Podle starosty Lopeníku může za neštěstí pořadatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2014 14:51
Podle něho byla příprava rallye podceněna a komisaři nedostatečně kvalifikovaní.
Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Pořadatelská služba při předloňské Autogames RallyShow Uherský Brod, při které zemřely v Lopeníku na Slovácku čtyři dívky, byla podle obyvatel obce nedostatečná.

Starosta Antonín Dulínek u soudu uvedl, že ho hlavní pořadatel Petr Bujáček ujistil, že pořadateli budou profesionálové, kteří mají zkušenosti ze zlínské Barum Rally. S hrůzou pak starosta zjistil, jak řekl, že závod pořádají dobrovolní hasiči.

Podle něj nebyli dobrovolníci z Lopeníku a okolí dostatečně kvalifikovaní na to, aby závod zvládli. "Vinu za to nese hlavní pořadatel," uvedl starosta. Doplnil, že Bujáček se ho před rallye ptal, zda se obyvatelé obce mohou do pořádání zapojit.

"Řekl jsem mu, že nikdo s takovým závodem nemá zkušenosti," uvedl Dulínek. Podle něj navíc nebylo okolí trati dostatečně označené a lidé nevěděli, kde se mají pohybovat.

"Červenobílé pásky bral člověk logicky tak, že znamenají zákaz vstupu. Po závodu nám ale vysvětlovali, že to byla divácká zóna. Selský rozum nad tím zůstává stát," doplnil Dulínek. Dodal, že pořadatelé sice na stromy u trati před závodem rozmisťovali cedulky s nápisem 'zakázaný prostor', ale řadu z nich prý před startem rallye odnesl silný vítr.

"V době závodu jich tak mohla být na svém místě jen část," mínil Dulínek.

Kvůli tragédii je před soudem jako jediný viník dvaadvacetiletý traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z nebezpečného místa u trati, kde do nich poté ve vysoké rychlosti najel závodní vůz.

Až šest let vězení

Za usmrcení z nedbalosti a těžkou újmu na zdraví z nedbalosti mu hrozí až šest let vězení. Plášek vinu odmítá. Poukázal na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení.

Pláška z tragédie neviní někteří pozůstalí a ani starosta Lopeníku. "To je ten poslední mraveneček, který těžko co dokáže ovlivnit. Kolikrát lidé neposlechnou ani veřejné činitele, natož aby mladý dvacetiletý kluk měl nějakou autoritu a dokázal třeba vykázat diváky z trati. Vinu nese v každém případě řidič a hlavní pořadatelé," míní Dulínek.

U soudu vypovídala i sestra a otec dvou dívek, které přišly při zmíněné rallye o život. Podle nich také nebylo místo nehody nikterak označené.

Otec dívky: Místo nebylo označené

"Nevěděli jsme, že tam nemůžeme stát. Nikdo nám nic neřekl," líčila mladá žena. "Na sloupu před domem byla jen prázdná fólie, žádná cedule se zákazem vstupu. Pásku a ceduli tam pořadatelé dávali až po nehodě," doplnil její otec. Pořadatelé však již dříve uvedli, že lokalita označená byla.

Podle Bujáčka by se tragédie nestala, pokud by Plášek dívky ze zakázaného prostoru vykázal či zavolal vedoucímu rychlostní zkoušky, aby závod přerušil. Tragédie, při které zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, se stala 10. listopadu 2012. Podle policie pořadatel nepochybil.

Obviněn nebyl ani řidič, který jel závod na uzavřené trati, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Vůz byl podle majitele, který ho řidiči pronajal, 'naprosto v pořádku'.

Hlavní líčení pokračuje 28. dubna a 5. května. Soud hodlá vyslechnout další svědky včetně znalce z oboru dopravy, zřejmě se budou přehrávat i videozáběry z rallye. Pokud nebude poté třeba důkazy doplnit, mohl by být podle předsedy senátu v květnu vynesen rozsudek.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy