Nové tresty za kradený software. Hlídat musí šéf

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 3. 2012 10:30
Dosud bylo nutné prokázat vinu jednotlivci, to ale snižovalo naději na trest za podvod
Piráti od Baltu. Nad pódiem Divadla na Vinohradech vlála během koncertu Akvaria tradiční bukanýrská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty
Piráti od Baltu. Nad pódiem Divadla na Vinohradech vlála během koncertu Akvaria tradiční bukanýrská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty | Foto: Pavel Vondra

Praha - Podnikatelé si budou muset přísněji hlídat, zda jejich zaměstnanci pracují s legálním softwarem. Nově za používání pirátských programů totiž budou odpovídat celé firmy.

Doposud platilo, že společnosti musely prokázat vinu konkrétní osobě. To však snižovalo naději poškozeného, že v soudním řízení dosáhne nějaké kompenzace.

"Většinou se navzájem obviňují správci IT a vrcholový management firmy," komentuje tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Na stíhání podniku dojde právě tehdy, pokud se nepodaří prokázat vinu jednotlivci. "Statutární zástupci se již nebudou moci vymlouvat na to, že o pirátství nic nevěděli," doplňuje Hlaváč.

Programy kradou spíše malé firmy

Změna pravidel podle něj sníží míru pirátství v tuzemských firmách o několik procent. Aktuálně je v českých společnostech kradených 36 procent programů v hodnotě 3,7 miliardy korun.

Nejvíce pirátů se přitom vyskytuje mezi malými a středně velkými firmami, které mají deset až sto zaměstnanců. Co se týká odvětví, převažují podniky v oblasti logistiky, designu nebo grafiky.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec) a software pro grafiky (Adobe, Corel).

Jak BSA varuje, v letošním roce by také měla vzrůst průměrná pokuta, kterou firmy, u nichž se zjistí používání nelegálních programů, zaplatí. Průměrně by tato částka měla činit 286 tisíc korun, tedy o deset procent více než loni.

Řada společností ale ve skutečnosti uhradí více - nejvyšší sankce se loni vyšplhaly až k 700 tisícům korun. Uvedená částka přitom představuje pouze pokutu, náklady na soud a právní zastoupení nezahrnuje.


 

Právě se děje

před 18 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 34 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy