Českem se prohnal silný déšť a vítr. Hasiči řešili popadané stromy i zaplavené domy

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2019 20:26
Hasiči v neděli vyjížděli kvůli nepříznivému počasí na řadě míst republiky k desítkám případů. V Ludslavicích na Kroměřížsku voda odtékající z nedalekého pole zaplavila zhruba 15 rodinných domů. V Praze odklízeli hasiči popadané stromy, v Českém Těšíně zase ulítla kvůli silnému větru střecha.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pražští hasiči odstraňovali zejména popadané stromy a čerpali vodu ze zaplavených komunikací. Vítr a déšť zasáhl hlavně severovýchodní část Prahy. Nejvíce práce měli odpoledne, kdy vyjížděli k deseti případům. V Kyjích uvízlo vozidlo v laguně na silnici, v Satalicích, Kbelích a Kyjích spadl strom přes komunikaci a v Hloubětíně poškodil spadlý strom auto.

V podvečer odstraňovali strom, který spadl na střechu objektu v Papírenské ulici v Bubenči. Pomohl jim při tom jeřáb. Celkem napočítali dvacet technických zásahů kvůli počasí.

Komplikace způsobil silný liják také v Ludslavicích na Kroměřížsku, kde voda odtékající z pole zaplavila 15 rodinných domů. Laguny, které se vytvořily na zahradách, ohrožovaly rodinné domy a zaplavovaly sklepy. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů a vzniklých lagun pomocí kalových a plovoucích čerpadel.

Po prudkém lijáku čerpali hasiči vodu ze sklepů i na několika dalších místech na Zlínsku. Odstraňovali také stromy popadané na komunikace. V souvislosti s odstraňováním následků odpolední bouřky vyjížděli v kraji k dvaceti událostem, uvedl mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Nejvíce výjezdů měli podle ní hasiči na Kroměřížsku. V Chropyni čerpaly jednotky vodu z tělocvičny a výtahové šachty bytového domu, kde vystoupala až do metrové výšky. "V Dřínově hasiči odstraňovali bahno naplavené na cestu. V Kroměříži na ulici Hulínská odčerpávali vodu ze sklepa místní firmy a na ulici Hlávkova ze sklepa domu," uvedla mluvčí.

Ve Chvalčově a Hošticích na Kroměřížsku odstraňovali hasiči stromy spadlé na silnici. Stejný typ zásahu absolvovali také v Bánově a Přečkovicích, místní části Bojkovic na Uherskohradišťsku.

V Českém Těšíně na Karvinsku zase silný vítr strhl střechu autoservisu, která pak poškodila několik zaparkovaných vozů. "Náhlý poryv větru strhnul část střechy dílny autoservisu o rozměrech asi deset na třicet metrů. Ta poškodila několik zaparkovaných vozidel a ještě střechu sousedního objektu," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Během dnešního odpoledne hasiči v Moravskoslezském kraji evidovali v souvislosti s počasím 42 událostí. "Jednalo se hlavně o odstraňování spadlých nebo nebezpečných nakloněných stromů a o čerpání vody ze sklepů, garáží a dalších suterénních a přízemních prostor (17 krát). Všechny události se obešly bez zranění," doplnil Kůdela.

Kvůli větru se také nerozjel horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy