Podle starosty Lopeníku může za neštěstí pořadatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2014 14:51
Podle něho byla příprava rallye podceněna a komisaři nedostatečně kvalifikovaní.
Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Pořadatelská služba při předloňské Autogames RallyShow Uherský Brod, při které zemřely v Lopeníku na Slovácku čtyři dívky, byla podle obyvatel obce nedostatečná.

Starosta Antonín Dulínek u soudu uvedl, že ho hlavní pořadatel Petr Bujáček ujistil, že pořadateli budou profesionálové, kteří mají zkušenosti ze zlínské Barum Rally. S hrůzou pak starosta zjistil, jak řekl, že závod pořádají dobrovolní hasiči.

Podle něj nebyli dobrovolníci z Lopeníku a okolí dostatečně kvalifikovaní na to, aby závod zvládli. "Vinu za to nese hlavní pořadatel," uvedl starosta. Doplnil, že Bujáček se ho před rallye ptal, zda se obyvatelé obce mohou do pořádání zapojit.

"Řekl jsem mu, že nikdo s takovým závodem nemá zkušenosti," uvedl Dulínek. Podle něj navíc nebylo okolí trati dostatečně označené a lidé nevěděli, kde se mají pohybovat.

"Červenobílé pásky bral člověk logicky tak, že znamenají zákaz vstupu. Po závodu nám ale vysvětlovali, že to byla divácká zóna. Selský rozum nad tím zůstává stát," doplnil Dulínek. Dodal, že pořadatelé sice na stromy u trati před závodem rozmisťovali cedulky s nápisem 'zakázaný prostor', ale řadu z nich prý před startem rallye odnesl silný vítr.

"V době závodu jich tak mohla být na svém místě jen část," mínil Dulínek.

Kvůli tragédii je před soudem jako jediný viník dvaadvacetiletý traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z nebezpečného místa u trati, kde do nich poté ve vysoké rychlosti najel závodní vůz.

Až šest let vězení

Za usmrcení z nedbalosti a těžkou újmu na zdraví z nedbalosti mu hrozí až šest let vězení. Plášek vinu odmítá. Poukázal na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení.

Pláška z tragédie neviní někteří pozůstalí a ani starosta Lopeníku. "To je ten poslední mraveneček, který těžko co dokáže ovlivnit. Kolikrát lidé neposlechnou ani veřejné činitele, natož aby mladý dvacetiletý kluk měl nějakou autoritu a dokázal třeba vykázat diváky z trati. Vinu nese v každém případě řidič a hlavní pořadatelé," míní Dulínek.

U soudu vypovídala i sestra a otec dvou dívek, které přišly při zmíněné rallye o život. Podle nich také nebylo místo nehody nikterak označené.

Otec dívky: Místo nebylo označené

"Nevěděli jsme, že tam nemůžeme stát. Nikdo nám nic neřekl," líčila mladá žena. "Na sloupu před domem byla jen prázdná fólie, žádná cedule se zákazem vstupu. Pásku a ceduli tam pořadatelé dávali až po nehodě," doplnil její otec. Pořadatelé však již dříve uvedli, že lokalita označená byla.

Podle Bujáčka by se tragédie nestala, pokud by Plášek dívky ze zakázaného prostoru vykázal či zavolal vedoucímu rychlostní zkoušky, aby závod přerušil. Tragédie, při které zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, se stala 10. listopadu 2012. Podle policie pořadatel nepochybil.

Obviněn nebyl ani řidič, který jel závod na uzavřené trati, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Vůz byl podle majitele, který ho řidiči pronajal, 'naprosto v pořádku'.

Hlavní líčení pokračuje 28. dubna a 5. května. Soud hodlá vyslechnout další svědky včetně znalce z oboru dopravy, zřejmě se budou přehrávat i videozáběry z rallye. Pokud nebude poté třeba důkazy doplnit, mohl by být podle předsedy senátu v květnu vynesen rozsudek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy