Soud osvobodil úřednici, měla nevýhodně kupovat pozemky

ČTK ČTK
17. 9. 2012 16:50
Bývalá zaměstnankyně uherskohradišťské radnice si již odpykává 6 let za podvody

Uherské Hradiště - Okresní soud v Uherském Hradišti v pondělí zprostil bývalou úřednici tamní radnice Milenu Motyčkovou obžaloby z toho, že nevýhodným odkupem pozemků připravila město o 3,6 milionu korun. Rozsudek není pravomocný. Motyčková vinu odmítla.

Osmačtyřicetileté ženě hrozily tři roky až deset let vězení. Už si přitom odpykává pravomocný trest šest let a tři měsíce, který jí soudy dříve uložily za podvody.

Podle obžaloby se žena dopustila zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku a podvodu.

Uherskohradišťský soud začal věc projednávat už v březnu 2010. Loni v únoru ale trestní stíhání zastavil. Důvodem byl právě trest, který Motyčková dostala v jiném případu.

Podle předsedy senátu Jiřího Přibyla by se tak případný další uložený trest jevil jako bezvýznamný. S tím však nesouhlasila nadřízená zlínská pobočka Krajského soudu v Brně, která případ vrátila okresnímu soudu.

Senát tak v dubnu začal vyslýchat další svědky a nyní ve věci rozhodl.

Podle obžaloby Motyčková jako odborná referentka odboru správy majetku města nerespektovala rozhodnutí zastupitelů a vědomě nevýhodně odkupovala pozemky od soukromých vlastníků.

V letech 1999 až 2006 údajně uzavřela 16 smluv, kvůli nimž prý město zaplatilo o 3,584 milionu korun navíc. Žena vinu odmítala a připouštěla pouze několik "pracovních pochybení".

Soud: Motyčková nebyla v pozici úředníka

Ke stejnému závěru dospěl v pondělí i soud. Jelikož si státní zástupce ponechal lhůtu pro podání odvolání, rozsudek zatím nenabyl právní moci.

"Obžalovaná v žádném případě neuzavírala jménem města jako kupujícím kupní smlouvy s vlastníky předmětných pozemků, ale tyto kupní smlouvy uzavírali za město předchozí starostové Ladislav Šupka a Libor Karásek," uvedl Přibyl.

Podle soudu navíc Motyčková nejednala jako veřejný činitel, tedy nebyla v pozici úředníka, který by někomu jinému ukládal povinnosti. Její činnost podle senátu souvisela pouze s obchodními aktivitami města jako právnické osoby.

Přibyl naznačil, že kontrolní mechanismy na uherskohradišťské radnici nebyly v inkriminované době bez závad.

"Soud zjistil, že smlouvy, které za město uzavírali bývalí starostové, s největší pravděpodobností neprošly všemi odbory, kterými projít měly. Z oběhových lístků, které byly připojeny ke smlouvám, soud zjistil, že zde chybí podpisy příslušných pracovníků, vedoucího odboru správy majetku města i z odborů ekonomického, právního a dalších," dodal Přibyl.

 

Právě se děje

Další zprávy