Zlínský šéf ANO chce konec koalice s Čunkem. Vadí mu, jak protlačil stavbu nemocnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2019 16:37
Předseda ANO ve Zlínském kraji a krajský zastupitel Pavel Pustějovský navrhne na lednovém krajském předsednictvu hnutí ukončení koalice v kraji. Důvodem je podle něj způsob, jakým lidovecký hejtman Jiří Čunek prosadil stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. V koalici jsou lidovci s hnutím ANO, STAN a ODS. Podle Čunka koalice stejně nefunguje a nic by se odchodem ANO nezměnilo.
Hejtman Jiří Čunek
Hejtman Jiří Čunek | Foto: ČTK

Hejtman Čunek řekl, že jde o názor Pustějovského a jednání ANO, do něhož nezasahuje. "Je to jejich diskuse. Jsem přesvědčen, že koalice nefunguje už půl roku, co nás podvedli při hlasování o nemocnici a skrečovali to. Od té doby koalice nefunguje, když nebude fungovat dál s ANO, my to ani nepoznáme," řekl.

Podle něj to nepoznají ani občané. "Já to nepoznám taky, když tam ANO nebude," dodal hejtman, který podle svých slov určitě nebude nikoho přesvědčovat, aby v koalici zůstal.

Čunek v pondělí nečekaně navrhl zařadit bod na konci jednání zastupitelů, návrh postavit za osm miliard novou krajskou nemocnici získal těsnou většinu 23 hlasů.

Pavel Pustějovský.
Pavel Pustějovský. | Foto: hnutí ANO

Koalice není ve výstavbě nové nemocnice jednotná. Hlasovalo se o ní již na červnovém zastupitelstvu, Čunek tehdy dostatečnou podporu nezískal a zastupitelé investiční záměr nové nemocnice neschválili, proti bylo i hnutí ANO. Stejně jako opoziční zastupitelé chtěli také nejdříve posoudit možnost rekonstruovat a dostavět nynější areál zlínské krajské nemocnice.

V pondělí při nečekaném hlasování byli pro novou nemocnici zástupci KDU-ČSL, STAN, dva zastupitelé z ODS, také opoziční SPD a jeden zastupitel za ČSSD. Sociální demokracie i další strany postup označily za "podraz".

Cítili jsme se jako diváci, řekl po hlasování náměstek z ANO

"Forma práce koalice je absolutně neakceptovatelná," uvedl šéf krajského ANO Pavel Pustějovský. Krajská radní Margita Balaštíková (ANO) po pondělním hlasování uvedla, že ANO bude zvažovat setrvání v koalici.

Podle hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa (ANO) byl postup překvapivý. "Nikdo jsme netušili, že něco takového přijde. Bylo to připraveno bez konzultace s koaličním partnerem, cítili jsme se tam jako diváci," řekl již dříve Sukop.

Pustějovský podle svých slov čekal, že "něco takového může nastat". Uvedl, že hejtman zavrhoval veškeré alternativy a prosazoval novou nemocnici. "Bylo otázkou času, kdy někoho zlomí na svou stranu," řekl Pustějovský. Chyběla mu nejvíce ekonomická analýza a dopad investice na kraj v dalších letech. "Budeme platit více za dopravu, za nemocnici, nebude na rozvoj, na investice. Kraj si může vzít úvěry, ale úvěry se splácí a tahle diskuse vůbec neproběhla, a to je to, co mi vadí," řekl Pustějovský.

Situaci v úterý komentoval i zlínský primátor Jiří Korec (ANO), který je také krajským zastupitelem. "Jsme v demokracii, demokracie je o názoru většiny, pan hejtman si vyjednal nejtěsnější možnou podporu, způsob je však trošku nešťastný," řekl v úterý novinářům Korec. Tak velký projekt měl podle něj mít větší podporu.

Míní, že věci se se také mohou změnit po krajských volbách příští rok. "Ukáže se, jak se k tomu postaví další, jestli projekt náhodou nepozastaví nebo jak se bude pokračovat dál," uvedl Korec. Podle něj se měla udělat srovnávací studie, která by zajistila větší podporu jedné z variant, tedy postavit novou nemocnici, nebo rekonstruovat a dostavět současný areál.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy