Českem se prohnal silný déšť a vítr. Hasiči řešili popadané stromy i zaplavené domy

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2019 20:26
Hasiči v neděli vyjížděli kvůli nepříznivému počasí na řadě míst republiky k desítkám případů. V Ludslavicích na Kroměřížsku voda odtékající z nedalekého pole zaplavila zhruba 15 rodinných domů. V Praze odklízeli hasiči popadané stromy, v Českém Těšíně zase ulítla kvůli silnému větru střecha.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pražští hasiči odstraňovali zejména popadané stromy a čerpali vodu ze zaplavených komunikací. Vítr a déšť zasáhl hlavně severovýchodní část Prahy. Nejvíce práce měli odpoledne, kdy vyjížděli k deseti případům. V Kyjích uvízlo vozidlo v laguně na silnici, v Satalicích, Kbelích a Kyjích spadl strom přes komunikaci a v Hloubětíně poškodil spadlý strom auto.

V podvečer odstraňovali strom, který spadl na střechu objektu v Papírenské ulici v Bubenči. Pomohl jim při tom jeřáb. Celkem napočítali dvacet technických zásahů kvůli počasí.

Komplikace způsobil silný liják také v Ludslavicích na Kroměřížsku, kde voda odtékající z pole zaplavila 15 rodinných domů. Laguny, které se vytvořily na zahradách, ohrožovaly rodinné domy a zaplavovaly sklepy. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů a vzniklých lagun pomocí kalových a plovoucích čerpadel.

Po prudkém lijáku čerpali hasiči vodu ze sklepů i na několika dalších místech na Zlínsku. Odstraňovali také stromy popadané na komunikace. V souvislosti s odstraňováním následků odpolední bouřky vyjížděli v kraji k dvaceti událostem, uvedl mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Nejvíce výjezdů měli podle ní hasiči na Kroměřížsku. V Chropyni čerpaly jednotky vodu z tělocvičny a výtahové šachty bytového domu, kde vystoupala až do metrové výšky. "V Dřínově hasiči odstraňovali bahno naplavené na cestu. V Kroměříži na ulici Hulínská odčerpávali vodu ze sklepa místní firmy a na ulici Hlávkova ze sklepa domu," uvedla mluvčí.

Ve Chvalčově a Hošticích na Kroměřížsku odstraňovali hasiči stromy spadlé na silnici. Stejný typ zásahu absolvovali také v Bánově a Přečkovicích, místní části Bojkovic na Uherskohradišťsku.

V Českém Těšíně na Karvinsku zase silný vítr strhl střechu autoservisu, která pak poškodila několik zaparkovaných vozů. "Náhlý poryv větru strhnul část střechy dílny autoservisu o rozměrech asi deset na třicet metrů. Ta poškodila několik zaparkovaných vozidel a ještě střechu sousedního objektu," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Během dnešního odpoledne hasiči v Moravskoslezském kraji evidovali v souvislosti s počasím 42 událostí. "Jednalo se hlavně o odstraňování spadlých nebo nebezpečných nakloněných stromů a o čerpání vody ze sklepů, garáží a dalších suterénních a přízemních prostor (17 krát). Všechny události se obešly bez zranění," doplnil Kůdela.

Kvůli větru se také nerozjel horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy