Za nabízení filmů ke stažení dostal muž podmínku

ČTK ČTK
23. 5. 2012 11:58
Moderátor internetového fóra dostal trest 1,5 roku s tříletou podmínkou

Zlín - Okresní soud ve Zlíně uložil devětadvacetiletému Miroslavu Ocelíkovi za kopírování filmů trest 1,5 roku podmíněně odložený na tři roky.

Podle obžaloby muž jako moderátor internetového fóra Warcenter na něj bez jakéhokoliv oprávnění umísťoval odkazy na filmy a seriály. Ocelíkovi hrozilo za porušení autorského práva šest měsíců až pět let vězení a peněžitý trest.

Podle policie dal muž od září 2006 na internet celkem 2066 audiovizuálních děl, například filmů a televizních seriálů, které jsou chráněné autorským zákonem. Kriminalisté ho při domovní prohlídce přistihli při činu, neboť právě na web nahrával další filmy.

Ve Zlínském kraji jde podle policie o nejrozsáhlejší případ nelegálního sdílení filmů a seriálů.

Kromě podmíněného trestu soud rozhodl o propadnutí stolního počítače a téměř 2000 DVD a CD. Obžalovaný muž působil na diskusním fóru pod přezdívkou Nerez.

Ocelík vinu doznal, celé hlavní líčení trvalo asi jen 30 minut.

"Viděl jsem to na internetu a už to jelo," řekl u soudu. Dodal, že z umístění filmů na internet neměl kromě kreditů na další stahování žádný prospěch.

Soudce Ivo Krinke vynesl stejný trest, jaký navrhovala státní zástupkyně, která se podobně jako Ocelík vzdala práva na odvolání. Rozsudek tak nabyl právní moci. Kromě podmíněného trestu soud rozhodl o propadnutí počítače s příslušenstvím.

Obhájce: Jedná se jen o potenciální ušlý zisk

Obžalovaný působil na diskusním fóru pod přezdívkou Nerez. Podle České protipirátské unie nejprve nahrával nelegální kopie na servery RapidShare a CzShare. Později prý začal využívat službu Multiload, prostřednictvím které nahrával filmy a seriály na hlavní české filehostingové servery.

Například český film Jana Svěráka Vratné lahve umístil na internet ve 25 kopiích, americký snímek Transformers: Pomsta poražených v 18 kopiích či komedii Taková normální rodinka v 16 kopiích.

Česká protipirátská unie způsobenou škodu vyčíslila na více než 80 milionů korun. Zlínský soud však poškozené odkázal s nárokem na náhradu škody na řízení ve věcech občanskoprávních.

Podle obhájce Aleše Dufka nebylo o Ocelíkově vině pochyb, ale nároky poškozených jsou přehnané.

"Nemíníme zpochybňovat právo na soukromé vlastnictví. Tady došlo k jeho porušení a takové jednání je trestné. Na druhé straně nárok společností, které disponují s duševním vlastnictvím, nám přišel absolutně nepřiměřený. Jedná se v podstatě o jakýsi potenciální ušlý zisk, který nelze takto uplatňovat," řekl Dufek.

 

Právě se děje

Další zprávy