Nové tresty za kradený software. Hlídat musí šéf

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 3. 2012 10:30
Dosud bylo nutné prokázat vinu jednotlivci, to ale snižovalo naději na trest za podvod
Piráti od Baltu. Nad pódiem Divadla na Vinohradech vlála během koncertu Akvaria tradiční bukanýrská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty
Piráti od Baltu. Nad pódiem Divadla na Vinohradech vlála během koncertu Akvaria tradiční bukanýrská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty | Foto: Pavel Vondra

Praha - Podnikatelé si budou muset přísněji hlídat, zda jejich zaměstnanci pracují s legálním softwarem. Nově za používání pirátských programů totiž budou odpovídat celé firmy.

Doposud platilo, že společnosti musely prokázat vinu konkrétní osobě. To však snižovalo naději poškozeného, že v soudním řízení dosáhne nějaké kompenzace.

"Většinou se navzájem obviňují správci IT a vrcholový management firmy," komentuje tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Na stíhání podniku dojde právě tehdy, pokud se nepodaří prokázat vinu jednotlivci. "Statutární zástupci se již nebudou moci vymlouvat na to, že o pirátství nic nevěděli," doplňuje Hlaváč.

Programy kradou spíše malé firmy

Změna pravidel podle něj sníží míru pirátství v tuzemských firmách o několik procent. Aktuálně je v českých společnostech kradených 36 procent programů v hodnotě 3,7 miliardy korun.

Nejvíce pirátů se přitom vyskytuje mezi malými a středně velkými firmami, které mají deset až sto zaměstnanců. Co se týká odvětví, převažují podniky v oblasti logistiky, designu nebo grafiky.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec) a software pro grafiky (Adobe, Corel).

Jak BSA varuje, v letošním roce by také měla vzrůst průměrná pokuta, kterou firmy, u nichž se zjistí používání nelegálních programů, zaplatí. Průměrně by tato částka měla činit 286 tisíc korun, tedy o deset procent více než loni.

Řada společností ale ve skutečnosti uhradí více - nejvyšší sankce se loni vyšplhaly až k 700 tisícům korun. Uvedená částka přitom představuje pouze pokutu, náklady na soud a právní zastoupení nezahrnuje.


 

Právě se děje

před 27 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy