V zoo ve Zlíně se narodilo první mládě antilopy koňské. Je v pořádku, řekl zoolog

ČTK ČTK
28. 5. 2016 10:35
Ve zlínské zoologické zahradě se poprvé narodilo mládě antilopy koňské. Na svět přišlo na začátku května. Matkou je desetiletá samice Audrey, kterou zlínská zoo získala před dvěma lety z Anglie. Po prvních vyšetřeních je zřejmé, že se narodil sameček. "Mládě je zcela v pořádku, krásně přibírá, matka se vzorně stará," uvedl zoolog Kamil Čihák. Malý sameček je se svou matkou zatím v chovatelském zázemí. Samice Audrey byla původně v zoo sama s jedním samcem, nyní zahrada pořídila další tři samice ze Dvora Králové. Zatím jsou odděleny, jednu skupinku vytvoří až poté, co mládě povyroste a bude samostatnější. Ošetřovatelé doufají, že se skupina rozroste a narodí se další mláďata.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Červený
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy