Zlínský šéf ANO chce konec koalice s Čunkem. Vadí mu, jak protlačil stavbu nemocnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2019 16:37
Předseda ANO ve Zlínském kraji a krajský zastupitel Pavel Pustějovský navrhne na lednovém krajském předsednictvu hnutí ukončení koalice v kraji. Důvodem je podle něj způsob, jakým lidovecký hejtman Jiří Čunek prosadil stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. V koalici jsou lidovci s hnutím ANO, STAN a ODS. Podle Čunka koalice stejně nefunguje a nic by se odchodem ANO nezměnilo.
Hejtman Jiří Čunek
Hejtman Jiří Čunek | Foto: ČTK

Hejtman Čunek řekl, že jde o názor Pustějovského a jednání ANO, do něhož nezasahuje. "Je to jejich diskuse. Jsem přesvědčen, že koalice nefunguje už půl roku, co nás podvedli při hlasování o nemocnici a skrečovali to. Od té doby koalice nefunguje, když nebude fungovat dál s ANO, my to ani nepoznáme," řekl.

Podle něj to nepoznají ani občané. "Já to nepoznám taky, když tam ANO nebude," dodal hejtman, který podle svých slov určitě nebude nikoho přesvědčovat, aby v koalici zůstal.

Čunek v pondělí nečekaně navrhl zařadit bod na konci jednání zastupitelů, návrh postavit za osm miliard novou krajskou nemocnici získal těsnou většinu 23 hlasů.

Pavel Pustějovský.
Pavel Pustějovský. | Foto: hnutí ANO

Koalice není ve výstavbě nové nemocnice jednotná. Hlasovalo se o ní již na červnovém zastupitelstvu, Čunek tehdy dostatečnou podporu nezískal a zastupitelé investiční záměr nové nemocnice neschválili, proti bylo i hnutí ANO. Stejně jako opoziční zastupitelé chtěli také nejdříve posoudit možnost rekonstruovat a dostavět nynější areál zlínské krajské nemocnice.

V pondělí při nečekaném hlasování byli pro novou nemocnici zástupci KDU-ČSL, STAN, dva zastupitelé z ODS, také opoziční SPD a jeden zastupitel za ČSSD. Sociální demokracie i další strany postup označily za "podraz".

Cítili jsme se jako diváci, řekl po hlasování náměstek z ANO

"Forma práce koalice je absolutně neakceptovatelná," uvedl šéf krajského ANO Pavel Pustějovský. Krajská radní Margita Balaštíková (ANO) po pondělním hlasování uvedla, že ANO bude zvažovat setrvání v koalici.

Podle hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa (ANO) byl postup překvapivý. "Nikdo jsme netušili, že něco takového přijde. Bylo to připraveno bez konzultace s koaličním partnerem, cítili jsme se tam jako diváci," řekl již dříve Sukop.

Pustějovský podle svých slov čekal, že "něco takového může nastat". Uvedl, že hejtman zavrhoval veškeré alternativy a prosazoval novou nemocnici. "Bylo otázkou času, kdy někoho zlomí na svou stranu," řekl Pustějovský. Chyběla mu nejvíce ekonomická analýza a dopad investice na kraj v dalších letech. "Budeme platit více za dopravu, za nemocnici, nebude na rozvoj, na investice. Kraj si může vzít úvěry, ale úvěry se splácí a tahle diskuse vůbec neproběhla, a to je to, co mi vadí," řekl Pustějovský.

Situaci v úterý komentoval i zlínský primátor Jiří Korec (ANO), který je také krajským zastupitelem. "Jsme v demokracii, demokracie je o názoru většiny, pan hejtman si vyjednal nejtěsnější možnou podporu, způsob je však trošku nešťastný," řekl v úterý novinářům Korec. Tak velký projekt měl podle něj mít větší podporu.

Míní, že věci se se také mohou změnit po krajských volbách příští rok. "Ukáže se, jak se k tomu postaví další, jestli projekt náhodou nepozastaví nebo jak se bude pokračovat dál," uvedl Korec. Podle něj se měla udělat srovnávací studie, která by zajistila větší podporu jedné z variant, tedy postavit novou nemocnici, nebo rekonstruovat a dostavět současný areál.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy