Nové tresty za kradený software. Hlídat musí šéf

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 3. 2012 10:30
Dosud bylo nutné prokázat vinu jednotlivci, to ale snižovalo naději na trest za podvod
Piráti od Baltu. Nad pódiem Divadla na Vinohradech vlála během koncertu Akvaria tradiční bukanýrská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty
Piráti od Baltu. Nad pódiem Divadla na Vinohradech vlála během koncertu Akvaria tradiční bukanýrská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty | Foto: Pavel Vondra

Praha - Podnikatelé si budou muset přísněji hlídat, zda jejich zaměstnanci pracují s legálním softwarem. Nově za používání pirátských programů totiž budou odpovídat celé firmy.

Doposud platilo, že společnosti musely prokázat vinu konkrétní osobě. To však snižovalo naději poškozeného, že v soudním řízení dosáhne nějaké kompenzace.

"Většinou se navzájem obviňují správci IT a vrcholový management firmy," komentuje tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Na stíhání podniku dojde právě tehdy, pokud se nepodaří prokázat vinu jednotlivci. "Statutární zástupci se již nebudou moci vymlouvat na to, že o pirátství nic nevěděli," doplňuje Hlaváč.

Programy kradou spíše malé firmy

Změna pravidel podle něj sníží míru pirátství v tuzemských firmách o několik procent. Aktuálně je v českých společnostech kradených 36 procent programů v hodnotě 3,7 miliardy korun.

Nejvíce pirátů se přitom vyskytuje mezi malými a středně velkými firmami, které mají deset až sto zaměstnanců. Co se týká odvětví, převažují podniky v oblasti logistiky, designu nebo grafiky.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec) a software pro grafiky (Adobe, Corel).

Jak BSA varuje, v letošním roce by také měla vzrůst průměrná pokuta, kterou firmy, u nichž se zjistí používání nelegálních programů, zaplatí. Průměrně by tato částka měla činit 286 tisíc korun, tedy o deset procent více než loni.

Řada společností ale ve skutečnosti uhradí více - nejvyšší sankce se loni vyšplhaly až k 700 tisícům korun. Uvedená částka přitom představuje pouze pokutu, náklady na soud a právní zastoupení nezahrnuje.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy