Nově narozené slůně se poprvé ukázalo návštěvníkům pražské zoo, do sloní rodiny zapadlo

ČTK ČTK
7. 4. 2016 16:22
Nedávno narozené slůně mohli v pražské zoo návštěvníci poprvé pozorovat ve čtvrtek. Bylo k vidění v pavilonu slonů, kam jej chovatelé pustili, aby se seznámilo s dalšími členy stáda. Do kontaktu přišlo po své matce Janitě ve středu se slonicí Tamarou a nyní také se slonicemi Donnou a Sitou, které jej přijaly dobře. Návštěvníci slůněti nevadí, galerie, z níž jej mohou lidé pozorovat, je poměrně vysoko a navíc je tvořena vrstveným sklem, které brání zvukům zvenčí. Nyní chovatelé očekávají fázi, kdy bude mládě přibírat na váze a čeká jej seznámení se zbytkem stáda.
Slonice Tamara a Janita s malým slůnětem
Slonice Tamara a Janita s malým slůnětem | Foto: ZOO Praha

Praha - Sloního samečka, který přišel na svět v úterý, mohli ve čtvrtek poprvé vidět návštěvníci pražské zoologické zahrady. Mohli ho pozorovat ve vnitřní expozici pavilonu slonů. Slůně se také seznámilo s dalšími dvěma členkami stáda, Donnou a Sitou. Původně se mělo dnes seznamovat se samicemi Gulab a Shanti, ale chovatelé ráno změnili plán.

"Noční pozorování nám ukázalo, že se o něj velmi pozitivně zajímají Donna a Sita, které jsme k němu chtěli pouštět až na konec. Využili jsme tohoto zájmu a pustili jsme je ke slůněti," řekl kurátor savců Pavel Brandl.

Stejně jako ve středu, kdy se slůně seznamovalo se slonicí Tamarou, byl i tentokrát kontakt úspěšný. "Donnu možná zpočátku víc zajímalo nabízené seno než to, že je ve stáji přírůstek v podobě mláděte. Když bylo dožráno, tak ke kontaktu došlo," řekl Brandl.

Asi největším živlem při seznamování byla podle něj Sita, tříleté a tunové slůně. Zkoušela mládě provokovat a naznačila i nějaký výpad jeho směrem. "V těchto situacích velmi hezky zafungovaly Tamara s Janitou, které udělaly takový dvojblok, slůně obklopily a Sitě zabránily dělat nějaké nepřístojnosti," doplnil kurátor.

Trochu nemotorné slůně se na nejistých nohách batolilo poblíž své matky Janity. Návštěvníci, kteří mohou slony pozorovat z prosklené galerie, ho nerušili. "Veřejnost sloni příliš nevnímají. Ta galerie je jednak vysoko a jednak se skrz to vrstvené sklo nepřenášejí žádné zvuky," uvedl Brandl.

První slůně, které je stoprocentně pražské

Slůně porodila samice slona indického Janita, je to její první mládě. Novorozený sameček se zapsal do historie pražské zoo jako první slůně, které se v ní nejen narodilo, ale bylo i počato. Otcem je samec Mekong, který slůně zplodil ještě před svým odchodem do jiné zoo. Matka Janita se o mládě stará dobře, sameček je čiperný a pravidelně od ní pije.

Slůně i jeho matka mají za sebou kritických 48 hodin po porodu. Slůně ale čekají ještě další úskalí. "Teď jsme ve třetí kritické fázi, což je seznamování se zbytkem stáda a fyzický růst slůněte. Potřebujeme vidět, že se začíná zaoblovat, nabírat nějaký objem. Až ta situace bude stabilizovaná, tak se ho pokusíme znovu zvážit, abychom viděli, jak se vyvíjí jeho hmotnost," řekl Brandl.

Z úterního porodu mohou pražští chovatelé čerpat zkušenosti pro podzimní porod Tamary. Byli rádi, že Janita rodila jako první. "Protože Janita je vyzrálý, sebevědomý slon s perfektní fyzickou kondicí, Tamara je taková trochu problémová povaha. To, že jsme si to mohli vyzkoušet na té jednodušší slonici, pro nás určitě bude přínosem," dodal Brandl.

 

Právě se děje

Další zprávy