Sukop tehdy uvedl, že je třeba mít srovnatelné varianty, aby se zastupitelé mohli rozhodnout.

Při pondělním projednávání studie na modernizaci nynějšího areálu začala debata o stavbě nové nemocnice, hejtman poté navrhnul rozšíření programu a zařazení nového bodu o záměru nové nemocnice do programu.

Další studie by podle Čunka výstavbu nemocnice jen prodlužovaly. Řekl, že někteří zastupitelé se nedokážou rozhodnout, ačkoli věc se projednávala mnohokrát v různých výborech a zastupitelé o tom jednali už více než 20 hodin. "Bylo už řečeno úplně všechno," uvedl Čunek. Podle něj navíc není možné, aby stavba nové nemocnice byla dražší než bourání a stavění nových objektů v nynějším areálu.

Podle opozice jde o podraz

Opoziční zastupitelé s tímto postupem nesouhlasili. "Nemyslím si, že bude rozumné, prosadit to 23 hlasy, které byly tak poskládané, je to tragédie pro tak významnou investici Zlínského kraje," řekl zastupitel Stanislav Mišák (ČSSD).

Podobný názor měl na věc také zastupitel Jaroslav Kučera (KSČM). "Pokud se toto připravuje mimo program, to je hodně tvrdé, totální podraz," řekl. Podle Čunka by se ale jen přešlapovalo na místě a ztrácel čas. Uznal však, že neuměl věc se zastupiteli dohodnout. 

Sukop se proti výstavbě nemocnice postavil již dříve, důvodem podle něj je to, že kraj se před časem rozhodl zvýšit náklady na dopravní obslužnost a je náročné mít dvě tak finančně náročné akce najednou. "Je to o penězích. Navýšili jsme dopravní obsluhu, za deset let projezdíme polovinu nemocnice, pokud to někdo nevidíte, tak je mi to líto," řekl v pondělí Sukop.

Překvapivé hlasování má první politickou oběť

Krajské předsednictvo ČSSD Zlínského kraje vyzvalo po pondělním zasedání krajského zastupitelstva zastupitele Lubomíra Vaculína (ČSSD), aby odstoupil ze všech stranických funkcí a vzdal se mandátu krajského zastupitele. Navrhlo také zrušení jeho členství v ČSSD, informoval ČTK v tiskové zprávě tajemník krajského předsednictva Tomáš Šenkeřík. Vaculínovo vyjádření se dnes ČTK nepodařilo získat.

Vaculín dnes i svým hlasem umožnil schválit výstavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun, kterou prosazuje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Opoziční sociální demokraté to dlouhodobě kritizovali, chtějí nejdříve posoudit možnost rekonstruovat a dostavět nynější areál zlínské krajské nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy