Kdo nejvíce krade programy? Mladý muž z východní Evropy

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 5. 2012 15:26
Česko tvoří ve východní Evropě výjimku. Pouze ve dvanácti zemích ve světě stahují méně než my
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Typickým softwarovým pirátem v Evropské unii je mladý muž. Právě muži se přiznali ke dvěma třetinám všech stažených programů. Ve více než polovině případů jim bylo mezi 25 a 44 lety. Po šestnácti procentech pirátů se řadilo do věkových skupin 18 až 24 let a 45 až 54 let.

Dohromady nelegální programy stahuje 48 procent všech uživatelů v EU. Vyplývá to z výzkumu skupiny Business Software Alliance (BSA).

Míra pirátství je podle BSA vysoká především ve východní Evropě. V Rumunsku krade software 64 procent všech uživatelů, v Bulharsku 63 procent. Pozadu nezůstávají ani Polsko, Lotyšsko a Litva, kde podíl počítačů s nelegálními programy přesahuje padesát procent. V České republice se loni jednalo o 35 procent, což nás řadí na třinácté nejlepší místo ve světě.

Celkově měli v loňském roce uživatelé v EU na svých počítačích nakradený software za 10,4 miliardy euro (265,3 miliardy Kč), uvádí server EU Observer. Na počítačích u čtyř tisíc respondentů, u nichž BSA svůj výzkum provedla, byla celkově stažená jedna třetina všech programů.

Pravidelně v Evropské unii stahuje 22 procent uživatelů, k výjimečné krádeži softwaru se přiznalo 26 procent respondentů. Že používají zásadně nelicencované programy, sdělila tři procenta Evropanů. Naopak 27 procent dotázaných nestahuje vůbec, protože si jsou dle svých slov vědomi možných rizik.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nakupujte software legálně.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy