Českem se prohnal silný déšť a vítr. Hasiči řešili popadané stromy i zaplavené domy

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2019 20:26
Hasiči v neděli vyjížděli kvůli nepříznivému počasí na řadě míst republiky k desítkám případů. V Ludslavicích na Kroměřížsku voda odtékající z nedalekého pole zaplavila zhruba 15 rodinných domů. V Praze odklízeli hasiči popadané stromy, v Českém Těšíně zase ulítla kvůli silnému větru střecha.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pražští hasiči odstraňovali zejména popadané stromy a čerpali vodu ze zaplavených komunikací. Vítr a déšť zasáhl hlavně severovýchodní část Prahy. Nejvíce práce měli odpoledne, kdy vyjížděli k deseti případům. V Kyjích uvízlo vozidlo v laguně na silnici, v Satalicích, Kbelích a Kyjích spadl strom přes komunikaci a v Hloubětíně poškodil spadlý strom auto.

V podvečer odstraňovali strom, který spadl na střechu objektu v Papírenské ulici v Bubenči. Pomohl jim při tom jeřáb. Celkem napočítali dvacet technických zásahů kvůli počasí.

Komplikace způsobil silný liják také v Ludslavicích na Kroměřížsku, kde voda odtékající z pole zaplavila 15 rodinných domů. Laguny, které se vytvořily na zahradách, ohrožovaly rodinné domy a zaplavovaly sklepy. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů a vzniklých lagun pomocí kalových a plovoucích čerpadel.

Po prudkém lijáku čerpali hasiči vodu ze sklepů i na několika dalších místech na Zlínsku. Odstraňovali také stromy popadané na komunikace. V souvislosti s odstraňováním následků odpolední bouřky vyjížděli v kraji k dvaceti událostem, uvedl mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Nejvíce výjezdů měli podle ní hasiči na Kroměřížsku. V Chropyni čerpaly jednotky vodu z tělocvičny a výtahové šachty bytového domu, kde vystoupala až do metrové výšky. "V Dřínově hasiči odstraňovali bahno naplavené na cestu. V Kroměříži na ulici Hulínská odčerpávali vodu ze sklepa místní firmy a na ulici Hlávkova ze sklepa domu," uvedla mluvčí.

Ve Chvalčově a Hošticích na Kroměřížsku odstraňovali hasiči stromy spadlé na silnici. Stejný typ zásahu absolvovali také v Bánově a Přečkovicích, místní části Bojkovic na Uherskohradišťsku.

V Českém Těšíně na Karvinsku zase silný vítr strhl střechu autoservisu, která pak poškodila několik zaparkovaných vozů. "Náhlý poryv větru strhnul část střechy dílny autoservisu o rozměrech asi deset na třicet metrů. Ta poškodila několik zaparkovaných vozidel a ještě střechu sousedního objektu," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Během dnešního odpoledne hasiči v Moravskoslezském kraji evidovali v souvislosti s počasím 42 událostí. "Jednalo se hlavně o odstraňování spadlých nebo nebezpečných nakloněných stromů a o čerpání vody ze sklepů, garáží a dalších suterénních a přízemních prostor (17 krát). Všechny události se obešly bez zranění," doplnil Kůdela.

Kvůli větru se také nerozjel horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy