Znalec: Za smrt čtyř dívek při rallye v Lopeníku může řidič

ČTK ČTK
22. 9. 2014 16:05
Chybou podle experta bylo, že řidič dupl na brzdu. Kdyby to neudělal, jel by dále po silnici a nic by se nestalo.
Nehoda v Lopeníku
Nehoda v Lopeníku | Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Za předloňskou tragédii při rallye v Lopeníku, při níž zemřely čtyři dívky, může řidič, řekl u uherskohradišťského soudu znalec z oboru dopravy František Kropáč.

Kdyby řidič nedupl na brzdu, nic by se nestalo, jel by dále po silnici, mínil Kropáč. Řidič obviněn nebyl, jel závod na uzavřené trati. U soudu se ale zpovídá traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z míst poblíž trati.

Vůz Mitsubishi Lancer řídil advokát Michael Bartončík. Auto podle Kropáče zanechalo na horizontu několik desítek metrů před místem střetu brzdné stopy. Podle znalce řidič brzdil kvůli tomu, že se na horizontu nacházela prohlubeň.

Řidič odmítl, že by chyboval

Místem Bartončík projel rychlostí přes 150 kilometrů v hodině, některá auta tudy jela i rychleji. "Mezní rychlost byla 200 kilometrů za hodinu. Nebylo nutné, aby řidič při průjezdu prohlubní reagoval intenzivním brzděním," uvedl znalec.

Dodal, že automobil začal být po dupnutí na brzdu směrově nestabilní a dostával se do smyku. Vyjel mimo vozovku a po nárazu do kanálové vpusti se podle znalce stal neovladatelným. Následně smetl před domem dívky a skončil v betonovém základu plotu.

Bartončík den po nehodě uvedl, že při průjezdu úsekem preventivně brzdil. U soudu v únoru odmítl, že by chyboval. Upozornil stejně jako krátce po neštěstí na vliv větru i na možnou technickou závadu.

Kropáč v pondělí u soudu technickou závadu na autě vyloučil. Vítr měl podle znalce na nehodu vliv, ale nikoli dominantní.

"Bylo poměrně větrno, vítr foukal zprava ve směru jízdy řidiče vozidla. Boční poryv větru se ale až tak na vzniku směrové nestability vozidla nepodílel. Navíc kdyby řidič na vítr reagoval natáčením volantu, vozidlo by vlevo nevyjelo," mínil Kropáč.

Třiadvacetiletý Plášek čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti a těžké újmy na zdraví z nedbalosti. Mladík, jemuž hrozí až šest let vězení, vinu odmítá. Hlavní líčení bude pokračovat 1. a 8. prosince. Podle předsedy senátu Jiřího Přibyla se budou přehrávat videozáznamy z kamer na závodních vozech, na druhém hlavním líčení by mohl být vynesen rozsudek.

Tragédie, při které zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, se stala 10. listopadu 2012. Podle policie pořadatel nepochybil. Podle hlavního pořadatele by se tragédie nestala, kdyby Plášek dívky za zakázaného prostoru vykázal či zavolal vedoucímu rychlostní zkoušky, aby závod přerušil.

Plášek poukázal na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení. To tvrdili i příbuzní obětí. Pořadatelé ale uvedli, že lokalita označená byla.

Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka nebyli dobrovolníci z Lopeníku a okolí dostatečně kvalifikovaní na to, aby závod zvládli. Pořadatelé mu prý slíbili, že na trati budou lidé, kteří mají zkušenosti ze zlínské Barum Rally. Podle starosty nebylo okolí trati dostatečně označené a lidé nevěděli, kde se mají pohybovat. To řekli i někteří další svědci.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy