Kdo nejvíce krade programy? Mladý muž z východní Evropy

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 5. 2012 15:26
Česko tvoří ve východní Evropě výjimku. Pouze ve dvanácti zemích ve světě stahují méně než my
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Typickým softwarovým pirátem v Evropské unii je mladý muž. Právě muži se přiznali ke dvěma třetinám všech stažených programů. Ve více než polovině případů jim bylo mezi 25 a 44 lety. Po šestnácti procentech pirátů se řadilo do věkových skupin 18 až 24 let a 45 až 54 let.

Dohromady nelegální programy stahuje 48 procent všech uživatelů v EU. Vyplývá to z výzkumu skupiny Business Software Alliance (BSA).

Míra pirátství je podle BSA vysoká především ve východní Evropě. V Rumunsku krade software 64 procent všech uživatelů, v Bulharsku 63 procent. Pozadu nezůstávají ani Polsko, Lotyšsko a Litva, kde podíl počítačů s nelegálními programy přesahuje padesát procent. V České republice se loni jednalo o 35 procent, což nás řadí na třinácté nejlepší místo ve světě.

Celkově měli v loňském roce uživatelé v EU na svých počítačích nakradený software za 10,4 miliardy euro (265,3 miliardy Kč), uvádí server EU Observer. Na počítačích u čtyř tisíc respondentů, u nichž BSA svůj výzkum provedla, byla celkově stažená jedna třetina všech programů.

Pravidelně v Evropské unii stahuje 22 procent uživatelů, k výjimečné krádeži softwaru se přiznalo 26 procent respondentů. Že používají zásadně nelicencované programy, sdělila tři procenta Evropanů. Naopak 27 procent dotázaných nestahuje vůbec, protože si jsou dle svých slov vědomi možných rizik.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nakupujte software legálně.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy