Instrukce k rallye Lopeník nebyly podle komisařů jasné

ČTK ČTK
12. 2. 2014 12:58
U soudu ve středu vypovídali další traťoví komisaři, školení prý nebylo důkladné.
Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Někteří traťoví komisaři předloňské Autogames RallyShow Uherský Brod, při níž zemřely čtyři dívky, uvedli, že školení před závodem nebylo dostatečné.

Na údajné nedostatky upozornil i obžalovaný Petr Plášek, který podle obžaloby pustil jako traťový komisař v rozporu se svými povinnostmi dívky k trati. Pořadatelé však tvrzení, že školení nebylo dostatečné, odmítají. Pláškovi, který vinu odmítá, hrozí až šest let.

Před tragickým závodem, který se konal 10. listopadu 2012, se uskutečnila dvě školení. Na začátku měsíce se adepti na traťové komisaře sešli v kulturním domě v Uherském Brodě.

Tam školení podle vyslýchaných svědků zahrnovalo poučení o bezpečnosti i o povinnostech komisařů včetně toho, kde mají stát a co mají dělat, když diváci jejich pokynů neuposlechnou. Školení doprovázela i prezentace a promítání videí z jiných rallye.

V den závodu pak byli v hasičské zbrojnici v Březové proškoleni pořadatelé, kteří nemohli do Uherského Brodu přijet, i náhradníci, kteří nastoupili na místa lidí, jež pořádání na poslední chvíli odřekli. Účastnil se ho i Plášek.

Podle Richarda Juráska, velitele dobrovolných hasičů z Březové, do jehož skupiny byl zařazen i obžalovaný, začalo školení plánované na 10:00 se zpožděním asi 45 minut a trvalo ani ne půl hodiny.

"Bylo to uspěchané, se školením v Uherském Brodě se nedalo porovnat. Možná se tomu ani nedá říkat školení, například se tam nic nepromítalo," uvedl Jurásek. Dodal, že v hasičské zbrojnici se školilo asi 30 lidí včetně tří později zemřelých dívek.

Jedním z účastníků byl i další dobrovolný hasič z Březové Tomáš Machala, který školení v Uherském Brodě nestihl z pracovních důvodů. S instruktáží v Březové spokojen nebyl.

Otec jedné z dívek: Komisař za neštěstí nemůže

"Byla chaotická a hodně krátká. Rozhodně jsem po školení necítil, že vím dost o tom, kde mohou lidé stát," řekl novinářům Machala. Pořadatelé v úterý u soudu uvedli, že školení komisařů bylo dostatečné.

Podle nich měli všichni navíc ještě dost času, aby si před závodem přečetli příručku, kterou při školení každý traťový komisař obdržel. Všichni také podle nich věděli, že nemají chodit vedle tratě, stát pod horizontem a mají z těchto míst vyhánět lidi.

Podle státního zástupce se Plášek dopustil usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle obžaloby opustil jemu svěřené místo a nevykázal dívky z nebezpečných míst poblíž trati. Plášek uvedl, že je v kontaktu s rodinami zemřelých a že ho snad z tragédie neviní.

Otec jedné z dívek novinářům řekl, že za to, co se stalo, nemůže Plášek, ale řidič. Podle něj také nebyli traťoví komisaři dostatečně proškoleni. Poškození se v trestním řízení domáhají celkem zhruba 20 milionů korun.

Podle Pláška na místě nehody nebylo žádné značení. Traťoví komisaři však potvrdili, že cedule s nápisem zákaz vstupu nebo páskou vymezené divácké zóny při závodě byly. Podle Juráska přesto lidi nešlo uhlídat, neboť mezi pořadateli byly velké rozestupy.

Komisaři však potvrdili tvrzení pořadatelů, podle něhož měli v případě, že diváky nezvládnou, zavolat vedoucímu rychlostní zkoušky, který by závod přerušil. Podle policie pořadatelé nepochybili, obviněn nebyl ani řidič, který jel závod na uzavřené trati.

 

Právě se děje

Další zprávy